Емоції і культура: як розшифрувати емоційний код

Важко уявити собі життя, позбавлену емоцій і почуттів. Емоції розцвічують наші життєві враження. Вони повідомляють нам про те, хто ми, в якому стані наші взаємини з іншими людьми, підказують нам ті чи інші форми поведінки. Емоції наповнюють події глуздом. Не будь емоцій, ці події перетворилися б на сухі нудні факти нашій біографії.

Але як навчитися говорити мовою емоцій? Як розшифрувати міжкультурний емоційний код, адже культура відіграє визначальну роль у формуванні звички до вираження емоцій? Чи потрібно стежити за очима співрозмовника (адже їх прийнято вважати дзеркалом душі) або краще зосередити увагу на його губах і ловити кожне злітає з них слово?

Приміром, у Японії прийнято дивитися в очі, а американці більше стежать за рухами губ співрозмовника. Це розходження можна пояснити тим фактом, що стримані японці, на відміну від експресивних американців, в присутності сторонніх намагаються придушити і приховати свої емоції.

У будь-якому випадку, керувати очима набагато складніше, ніж губами, тому вони видають наші емоції сильніше, ніж нам того хотілося б.

Як розгадати емоції

Японці намагаються утримуватися від відкритого прояву емоцій, тому рідко посміхаються або хмуряться. Японська культура заохочує такі якості, як послух, смирення і емоційна стриманість, що зміцнює відносини між людьми і дозволяє уникнути конфліктних ситуацій.

Тому японцям часто важко зрозуміти сенс традиційних символів інтернет-комунікацій — веселих 🙂 і сумних: (смайлов. У Японії смайли зображують не все обличчя цілком, а тільки очі, наприклад, веселі (^ _ ^) або сумні (; _ 😉 — ці умовні позначення точно передають типову манеру вираження емоцій, властиву японцям і американцям.

Цікаво, що як американці, так і японці оцінюють вираз облич на фото з так званими «щасливими» очима як «нейтральне» або «сумне». Такий збіг думок можна пояснити тим, що діаметрально протилежні прояви — щира радість або засмучення задіють ті ж самі м’язи навколо очей.

Дослідження показало, що мімічні м’язи навколо очей можуть видати наші справжні емоції. Тому японці краще розуміють співрозмовника, ніж американці, що звертають увагу на рух губ і незаслужено недооцінені очі.

Хоча вміння «читати по очах» — надзвичайно корисне вміння, воно має і недоліки. Невже вам хотілося б, щоб коханий, друг або начальник читав по очах ваші справжні почуття і розгадував найменшу нещирість? У деяких ситуаціях, особливо в США, краще тішити себе ілюзіями, ніж точно знати емоції співрозмовника.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.