Ендоскопія — не тільки діагностика, але й лікувальна процедура

Ендоскопія — це метод дослідження внутрішніх органів за допомогою спеціального приладу — ендоскопа, який являє собою довгу еластичну трубку, оснащену освітлювальним пристроєм і камерою. Зображення, що отримується в процесі дослідження, можна переглядати безпосередньо в камері або виводити на монітор або телевізійний екран.

Коли виконують ендоскопію?

Ендоскопія застосовується для діагностики, а іноді і лікування захворювань порожнистих органів і порожнин тіла, в тому числі стравоходу, шлунка і почала тонкого кишечника (дванадцятипалої кишки).

Лікар може порекомендувати процедуру ендоскопії в наступних випадках:

 • Для вивчення причин симптомів, що свідчать про порушення в роботі шлунково-кишкового тракту. Ендоскопія може допомогти лікарю визначити, що викликає симптоми захворювань органів травлення, такі як нудота, блювання, біль у животі, утруднене ковтання і внутрішня кровотеча.
 • Для діагностики захворювань органів травлення. Ендоскопію може використовуватися з метою отримання зразка тканини (біопсія) для діагностики різних захворювань і порушень, таких як анемія, кровотечі, запалення, діарея або рак органів травної системи.
 • Для лікування деяких захворювань травної системи. За допомогою спеціальних інструментів при ендоскопії здійснюють різні оперативні втручання, зокрема, при лікуванні гострого апендициту, видаленні жовчного міхура, видаленні поліпів порожнистих органів, для зупинки кровотечі, витягання каменів і сторонніх тіл їх верхніх відділів травного тракту і введення лікарських препаратів.
 • Іноді ендоскопію використовують у поєднанні з іншими діагностичними процедурами, такими як ультразвукове дослідження. Ультразвуковий датчик приєднують до ендоскопії для отримання специфічних зображень стінок стравоходу або шлунку. Ендоскопічне ультразвукове дослідження також може допомогти лікарю в діагностиці захворювань важкодоступних органів, таких як підшлункова залоза.

  Як проходить ендоскопія?

  Перш за все, за вісім годин до процедури забороняється приймати їжу і пити воду. Це необхідно для того, щоб шлунок і дванадцятипала кишка були порожніми і не містили ніякої їжі. Ендоскопія може проводитися в амбулаторних умовах, і зазвичай лікар надає пацієнтові вибір: або прийняти снодійне засіб (седативну), щоб розслабити м’язи і заснути на час процедури, або залишатися при повній свідомості.

  У разі якщо пацієнт вирішив не спати під час процедури, лікар використовує аерозоль, щоб «заморозити» задню стінку горла і тим самим полегшити ковтання трубки ендоскопа. Якщо ж пацієнт воліє прийняти седативний засіб, перед процедурою роблять відповідний укол, після чого пацієнт засинає. Однак це означає, що після процедури пацієнт не зможе керувати автомобілем, тому бажано, щоб його хтось супроводжував і відвіз додому після ендоскопії.

  Медичний працівник пропонує пацієнту лягти на лівий бік, після чого всередину через рот вводять ендоскоп і опускають його вниз по стравоходу. Ця процедура не впливає на дихання. Як правило, пацієнт не відчувають ніякого дискомфорту під час процедури, а пацієнти, що вибрали сон, згодом навіть не пам’ятають, як все відбувалося. Після завершення процедури необхідний відпочинок протягом деякого часу (зазвичай до кінця дня).

  Чим може бути небезпечна ендоскопія?

  Ендоскопія — абсолютно безпечна процедура, якщо її виконує лікар або медичний працівник, який пройшов спеціальну підготовку. Ускладнення, якщо вони трапляються, рідкісні. До ускладнень, пов’язаних з ендоскопією, можна віднести: реакції на седативні або інші використовувані ліки; кровотечі, що відбуваються в області видалення поліпів або біопсії; ускладнення, пов’язаних з існуючим захворюванням печінки, легенів або серця, або перфорація будь внутрішніх органів, для усунення якої потрібне хірургічне втручання.

  Ускладнення ендоскопії

  Поінформованість про всі можливі типах ускладнень ендоскопії допоможе вам підготуватися до нестандартних наслідків процедури.

  Про виникнення ускладнень свідчать наступні ознаки:

 • біль у грудях;
 • висока температура і лихоманка;
 • темний стілець;
 • нудота і / або блювота;
 • утруднене ковтання;
 • неминуща біль у животі.
 • Якщо ці симптоми зберігаються протягом одного дня після завершення ендоскопічного дослідження, рекомендується якомога швидше звернутися до лікаря, щоб не допустити погіршення стану.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.