Ектопія шийки матки: нове ім’я ерозії?

загрузка...

Ектопія шийки матки — це одна з найбільш частих шєєчних патологій. Гінекологи по старинці дотримуються терміна «ерозія шийки матки», що не зовсім вірно визначає поняття ектопії. Ще в 1978 році було прийнято рішення термін «ерозія шийки матки» замінити на ектопії шийки матки. Це не тільки більш правильне відображення діагнозу, але й не викликає в пацієнток негативної реакції.

У нормі піхвова частина шийки матки (яку видно при огляді в дзеркалах) покрита багатошаровим плоским епітелієм, тоді як цервікальний канал зсередини вистелений циліндричним (кубічним епітелієм). Ектопія шийки матки (псевдоерозія, ерозія шийки матки) — це зміщення межі стику багатошарового плоского і циліндричного епітелію на вагінальну частину шийки матки. Це процес вважається фізіологічним в період новонародженості, у дівчаток-підлітків, у жінок, які рано почали статеве життя, і під час вагітності. Основним фактором виникнення ектопії шийки матки є гіперестрогенія — підвищення рівня жіночих статевих гормонів, за рахунок яких і відбувається наползание циліндричного епітелію на вагінальну частину шийки матки. У віці від 23 до 45 років межа двох епітеліїв знаходиться на рівні зовнішнього отвору цервікального каналу, а після 45 років вона зміщується у бік цервікального каналу. Ектопія шийки матки, яка виникла під час вагітності, зазвичай проходить самостійно після пологів.

Причини виникнення

До основних причин, які призводять до утворення ектопії, відносяться:

 • гормональні порушення;
 • травми шийки матки (пологи, аборти, застосування бар’єрних засобів контрацепції);
 • запальні процеси жіночих статевих органів.
 • Клінічна картина ектопії шийки матки

  Найчастіше ектопія шийки матки протікає безсимптомно. Скарги, які пред’являють пацієнтки з ектопією: тягнуть болі внизу живота, поява рясних, жовтувато-митних виділень, дискомфорт в області вульви, свербіж і печіння, порушення менструального циклу, нехарактерні для даного захворювання і пов’язані з супутніми патологічними процесами (цервіцит, кольпіт, аднексит та інші). Під час огляду в дзеркалах на шийці матки навколо зовнішнього зіву виразно видно гіперемована (почервоніла) ділянка різних розмірів (від кількох міліметрів до одного-двох сантиметрів). Нерідко пацієнтки відзначають контактні безболісні кровотечі різної інтенсивності (частіше мізерні) після статевого акту, гінекологічного огляду або спринцювання. Ектопія шийки матки, що виникла в результаті травм і рубцевих змін, деформує цервікальний канал і саму шийку матки.

  Основним методом діагностики ектопії шийки матки є розширена кольпоскопія (огляд шийки матки спеціальним приладом, який збільшує видиму картину в кілька разів). Після обробки шийки матки 3%-розчином оцтової кислоти видаляється слиз, яка в підвищеній кількості виробляється залозами циліндричного епітелію, а в мікроскоп видно гроздевідние, у вигляді виноградинок, залози. Проба Люголя (обробка шийки матки 5% розчином йоду) негативна (ділянка ектопії не забарвлюється йодом).

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.