Ендопротезування — коли самі міцні тканини виходять з ладу

Кістково-м’язова система людського організму являє собою найважливішу анатомічну структуру, забезпечує виконання опорних функцій і практично необмежену переміщення в просторі. Незважаючи на те, що скелет і м’язи ні по морфології, ні за зовнішнім виглядом не мають між собою нічого спільного, вони є єдиною гармонійно доповнює один одного системою. Дійсно, відсутність м’язів навряд чи чимось відрізняло б людину від нерухомого манекена, а без скелетного апарату ми б перетворилися на мислячу амебообразних субстанцію. Саме тому кістково-м’язову систему медики часто називають опорно-руховим апаратом, що з функціональної точки зору є більш правильним.

Враховуючи величезні фізичні навантаження, які щодня доводиться випробовувати опорно-руховому апарату людини, природа завбачливо подбала про те, щоб кістково-м’язові елементи могли цим навантаженням ефективно протистояти: висока міцність тканин, наявність численних зв’язок, сухожиль, фасцій, навколосуглобових сумок та сполучнотканинних капсул забезпечують організму високу механічну стійкість до зовнішніх впливів. Про це красномовно свідчать досягнення сучасних важкоатлетів, які працюють з вагами в кілька сотень кілограмів.

Однак іноді навіть самі міцні тканини можуть виходити з ладу. Найчастіше це відбувається при травмах та інфекційно-запальних захворювань кістково-м’язової системи. Одними з найбільш поширених місць, які страждають від впливу патологічного чинника, є суглоби. Зазвичай клінічна картина починається з больових відчуттів в тому чи іншому суглобі. В залежності від тяжкості, виду ушкодження та активності суглоба в повсякденних рухових процесах болі можуть бути різними за характером і тривалості, але, як правило, з плином часу при відсутності правильного лікування болю посилюються. На жаль, в деяких випадках навіть своєчасна і адекватна терапія консервативними (нехірургічними) методами не здатна зупинити патологію. Про це свідчать не тільки підсилюються болі, які доставляють пацієнтові справжні муки, але і поступова втрата функціональної здатності суглоба. При цьому обсяг рухів в суглобі стає все більш обмеженим аж до повної втрати рухливості. У такій ситуації повернути пацієнтові радість активного життя нерідко залишається лише єдиним способом — ендопротезування. Суть методу полягає в інтеграції в область суглоба спеціальних протезів, ідеально повторюють форму зчленовуються поверхонь. Через внутрішнього розташування ці конструкції отримали назву ендопротезів (від грецького слова «ендо» — внутрішній), а метод — ендопротезування.

Операція з ендопротезування найчастіше виконується на суглобах, що зазнають найбільше навантаження: тазостегновому і колінному. Однак іноді такий спосіб відновлення рухливості застосовується і щодо інших суглобів: плечового, ліктьового, а також численних суглобів п’ястка, зап’ястя, голеностопа і стопи. Матеріалом для ендопротеза можуть бути метал, кераміка та Високополімерні матеріали. У той же час фахівці віддають перевагу саме металевим виробам, як найбільш міцним і дозволяє експлуатувати дані конструкції на протязі досить тривалого періоду. В цілому тривалість експлуатації ендопротеза складає більше десяти років, металевий матеріал може прослужити до п’ятнадцяти і навіть двадцяти років: усе залежить від віку пацієнта і його способу життя. Всупереч поширеній думці, ендопротези довше служать людям літнього віку, оскільки їх повсякденна активність набагато поступається енергійної діяльності молодих людей, тобто вікові пацієнти навантажують свої «нові» суглоби більш помірковано, що у випадку з ендопротезами має першорядне значення.

Операція ендопротезування здійснюється не настільки довго, як цього можна було очікувати, враховуючи її складність: в середньому лише близько години. Справжні труднощі для пацієнта починаються вже після операції. По-перше, в обов’язковому порядку потрібно дотримувати всі лікарські приписи, особливо в перші кілька днів. В іншому випадку можливий розвиток такого важкого ускладнення, як тромбоз легеневої артерії зі смертельним результатом. По-друге, слід приділяти багато часу розробці суглоба, виконуючи спеціальні вправи. По-третє, необхідно постійно стежити за тим, щоб не піддавати суглоб значному навантаженні. Зрозуміло, з часом дозволена навантаження буде поступово збільшуватися аж до відновлення стовідсоткової функціональної здатності. Однак рішення про ступінь збільшення навантаження приймає тільки лікар! Загальна тривалість відновного періоду може коливатися від одного до чотирьох місяців.

Жигулі Андрій

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.