Ендоцервіцит — коли слід вдатися до антибіотиків?

загрузка...

Шийка матки виконує дуже важливу роль: вона не допускає попадання інфекції в порожнину матки, маткові труби і яєчники. Тому всі захворювання шийки матки необхідно ретельно проліковує, інакше інфекція може перекинутися на внутрішні статеві органи жінки. А так як багато запальні захворювання жіночої статевої сфери протікають безсимптомно, кожній жінці необхідно двічі на рік відвідувати кабінет гінеколога.

Будова і функції шийки матки

Шийка матки — це її нижня звужена частина, стінки якої складаються переважно з щільної сполучної (колагенової) тканини, невеликої кількості гладких м’язів і слизової оболонки, яка покриває шийку зовні і зсередини. Усередині шийки матки проходить цервікальний канал, який з’єднує матку з піхвою.

Шийка має верхню надпіхвова частина і нижню — вагінальну (вона вдається в порожнину піхви і має отвір каналу шийки матки). Зсередини цервікальний канал покритий слизовою оболонкою з циліндричним епітелієм, тут також є численні розгалужені трубчасті залози, які продукують слиз, що заповнює канал. Із зовнішнього ж боку шийка матки покрита слизовою оболонкою з багатошаровим плоским епітелієм. Кордон між цими двома видами епітелію носить назву зони трансформації. Нижній отвір цервікального каналу у родили жінок має круглу форму, а у народжували — поперечну. Краю шийки матки, що обмежують зовнішній отвір, називають передньою і задньою губами.

Шийка матки є перешкодою на шляху проникнення хвороботворних бактерій у порожнину матки, так як цервікальний канал містить густу в’язку слиз, до складу якої входять імуноглобуліни і лізоцим (вони надають антибактеріальну дію). Стан слизу змінюється в залежності від фази менструального циклу: найбільш проникною вона стає під час менструації.

Ендоцервіцит і причини його появи

Ендоцервіцит — це запалення вистилає цервікальний канал слизової оболонки, покритої циліндричним епітелієм. Причина такого запалення — інфекція (бактерії, найпростіші, гриби, віруси). У нормі на слизовій оболонці цервікального каналу немає мікроорганізмів, вона досить захищена від їх проникнення. Але при зниженні імунітету (наприклад, після переохолодження), після механічних (розривів у пологах, абортів) і хімічних (введення в піхві різних подразнюючих речовин, у тому числі ліків) впливів проникність цервікального каналу підвищується, хвороботворні мікроорганізми потрапляють всередину і викликають запалення.

Збудниками інфекції можуть бути різні мікроорганізми. Найчастіше це стрептококи, стафілококи, кишкова паличка, трихомонади, рідше — гонококи, хламідії, мікоплазми, гриби і віруси (наприклад, вірус герпесу).

Ознаки ендоцервіциту та перебіг захворювання

При цьому захворюванні жінку турбують слизово — гнійні виділення і свербіж. Іноді приєднуються порушення сечовипускання (якщо в процес втягується сечівник), болі в нижній частині живота і болю під час статевого акту. Часто захворювання протікає безсимптомно. Тим не менше, під час огляду гінеколога виявляються почервоніння і набряклість слизової оболонки в області зовнішнього отвору цервікального каналу, верхньої та нижньої губи.

Ендоцервіцит може протікати гостро і хронічно, але частіше він схильний до тривалого рецидивуючого (з повторюваними загостреннями) течією через те, що збудники інфекції проникають в покручені залози слизової цервікального каналу, де вони стають недоступними для дії місцевих лікувальних процедур.

Часто ендоцервіцит ускладнюється поширенням інфекції на матку і її придатки (маткові труби, яєчники), а також очеревину — оболонку, яка покриває зсередини порожнину малого тазу. Зазвичай поява ускладнень збігається з менструацією, коли слизова оболонка цервікального каналу виробляє менше в’язкий слиз.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.