Емфізема легень — коли повітря надто багато

Емфізема легень — це тривале, прогресуюче захворювання легенів, коли стінки альвеол руйнуються. В результаті цього зменшується простір легенів, в якому кров і повітря можуть взаємодіяти один з одним, і можливості для збагачення крові киснем і виведення з організму вуглекислого газу обмежуються.

Чим більше пошкоджуються легені, тим важче їм підтримувати нормальну концентрацію кисню в крові, і організм намагається компенсувати це, поступово збільшуючи частоту серцевих скорочень. Через деякий час навіть гіпервентиляція не допомагає підтримувати нормальний рівень кисню, і артерії в легенях починають звужуватися. Серцю доводиться працювати все інтенсивніше, що штовхати кров через звужені кровоносні судини, через що кров’яний тиск у легеневих артеріях підвищується. Його через деякий час надмірно активна робота викликає збільшення серцевого м’яза, що може спричинити за собою серцеву недостатність.

Причини і фактори ризику

Основним чинником ризику по розвитку емфіземи є паління, що активізує запальні процеси в легенях. Ймовірно, існує генетична схильність до емфіземі, так як це порушення розвивається далеко не у всіх курців.

Існують також вроджені форми емфіземи. Наприклад, рідкісне генетичне захворювання, відоме як недостатність альфа-1-антитрипсину викликає нестачу хімічної речовини, яка захищає легких від різних пошкоджень.

Емфізема також може бути частиною процесу старіння.

Менш поширені причини емфіземи легенів:

 • Застосуванням внутрішньовенних наркотиків, в яких містяться ненаркотичні добавки, токсичні для тканини легенів.
 • Захворювання сполучної тканини.
 • У країнах третього світу поширеною причиною емфіземи легенів є забруднення повітря.
 • Симптоми

  Перші ознаки емфіземи з’являються, як правило, у віці старше 50 років. Найбільш поширеними симптомами цього стану є кашель, задишка, свитяче дихання. У міру розвитку захворювання з’являється слабкість, через яку людині стає все важче справлятися зі своїми повсякденними справами.

  Лікування

  емфізему легенів неможливо повністю вилікувати — пошкодження легенів, яке вона викликає, є незворотнім. Завдання лікування — зупинити подальше руйнування тканин легенів і зберегти функцію легенів. Без лікування емфізема може призвести до відмови різних органів.

  Кращим людям, у яких виявили емфізему легенів, необхідно кинути палити. Тим, хто регулярно піддається впливу тютюнового диму, слід обмежити цей вплив, так як пасивне куріння може бути не менш шкідливим, ніж активне.

  Бронхорасшірітелі. Ці препарати використовують для полегшення дихання у хворих емфіземою легенів. До бронхорасшірітелям короткої дії відносяться антихолінергічні агенти, іпратропію бромід, і інші препарати.

  Більш тривалою дією володіють такі медикаменти, як сальметерол (Serevent), формотерол (Foradil) і тіотропію (Spiriva). Їх часто використовують для підтримання ремісії, а бронхорасшірітелі короткої дії застосовують для швидкого полегшення стану пацієнта.

  Так як у багатьох пацієнтів емфізема присутня не «в чистому вигляді», а разом з іншими порушеннями, які відносяться до хронічної обструктивної хвороби легень, разом з бронхорасшітелямі часто призначають прийом кортикостероїдів. Деяким пацієнтам прийом кортикостероїдів вимагається лише у періоди загострень, іншим ці препарати необхідні щодня.

  Оскільки у хворих емфіземою легенів підвищений ризик різних бактеріальних інфекцій, при появі ознак інфекції їм часто призначається прийом антибіотиків.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.