Емоційне здоров’я під час вагітності — спокій, тільки спокій

Практично всі вагітні жінки піддані різким емоційним перепадам. Вагітність сполучена зі змінами — як фізичними, так і емоційними. Гормональні зміни під час вагітності приводять до того, що настрій вагітної жінки різко змінюється чи не щогодини.

Чи можна позбутися таких емоційних перепадів і відчувати спокій під час вагітності? Так, якщо майбутня мама дотримується правил емоційного здоров’я. Баланс емоцій і фізична підготовка однаково важливі для вагітної жінки. Вони в рівній мірі допомагають їй підготуватися до материнства.

Як і тіло, емоції жінки змінюються під час вагітності. Через відсутність материнського досвіду вагітна жінка може бути обеззброєна раптовими емоційними сплесками. Для жінки перша вагітність являє собою новий досвід, який досить важко піддається осмисленню. Ігнорування того факту, що емоції що чекає дитину жінки куди складніше й гостріше, ніж зазвичай, може призвести до ряду проблем — у тому числі і в стосунках з чоловіком. Прийняття ж цього факту — основа емоційного здоров’я під час вагітності.

Вагітна жінка, особливо, якщо вагітність перша, відчуває безліч страхів. У їх числі — боязнь пологів і викидня, турбота про здоров’я майбутньої дитини і власне здоров’я, боязнь родових сутичок і неминучою болю, боязнь розчарування партнера / чоловіка через зміни, що відбуваються з тілом жінки. Сучасні жінки змушені турбуватися про кар’єру, про фінансові проблеми, про безліч додаткових витрат, пов’язаних з появою і вихованням нового члена сім’ї.

Всі ці страхи можуть призвести до виникнення безлічі негативних емоцій — таких, як хвилювання, депресія, роздратування, занепокоєння, стрес, гнів, почуття самотності, сум’яття. Емоції можуть бути викликані не тільки гормональним дисбалансом, але навіть і певним фізичним дискомфортом. На появу негативних емоцій діє цілий ряд факторів. Серед них — змінюваний рівень гормонів, зміни, пов’язані з тілом, побутової стрес, ускладнення зі здоров’ям під час вагітності, проблеми у відносинах з партнером, попередній досвід вагітності або викидня, відсутність моральної і фізичної підтримки.

Емоційні перепади небезпечні не тільки для самої жінки, але і для її майбутньої дитини. Коли вагітна жінка відчуває стрес, її організм виробляє більше гормону кортизолу, основного «гормону стресу». Кортизол збільшує рівень кров’яного тиску і вміст в крові цукру, негативним чином позначається на силі імунної системи — що, природно, негативно впливає на здоров’я дитини.

Стрес під час вагітності небезпечний з безлічі причин:

 • Хронічний стрес, випробовуваний протягом декількох тижнів, сповільнює ріст плода, розвиток клітин організму ембріона
 • Збільшується ризик викидня або передчасних пологів
 • Підвищений рівень гормонів стресу може пошкодити мозок ще не народженої дитини і призвести до проблем у вихованні дитини надалі
 • Контроль емоційного балансу

  Контроль емоцій під час вагітності необхідний для підтримки нормального емоційного балансу. Вагітна жінка, успішно керує своїми емоціями, знає про мінливому емоційному балансі і готова прийняти те, що з нею відбувається.

  Існує кілька основних правил, які допоможуть впоратися з емоційним дисбалансом.

 • Прийняття: необхідно змиритися з тим фактом, що фізичні та емоційні зміни — неминуча частина періоду вагітності. Потрібно зрозуміти, що це — лише тимчасовий етап, який триватиме лише кілька місяців і закінчиться максимум через місяць-два після народження дитини.
 • Поінформованість: кожен триместр вагітності несе нові зміни — як в тілі, так і в емоційному стані. Головне джерело інформації про вагітність — спеціальна література та досвід недавно народили жінок, які можуть поділитися своїми відчуттями і переживаннями.
 • Турбота: вагітна жінка відповідальна за появу нового життя. Турбота про себе означає турботу про дитину. Її заставу — правильне харчування, відпочинок і потурання своїм маленьким примхам.
 • Розмови, розмови і ще раз розмови: вагітна жінка повинна бути відкрита для діалогу. Не бійтеся обговорювати свої проблеми з гінекологом, партнером або друзями — всіма, хто може надати емоційну підтримку. Не слід тримати в собі страхи і занепокоєння — це лише посилить внутрішню напругу.
 • Спокій: зміни, пов’язані з вагітністю, можуть призвести до зниження енергії і, як наслідок, швидке уставаніе. Слід знизити темпи, по-новому розставити пріоритети в роботі і дати собі відпочити.
 • Відволікання: емоційна напруга й негативні емоції можна побороти, відволікаючись на приємні справи або хобі. Коли емоції захльостують вас з головою, спробуйте проаналізувати те, що вас турбує, а потім знайти адекватне рішення.
 • Фізичні вправи: заняття певними фізичними вправами, розробленими спеціально для майбутніх мам, допоможуть поліпшити як фізичне, так і емоційне здоров’я.
 • Головна запорука емоційного здоров’я під час вагітності — відпочинок і комфорт. Підберіть зручний одяг для вагітних, разом з лікарем розробіть відповідну дієту, багату поживними речовинами. Пийте більше рідин. Відвідуйте курси для вагітних — це одне з основних джерел корисної інформації для майбутніх мам. І, головне, вірте в себе і в те, що ви станете хорошою матір’ю.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.