Емоційні аспекти болю в попереку: моральний дискомфорт

Ви можете правильно харчуватися , регулярно займатися спортом і дотримуватися всіх вказівок лікарів — але незалежно від усього цього в якийсь момент біль у попереку може почати викликати у вас проблеми. Для більшості людей біль у попереку — це епізодична неприємність, яка може трапитися, протривати пару днів і пройти. Для інших біль постійна.

Коли біль стає хронічною, мова йде вже не тільки про фізичних відчуттях. Вона впливає і на емоції. Хронічний біль може стати чорною дірою, яка затягує всею життя. І тільки якщо біль стає менше, життя набуває сенсу. Від того, наскільки добре ви будете справлятися з болем, і чи знайдете ви підходяще лікування для фізичних та емоційних аспектів болю, залежить, чи будете ви контролювати біль — або вона буде контролювати вас.

Зв’язок між болем і емоціями

Біль у попереку може бути більше, ніж просто фізичної проблемою. Вона може мати великий вплив на ваш настрій і на всі інші сторони життя. Хронічний біль може впливати на всі повсякденні аспекти життя, кажуть фахівці. Вона може впливати на пам’ять, апетит, сон.

Люди, що страждають від постійного болю, можуть турбуватися про те, як вони зможуть надалі працювати або просто займатися повсякденними справами. Такі думки збільшують стрес, і людина стає роздратованим, похмурим, неспокійним.

Біль — це не просто неприємні відчуття, які передає нервова система. Вона також зачіпає сприйняття, почуття і думки. Чим більше ви думаєте про біль, тим вона сильніша.

Деякі люди, які страждають від болю, схильні думати про неї постійно і перебільшувати її вплив на своє життя, драматизувати ситуацію. Припустимо, лікар діагностує дегенеративну хвороба диска. Якщо ви схильні до драматізірованію, у вашій уяві виникають самі похмурі сценарії. Ви уявляєте собі, що хвороба настільки серйозна, що вам доведеться кинути роботу. Ви уявляєте себе на інвалідному кріслі.

Фізичні та емоційні наслідки хронічного болю призводять приблизно третина людей, які страждають від неї, до клінічної депресії. Близько 75% людей, які проходили лікування від депресії, повідомляли про фізичних симптомах, включаючи біль. Якщо біль призводить до емоційного стресу, то вірно і зворотне. Чим складніше вам боротися зі стресом, тим більша ймовірність виникнення больових симптомів.

Стрес та біль можуть сплестися в замкнуте коло. Ви відчуваєте біль і відчуваєте занепокоєння і стрес. Стрес викликає м’язові спазми, що, в свою чергу, посилює біль.

Може виникнути й інший замкнутий цикл — засновані на страху і уникнення. Люди уникають тих видів діяльності, які, як їм здається, можуть посилити біль. Уникання фізичної активності послаблює тіло до такої міри, що коли людині доводиться щось робити, у нього дійсно немає на це сил.

Боротьба з фізичної та емоційної болем

Прийом ліків або операція можуть допомогти виправити фізичну причину болю, але якщо ви вже відчуваєте депресію, ця проблема залишиться. Вам слід глобально підходити до вирішення проблеми, радять фахівці, тобто одночасно боротися і з болем, і з її емоційними наслідками.

Для людей, у яких слабка або середня біль у попереку, достатнім лікуванням можуть бути програми фізичних вправ під контролем фахівця. Мета такої програми — зміцнити м’язи спини і підтримують їх, а також навчитися правильно рухатися, щоб повсякденні дії не завдавали шкоди попереку. Досвід показує, що люди, починаючи займатися за такою програмою, менше страждають від неспокою і депресії, перестають уникати навантажень.

Якщо ж біль більш серйозна, може допомогти відвідування не одного лікаря, а декількох фахівців, таких як свого постійного терапевта, ортопеда, фахівця з хронічного болю, фізіотерапевта і психолога. Всі ці лікарі зазвичай мають досвід роботи з пацієнтами з хронічним болем.

Обов’язково будьте активним учасником свого лікування. Ведіть щоденник, щоб розуміти, що викликає біль. Обговорюйте з лікарем можливі варіанти лікування. Психотерапія може допомогти вам справлятися з болем і з перешкодами і депресією, які вона викликає.

Техніки розслаблення, такі як глибоке дихання, прогресивне м’язове розслаблення та інші — можуть навчити вас розслабляти м’язи, позбавляючись від напруги, яка призводить до болю в попереку. Лікар може також призначити ліки, які допоможуть перемогти біль, краще спати або позбавитися від депресії.

Обов’язково обговорюйте з лікарем підходящий для вас рівень фізичної активності. Не варто кидати все і лежати цілим днями на ліжку, але і кидатися займатися спортом, не звертаючи уваги на свої обмеження, теж не треба. Вправи дуже корисні для позбавлення від болю і стресу. Але при виборі вправ обов’язково треба враховувати стан здоров’я і конкретні причини болю. Тому режим вправ слід обговорювати з фахівцем.

Дуже важливо підтримувати активність не тільки тіла, а й мозку. Відволікатися дуже корисно, не варто зосереджуватися тільки на своїх стражданнях. Займайте себе — спілкуйтеся з друзями, дивіться кіно, читайте, гуляйте — все це відволікає від болю.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.