Ендометріоз — якщо ви відчули біль

Ендометріоз — це гінекологічне захворювання, що супроводжується розростанням тканини, аналогічної по будовою зі слизовою оболонкою матки — ендометрієм. Такі осередки можуть розташовуватися як в органах репродуктивної системи, так і за її межами. Саме тому розрізняють генітальний і екстрагенітальний ендометріоз. Генітальний підрозділяється на внутрішній і зовнішній. Будучи доброякісним захворюванням, ендометріоз може бути спровокований генетичною схильністю, гормональними змінами в організмі, перенесеними абортами і психологічними травмами.

До внутрішнім генітальним ендометріозом відноситься ендометріоз тіла матки. Зовнішній ендометріоз може розташовуватися в шийці матки, на поверхні піхви, яєчників, в області маткових труб, очеревини, промежини та ін

Вогнища ендометріозу, так само як і ендометрій, реагують на зміну гормонального статусу. Через це в них відбуваються циклічні зміни, які супроводжуються крововиливом в період менструацій. Основними симптомами ендометріозу є сильні болі під час менструацій, а також тривалий їх період; присутність кров’янистих виділень до або після самої менструації; наявність болю під час статевого акту або хворобливість внизу живота, не пов’язана з місячними. Такі болі можуть «віддавати» в куприк і поперек. Самим грізним ознакою ендометріозу є безплідність, яке пов’язане з численними спайками в малому тазу.

Вогнища ендометрія мають округлу або неправильну форму і містять густовато рідина, яка виливається назовні під час менструацій. Якщо ж не відбувається излитие рідини назовні, то вона поступово накопичується, перетворюючи вогнище ендометріозу в порожнину з розкладається вмістом. Поширення ендометріозу збільшується практично з кожним наступним циклом, тому порожнина з рідиною збільшується в розмірі і викликає сильні болі. Такі порожнини носять назву ендометріоїдних кіст.

Діагностика ендометріозу проводиться під час гінекологічного огляду. У деяких випадках захворювання діагностується за допомогою УЗД, кольпоскопії або гістероскопії. Лапароскопія дозволяє провести візуальну діагностику ендометріозу маткових труб, яєчників, очеревини.

Ендометріоз виникає у жінок репродуктивного віку та самостійно припиняється під час вагітності, лактації, в постменопаузі. Найчастіше захворювання діагностується у віковій групі 30-50-річних жінок. Зростаюча кількість захворілих ендометріозом в більш молодому віці може бути пов’язано з частими проявами гормонального дисбалансу у 20-річних, частими абортами.

Несвоєчасне лікування ендометріозу може привести до серйозних ускладнень. Розростання ендометріозу може призвести до порушень у роботі внутрішніх органів. Проростаючи в тканині прямої кишки, ендометріоз може викликати сильні болі під час акту дефекації. При наявності ж ендометріозу в тканинах сечового міхура болючим стає сечовипускання. Значне число вогнищ ендометріозу викликає підвищення кількості гормонів запалення — простагландинів. Таке їх кількість порушує процес прикріплення яйцеклітини і викликає безпліддя.

Лікування ендометріозу має на увазі дві основні методики. Перша з них медикаментозна і полягає в тривалому застосуванні гормональних препаратів, прийом яких провокує повну відсутність місячних. За час їх відсутності вогнища ендометріозу атрофуються. Хірургічний метод лікування полягає у видаленні вогнищ ендометріозу. Сучасна медицина використовує для цих цілей метод електрокоагуляції або лазерної коагуляції. При цьому не порушується репродуктивна функція жінки. Також малоінвазивної методикою лікування ендометріозу є лапароскопія, при якій через маленький розріз в черевній стінці проводять видалення видимих вогнищ розростання ендометрія. У разі генетичної схильності, для корекції дисфункції імунної системи, проводиться спеціалізована імунотерапія, що полягає в посиленні Т-клітинної відповіді проти ектопічної розташованого ендометрію.

Наталія Біатова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.