Емоційне харчування — їжа як розвага

загрузка...

«Я їм, щоб втамувати нелюдський голод». «Я їм, тому що мені нудно, самотньо, я заміжня (одружений) або навпаки». «Я їм, тому що проходжу повз кав’ярні, магазина або ларька з фастфудом». «Я їм, тому що я багато випив (а), перебуваю на вечірці (у гостях)». «Я їм, бо не хочу ображати маму, яка так старалася і готувала», «Я їм, бо не хочу відставати від подруг, не хочу позбавляти себе задоволення». І, нарешті, «Я їм, тому що в мене поганий настрій».

Деякі з цих виправдань переїдання вам знайомі, чи не так? Тоді знайте, що ваші проблеми з вагою тісно пов’язані з досить поширеним явищем — емоційним харчуванням. Харчування для вас перетворилося в улюблений спосіб відходу від проблем і негативних емоцій.

Саме цю психологічну установку слід звинувачувати в тому, що ви раз за разом «зривається» з дієти. Отже, чи готові ви нарешті приборкати апетит, почати керувати власною вагою, та й усім життям?

Перш за все, не існує чарівного засобу, який допоможе вам раз і назавжди позбутися від зайвої ваги. По-перше, ви повинні навчитися контролювати споживання їжі і «відключати» апетит. Тільки в цьому випадку ви зможете схуднути і успішно підтримувати бажаний вагу.

Отже, почнемо подорож по дорозі до кращого життя. Перший крок — пройти невеликий тест, щоб визначити, наскільки сильно ваші емоції впливають на харчування.

Чесно дайте відповідь на ці сім питань, а потім дізнайтеся, що означають ваші відповіді.

Коли в останній раз ви з’їли дуже багато:

 • відчули ви раптовий напад голоду, або ж апетит накотив поступово?
 • Зголоднілі, ви відчули непереборне бажання негайно щось з’їсти?
 • Під час їжі звертали ви увагу, що кладете в рот, або ж просто поїдали всі без розбору?
 • Чи можете ви наїстися корисними поживними продуктами, або ж для задоволення апетиту вам потрібна певна, не завжди корисна, їжа?
 • Чи виникає у вас почуття провини після їжі?
 • траплялося вам переїдати в стані стресу або щоб заглушити негативні емоції?
 • швидко ви їсте?
 • А тепер з’ясуємо, що означають ваші відповіді

 • Емоційно обумовлений голод виникає раптово, на відміну від фізично обумовленого голоду, який виникає поступово. Перший сигнал, який подає зголоднілого організму — бурчання в животі, поступово все більш посилюється і нарешті переростає в голодні спазми; але це повільний процес, який радикально відрізняється від голоду емоційного походження, що виникає раптово під впливом зовнішніх подій або переживань.
 • На відміну від фізичного голоду, голод емоційний вимагає негайного задоволення. Фізичний голод може почекати, а емоційний — ні.
 • Різниця між фізичним та емоційним голодом полягає в рівні зосередженості при споживанні їжі. Для вгамування фізичного голоду ви можете вибрати різні продукти, не втрачаєте при цьому відчуття реальності і здатні контролювати процес харчування. Ви помічаєте, скільки і чого з’їли, і припиняєте їсти, коли з’являється відчуття ситості. Емоційний голод не розрізняє продуктів і не підкоряється розуму. Емоційний голод дуже важко вгамувати, оскільки навіть після насичення апетит не зникає.
 • Для вгамування емоційного голоду часто потрібні певні продукти, наприклад, щось солодке або гостре, наприклад, улюблене тістечко чи морозиво. Фізичний голод перетворює на делікатес будь-яку їжу, навіть сиру моркву і капусту.
 • Емоційний голод часто змінюється почуттям провини і обіцянками більше собі не потурати. Фізичний голод ніяк не пов’язаний з почуттям провини, адже ви знаєте, що їсте не тому, що дуже захотілося, а тому, що того вимагає організм.
 • Емоційний голод викликаний зовнішнім фактором, наприклад, подією або пов’язаними з ним переживаннями. Фізичний голод викликаний фізіологічними потребами організму.
 • утамувати фізичний голод, ви смакуете кожен шматочок їжі, а от втамовуючи емоційний голод, ви їсте, не встигаючи відчути смак їжі. Раптово подивившись на тарілку, ви виявляєте, що з’їли півкіло морозива.
 • Дослідження, в якому взяли участь 17000 чоловік, що не зуміли витримати до кінця ні на одну дієту, показало, що всі їх зриви зумовлені емоційними проблемами, в більшості випадків, пов’язаними з низькою самооцінкою або підвищеної емоційної вразливістю. Так, багато жінок, успішно соблюдавшие дієту протягом деякого часу, поверталися до звичайного режиму харчування, коли виявляли зраду чоловіка, стикалися з неприємностями на роботі, в сім’ї або змушені були справлятися з хворобою батьків чи дітей. Можливо, вам також доводилося переривати дієту з подібних причин.

  Головне, що вам потрібно засвоїти, — рахувати калорії, страждаючи від емоційного голоду, все одно, що намагатися бігти марафонський забіг, лежачи вдома на дивані. Це абсолютно безглуздо. Щоб приборкати емоційний голод, потрібно усунути психологічні фактори, що його викликають, — пам’ятаєте, наскільки реальним б він не здавався, емоційний голод виникає не в животі, а в голові.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.