Ендометріоїдная кіста яєчника: чи загрожує вона безпліддям?

загрузка...

Ендометріоїдная кіста яєчника — прямий наслідок ендометріозу, розростання тканин матки за її межами, зазвичай у яєчниках, фаллопієвих трубах і черевної порожнини. Щомісяця при настанні менструації, коли слизова матки починає відшаровуватися, розростання тканин матки за її межами викликає кровотеча, що супроводжується різким болем. Розростання тканин матки в яєчниках призводить до появи наповнених кров’ю кіст, які щомісяця кровоточать. Ендометріоїдна кіста яєчника не відноситься до функціональних кіст яєчників і тому досить небезпечна для жіночого здоров’я — зокрема, така кіста може загрожувати здатності жінки до зачаття.

Причини ендометріодних кіст яєчника

Точна причина ендометріозу до цих пір невідома. Такий стан частіше спостерігається у жінок дітородного віку. Одна з теорій, що пояснює розвиток ендометріозу з подальшим утворенням ендометріоїдних кісти яєчника — теорія ретроградної менструації: вважається, що ендометріоз викликає попадання менструальної крові з клітинами слизової оболонки матки (ендометрія) в яєчник, де клітини розростаються і функціонують так само, як і нормальна слизова матки . Крім того, існує припущення, що ендометріоз — наслідок мутації нормальних клітин в клітини ендометрію. Фактори ризику, що підвищують шанс розвитку ендометріозу в яєчниках і формування ендометріоїдних кісти яєчника — будь-які операції, що зачіпають матку, будь то аборт, кесарів розтин, хірургічне видалення поліпів у матці і так далі. Нарешті, важливий фактор у розвитку ендометріозу — імунна система: дослідження показують, що у жінок з ендометріозом спостерігаються порушення в роботі імунної системи, через які організм не знищує клітини ендометрію за межами матки.

Симптоми і лікування

Симптоматика формування ендометріоїдних кісти яєчника може бути різною. У деяких випадках розростання ендометріоїдних кісти протікає безсимптомно, в інших випадках формування такої кісти викликає щомісячне кровотеча і біль при настанні менструального періоду. З розростанням ендометріоїдних кісти в тканинах утворюються рубці, що порушують нормальну роботу яєчника і здатні привести до безпліддя.

Єдиний метод, що дозволяє діагностувати ендометріоїдних кіст яєчників з максимальною точністю — лапароскопія, в деяких випадках випереджається ультразвуковими дослідженнями. Лікування ендометріоїдних кісти яєчника залежить від ряду факторів. У деяких випадках, коли розміри кісти незначні, лікування не потрібне взагалі, оскільки ендометріоїдна кіста яєчника може зникнути самостійно через певний проміжок часу. В інших випадках рекомендується гормональна терапія. Нарешті, найбільш радикальний метод лікування кісти — видалення її хірургічним шляхом. Хірургічне видалення ендометріоїдних кісти яєчника застосовується досить рідко, оскільки шанс повторного формування таких кіст, викликаних ендометріозом, становить близько сорока відсотків.

Для запобігання формування нових ендометріоїдних кіст в яєчниках найчастіше рекомендується гормональна терапія — прийом препаратів, що представляють собою синтетичні аналоги гонадотропін-вивільняє гормону. Такі препарати сприяють зменшенню розмірів ендометріоїдних кіст, пригнічуючи вироблення гормону естрогену в яєчниках. В результаті такої дії ліків відбувається зупинка менструальних періодів, аналогічна менопаузі. У препаратів, що застосовуються для лікування ендометріозу та запобігання формування ендометріоїдних кіст, є ряд істотних побічних ефектів, пов’язаних з дефіцитом естрогену — в тому числі вагінальна сухість, нерегулярне вагінальна кровотеча, перепади настрою, «припливи», аналогічні епізодичним підвищенням температури тіла в ході менопаузи. У деяких випадках прийом аналогів гонадотропін-вивільняє гормону поєднується з прийомом естрогену і прогестерону в таблетках, придушують побічні ефекти.

Для придушення больових відчуттів, пов’язаних з розростанням ендометріоїдних кісти яєчника, застосовуються нестероїдні протизапальні препарати (наприклад, ібупрофен). Такі болезаспокійливі засоби не роблять ніякого дії на саму ендометріоїдних кіст і застосовуються тільки для придушення симптомів.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.