Ендометріоз — серйозна проблема з серйозними наслідками

Безпліддя стає бичем нашого часу. Сексуальна революція зробила свою справу. Тепер дітей намагаються заводити ближче до 30 років, перехворівши на той час поруч інфекційно-запальних захворювань. А довгостроково протікають запальні захворювання жіночих статевих органів часто сприяють виникненню такого грізного захворювання, як ендометріоз — він-то часто і є причиною безпліддя.

Що таке ендометріоз

Ендометріоз — це захворювання, що характеризується розростанням в різних органах тканини, схожої за своєю будовою і функції з ендометрієм (слизовою оболонкою матки, яка покриває її порожнину зсередини). Незважаючи на схожість ендометріозу з пухлинними захворюваннями його відносять до гормональних розладів.

Ендометріоз може бути генітальним (уражаються статеві органи — близько 92-94% випадків) і екстрагенітальні (уражаються інші органи, головним чином органи малого таза — 6-8%). Генітальний ендометріоз в сою чергу може бути зовнішнім і внутрішнім. Внутрішній генітальний ендометріоз характеризується ураженням матки і маткових труб, зовнішній — яєчників, шийки матки, піхви і зовнішніх статевих органів.

Причини виникнення ендометріозу

Абсолютно точно причини виникнення ендометріозу не встановлені, але відомо, що його виникненню сприяють довгостроково протікають запальні захворювання жіночих статевих органів, аборти, імунні порушення та порушення синтезу статевих гормонів, спадкові чинники. Причиною ендометріозу можуть бути також порушення функції печінки, в результаті яких порушується гормональний обмін в організмі. Ендометріоз виникає частіше у віці 30-50 років, але іноді він зустрічається і в більш молодому віці.

Що відбувається в ураженому ендометріозом органі

У тканині ураженого органу виявляють вогнища ендометріоїдних тканини, які здатні проростати далі, захоплюючи весь орган. У матці такі розростання можуть носити поширений характер і тоді вся стінка матки товщає або вузловий в вигляді великих і дрібних вузлів без чітких меж.

Для ендометріозу характерні циклічні розростання, так як при менструації кров разом з ендометріоїдних клітинами закидається в інші органи. Всі ці процеси призводять до утворення спайок, непрохідності маткових труб, порушення процесу овуляції (дозрівання і виходу з яєчника яйцеклітини) і в кінцевому рахунку — до безпліддя.

Ознаки ендометріозу

При ендометріозі з’являються сильні болі внизу живота, не пов’язані з менструацією, іррадіація болів в поперек і куприк. Менструації також болючі, можуть бути кровотечі. Кров’янисті виділення зі статевих шляхів можуть виникнути до і після менструації, їх може викликати статевий акт, який приносить ряд неприємних відчуттів. Ендометріоїдні клітини можуть проростати в навколишні тканини, наприклад, в пряму кишку або в сечовий міхур і тоді виникають болі при дефекації або при сечовипусканні.

Але буває і бессимптомний ендометріоз, виявити який можна лише на профогляді у гінеколога.

Ускладнення ендометріозу

Важким ускладненням ендометріозу є безплідність, воно виникає більш ніж у 60% хворих. При здавлюванні нервових стовбурів можуть виникнути різні неврологічні порушення. Найбільш грізним ускладненням ендометріозу є малігнізація — переродження ендометріоїдних тканини в злоякісну пухлину. Часті кровотечі можуть привести до недокрів’я, що викличе занепад сил, плаксивість і дратівливість.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.