Екстрена контрацепція — не нашкодь!

Екстрена контрацепція (ЕК) допомагає запобігти вагітності після вагінального сексуального контакту без презерватива. Екстрену контрацепцію також називають невідкладної, негайної, сpочно, «пожаpной», посткоїтальний контрацепцією і контрацепцією «на наступне утpо».

Екстрену контрацепцію необхідно розпочати протягом 120 годин (тобто п’яти днів) після незахищеного сексуального акту, щоб зменшити ймовірність вагітності. Чим швидше ви втечете до екстреної контрацепції, тим більша ймовірність запобігання вагітності. Вона зменшує ймовірність вагітності на 75-89%, якщо першу дозу прийняти протягом 72 годин після сексуального контакту.

Склад препаратів ЕК та основні схеми їх прийому

Як і протизаплідні таблетки, ЕК містить гормони, що запобігають небажану вагітність шляхом припинення овуляції або запліднення яйцеклітини. Теоретично екстрена контрацепція також повинна запобігати імплантацію яйцеклітини, однак наукові докази цього відсутні.

Екстрена контрацепція не викликає аборту і не перериває вже наявну вагітність. Тим не менш, вагітним жінкам не слід користуватися засобами екстреної контрацепції.

ВМС (внутрішньоматкова спіраль) також може використовуватися в поєднанні з протизаплідними засобами, якщо її встановити протягом перших 120 годин (п’яти днів) після незахищеного сексуального акту.

Препарати, що містять тільки прогестерон, можна приймати один або два рази з проміжком в 12 годин. Комбіновані гормональні препарати слід приймати два рази з проміжком в 12 годин. Кількість таблеток, що складають одну дозу, залежить від фірми-виробника препарату. Обидва рази слід приймати препарати однієї фірми.

Таблетки першої дози слід прийняти якомога швидше, протягом 12 годин (5 днів) після незахищеного сексуального акту. ЕК може викликати нудоту і блювоту, причому ймовірність цих побічних ефектів вище при прийомі комбінованих таблеток. Щоб зменшити ймовірність нудоти, приймайте драмамін або Бонін, за годину перед прийомом препаратів ЕК.

Якщо приймаєте препарати два рази, другу дозу слід приймати через 12 годин після першої. Якщо після першої дози вас знудило, обов’язково прийміть протиблювотний засіб за годину до прийому другої дози. Крім того, другу дозу можна прийняти як вагінальний супозиторій, вставивши таблетки якомога глибше у піхву (препарат абсорбується через вагінальну тканину).

Якщо ви все ж вирвали і другу дозу, не приймайте більше ніякі таблетки. Вони ніяк не вплинуть на ймовірну вагітність і не запобіжать її, а лише викличуть нудоту.

Після прийому препаратів

 • Після того, як ви прийняли препарати екстреної контрацепції
 • Наступна менструація може початися раніше чи пізніше, ніж зазвичай.
 • Менструальні виділення можуть бути більш рясними, менш рясними або такими ж, як звичайно.
 • Якщо проходьте обстеження до початку наступної менструації, обов’язково повідомте лікаря, що користувалися екстреної контрацепцією.
 • Запишіться на прийом до гінеколога, якщо через три тижні після прийому препаратів ЕК у вас не почалася менструація або з’явилися ознаки вагітності.
 • Обов’язково користуйтеся контрацепцією, якщо мали вагінальний контакт, в будь-який час перед початком наступної менструації.
 • Продовжуйте користуватися обраним методом контрацепції, поки не захочете завагітніти.
 • Можливі побічні ефекти

 • Побічні ефекти екстреної контрацепції звичайно зменшуються або повністю зникають протягом двох днів.
 • Половина всіх жінок, які приймають комбіновані препарати, відчуває нудоту, але тільки протягом 24 годин. І тільки кожна п’ята страждає несприйнятливістю до комбінованим таблеткам.
 • Імовірність нудоти і блювання набагато менше у жінок, які приймають препарати, що містять тільки прогестерон — цієї неприємності схильна лише кожна четверта жінка.
 • Підвищення чутливості грудей, періодичне кровотеча запаморочення і головні болі також не виключені.
 • Засобами екстреної контрацепції користуються мільйони жінок у всьому світі, проте ніхто з них не скаржився на більш серйозні ускладнення і побічні ефекти.

  Часте використання коштів ЕК може призвести до порушення менструального циклу.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.