Емфізема легень — смертельну недугу

Емфізема легень — один з різновидів хронічних обструктивних хвороб легенів , що викликає необоротне збільшення простору альвеол. Така зміна самої структури легень може бути викликано безліччю причин принципово різного характеру — від тривалого куріння до інших захворювань легенів (зокрема, досить поширені випадки виникнення емфіземи легенів на тлі хронічного бронхіту).

Емфізема легень — захворювання, прогресуюче поступово і викликається комбінацією факторів різної природи. Одна з основних причин емфіземи легенів — зміни в роботі легких, викликані іншими захворюваннями (наприклад, обструкція дихальних шляхів при хронічному бронхіті, яка призводить до хронічного розтягування альвеол). Не менш важливим фактором, що робить вплив на розвиток емфіземи легенів, є вплив на легені отруйних, руйнівних речовин — попадання в легені тютюнового диму, пилу, мікрочастинок мінералів при вдиханні забрудненого повітря викликає накопичення в легенях шкідливих речовин, поступово руйнують структуру легких зсередини.

Симптоми

Один з перших симптомів емфіземи легенів, що з’являється вже на ранній стадії захворювання — задишка, викликана необоротним пошкодженням легені, в деяких випадках супроводжується кашлем. На відміну від інших хронічних обструктивних захворювань легенів (наприклад, хронічного бронхіту), екзема легких далеко не завжди супроводжується кашлем. Через важкої задишки хворий часто нездатний виконувати найпростіші фізичні вправи — будь-яка фізична активність призводить до збільшенню задишки. Прогресуюча емфізема легенів може викликати і виразні зміни грудної клітки, яка розширюється в об’ємі, стає «бочкоподібної», області над ключицями вибухають.

Крім того, емфізема легенів може супроводжуватися такими симптомами:

 • Порушеннями сну
 • Проблемами з серцем
 • Непоясненим зниженням ваги
 • Постійної втомою
 • Чим може допомогти медицина

  Для підтвердження діагнозу емфіземи легенів застосовуються рентгенологічне дослідження і комп’ютерна томографія. Такі методи діагностики дозволяють виявити збільшення загального обсягу легень, розпізнати ознаки руйнування нормальної структури легень. Комп’ютерна томографія вважається найбільш точним методом діагностики емфіземи легенів, дозволяючи виявити захворювання вже на ранній стадії розвитку аж до визначення локалізації емфіземи і ступеня ураження легень.

  Для лікування емфіземи застосовуються або консервативні методи, аналогічні методам лікування інших хронічних обструктивних хвороб легенів, або методи хірургічні — в особливо важких випадках (при вогнищевої емфіземі) може застосовуватися резекція пошкоджених ділянок легені. Комплекс заходів, спрямованих на уповільнення розвитку захворювання і запобігання викликаних емфіземою ускладнень, включає:

 • реабілітаційну терапію (у тому числі дихальну гімнастику, «посилюючу» роботу діафрагми в процесі дихання, що допомагає позбутися від викликаної пошкодженням легені задишки)
 • киснетерапію
 • в деяких випадках — неінвазивну вентиляцію легень
 • Дуже важливий аспект лікування емфіземи легенів — обмеження впливу чинників, які поглиблюють стан легень: при підтвердженні діагнозу необхідно відмовитися від паління, обмежити час, проведений в загазованих, запилених місцях. Оскільки пошкодження легенів, викликане емфіземою, робить організм більш уразливим до різного роду інфекцій з боку дихальних шляхів, при розвитку на тлі емфіземи бронхолегеневої інфекції потрібно супутнє лікування антибіотиками. Купірування будь-яких респіраторних захворювань на початковій стадії при емфіземі легенів швидко перетворюється в імператив, оскільки через вразливість пошкоджених легенів інфекція легко стає хронічною.

  На жаль, більшість консервативних методів лікування емфіземи легенів відрізняється порівняно малою ефективністю — оскільки, на відміну від інших обструктивних захворювань легенів типу бронхіту, емфізема викликає незворотні зміни в будові легені.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.