Екзема — насилу піддається лікуванню

Серед всіх захворювань шкіри екзема — одне з найпоширеніших. Вона являє собою алергічне захворювання запального характеру, яке протікає тривало, при цьому періоди затихання симптомів чергуються із загостреннями.

Причини екземи

Екзема розвивається в результаті комплексного впливу на організм людини багатьох факторів: спадкових, алергійних, нейропсихічних, обмінних, ендокринних і впливу зовнішнього середовища. Тому для виникнення захворювання зазвичай потрібно спільна дія декількох з них.

Факторів зовнішнього середовища, які можуть спровокувати виникнення екземи, дуже багато. Найчастіше це:

 • Нікель (прикраси, ключі, монети, оправа окулярів);
 • Хром (лаки, цемент, пофарбована шкіра і хутра);
 • Кобальт (кераміка, фарби, цемент, пластмаса);
 • Формальдегіди (антисептичні препарати, фарби, текстиль);
 • Парафініендіамін (фарби і косметика);
 • Медикаменти, які застосовуються зовнішньо (антибіотики, лейкопластири);
 • Рослини (наприклад, тюльпани);
 • Різні мікроорганізми та гриби;
 • Гума, нафта в неочищеному вигляді, скипидар, мастильні рідини.
 • Стрес — один з факторів, який запускає механізм розвитку екземи. Часто виникнення захворювання або його загострення бувають пов’язані з якою-небудь психоемоційної травмою.

  Екзема частіше розвивається у дітей, які були переведені на штучне вигодовування у перші дні життя або рано почали отримувати прикорм (особливо коров’яче молоко, манну кашу, приготовану на ньому, м’ясні і рибні бульйони). Ці продукти призводять до виникнення ексудативного діатезу — схильності організму до розвитку алергічних захворювань.

  Форми і симптоми

  В залежності від проявів і особливостей розвитку екзема буває декількох видів:

 • Справжня екзема. Вона виникає гостро і проявляється у вигляді набряку і почервоніння шкіри, на якій в подальшому з’являються дрібні бульбашки (мікровезікули). Ці бульбашки швидко розкриваються, а на їх місці утворюються неглибокі дефекти шкіри — ерозії, поверхня яких рясно вкрита рідиною. Через деякий час запальний процес зменшується, бульбашки зникають, а на місці ерозій утворюються сірувато-жовті кірки. Перехід гострого перебігу екземи в хронічне відбувається поступово. Уражена ділянка ущільнюється, шкірний малюнок на цьому місці стає більш помітним. Такий процес називається ліхенізаціей. На шкірі, крім кірок, з’являється лущення. Висипання в типових випадках спочатку з’являються на обличчі і кистях, а потім поширюються на шкіру кінцівок і тулуба. Справжня екзема завжди супроводжується свербінням, який при загостренні посилюється. Це може стати причиною невротичних розладів, аж до безсоння.
 • Мікробна екзема протікає гостро. Ця форма захворювання розвивається навколо інфікованих ран, саден, свищів, трофічних виразок. На шкірі з’являються великі вогнища, по краях яких видно відторгається верхній шар епідермісу. На екзематозні поверхні видні пухирці, ерозії з мокнучі поверхнею і гнійні кірки. Іноді вогнища можуть збільшуватися в розмірах, а навколо них на здоровій шкірі з’являються окремі дрібні бульбашки і лущення.
 • Варикозна екзема виникає на тлі варикозної хвороби нижніх кінцівок. Вогнища екземи розташовуються близько розширених вен і навколо варикозних виразок. Травми цих ділянок і підвищена чутливість до медикаментів сприяють прогресуванню екземи.
 • Себорейная екзема розвивається на волосистій частині, вушних раковинах, в носощечное і носогубних складках, між лопатками і в області грудини. На цих місцях з’являються червоні злущуються, які покриті безліччю вузликів жовтувато-бурого кольору.
 • Професійна екзема виникає у людей, які на роботі стикаються з певними шкідливими чинниками. Вона за своїми проявами не відрізняється від істинної екземи.
 • Дісгідротіческая екзема локалізується на підошвах і долонях, де почервоніння слабо виражено, а переважають бульбашки. У деяких випадках вони зливаються один з одним і утворюють великі бульбашки, які перетворюються в ерозії, часто на їх місці залишаються гнійні кірки. Осередок екземи поступово поширюється на тильні поверхні кистей і стоп.
 • Лікування і профілактика

  Лікування підбирається індивідуально, при цьому повинні враховуватися причини, які призвели до виникнення або загострення захворювання. Необхідними заходами будуть усунення нейроендокринних порушень і хронічних вогнищ інфекції в організмі, обмеження контактів з водою і виявлення тих продуктів харчування, які викликають алергію. Якщо останнє неможливо, потрібно дотримуватися дієти з виключенням морепродуктів, копченостей, приправ, яєць, молока, шоколаду, горіхів, меду, цитрусових, томатів та алкоголю.

  Для зменшення алергічних реакцій призначаються антигістамінні препарати (лоратидину, фексофенадин). При дуже сильному свербінні і порушеннях сну показані антигістамінні засоби з седативними (заспокійливими) компонентами (хлорпірамін, хіфенадін, мебгідролін). У разі важкого перебігу екземи приймаються глюкокортикоїди (гормональні препарати, що зменшують вираженість запальних і алергічних реакцій).

  Зовнішнє лікування підбирається залежно від форми екземи і характеру запального процесу. При гострому запальному процесі використовуються аерозолі з глюкокортикоїдами, примочки та пов’язки з протизапальними, антибактеріальними і в’яжучими розчинами у низьких концентраціях. При мікробній екземі на короткий період також призначаються пов’язки зі стафілококовим бактеріофагом.

  Після зменшення симптомів гострого запалення можна застосовувати пасти і мазі. При екземі добре допомагають іхтіоловая, нафталановая, Дегтярна-нафталановая пасти. Їх не можна наносити на ділянки шкіри, покриті волоссям, мокнучі поверхні і під компрес.

  При хронічній екземі застосовуються мазі, які розм’якшують кірки і лусочки і полегшують їх видалення. Хворим з підвищеною чутливістю до багатьох лікарських препаратів призначають цинкову і нафталановую мазі, а іншим — індометаціновая і мазі, які містять іхтіол, дьоготь, сірку. При вираженому запаленні і свербінні добре допомагають мазі, що містять глюкокортикоїди (преднізолоновая мазь, синалар, Елоком).

  Після стихання запалення при хронічній екземі призначають селективну (виборчу) фототерапію. На дільниці ліхенізаціі накладають аплікації парафіну, озокериту і лікувальних грязей. У деяких випадках будуть корисні голкорефлексотерапія та лазеротерапія.

  При всіх формах екземи необхідно дотримуватися правил особистої гігієни, це є профілактикою приєднання інфекції. Але при великих ураженнях шкіри ванни і душі тимчасово забороняються. Дрібні гнійнички потрібно змащувати водним або спиртовим розчином анілінових барвників (брильянтовий зелений, метиленовий синій). Людям, що страждають екземою, не рекомендується носити вовняну, фланелеву і синтетичну білизну.

  Екзема — це хронічне захворювання, тому всі хворі повинні перебувати на диспансерному обліку і регулярно відвідувати дерматолога.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.