Екстрена контрацепція — на всяк випадок

Бувають ситуації, коли звичайні методи оберігання по яким- то причин не були використані або несподівано відмовили (порвався презерватив, забула випити таблетку, пропустила укол, пристрасть захлеснула з головою). У подібних ситуаціях допоможуть цілком доступні методи екстреної контрацепції. Використовувати їх можна, якщо є впевненість, що не відбулося травм статевих органів, якщо немає навіть малу ймовірність підчепити венеричне захворювання.

Тому, якщо сталося згвалтування, потрібно зібрати волю в кулак і йти до лікаря. Тільки фахівець проведе всі необхідні дослідження і позбавить від страху вагітності в даному випадку.

Екстрена контрацепція (ЕК) — це методи, які жінка може використовувати для запобігання вагітності після незахищеного статевого контакту. У літературі її називають невідкладної контрацепцією, негайною, терміновою, екстремальною, пожежною, «ранок після». Найбільш часто застосовується термін «посткоїтальна контрацепція».

Як це працює? Препарати ЕК порушують розвиток яйцеклітини, зупиняють запліднення, а, якщо воно вже відбулося, заважають закріпленню заплідненої яйцеклітини до стінки матки.

Види екстреної контрацепції

«Домашні» методи

Спринцювання, підйом вантажів, введення в піхву лимонів. Ефективність цього методу не перевищує 35%, адже сперматозоїди прибувають в порожнину матки вже через півтори хвилини, а спринцюваннями звідти їх не дістати. Крім того, відомо, що життєздатність сперматозоїдів в статевих шляхах жінки зберігається від трьох до семи діб, а незаплідненої яйцеклітини 12 — 24 години. Це означає, що вагітність може наступити і не відразу після статевого акту. А в якості неприємного бонусу існує ризик подібними експериментами підірвати здоров’я (обпекти слизову, порушити внутрішні органи вагами).

Гормональні методи. Бувають двох типів:

 • метод Юзпе, коли застосовуються звичайні комбіновані таблетки, що містять два гормони.
 • Необхідна доза гормонів міститься в наступних препаратах:

 • однофазні препарати: Рігевідон, Овідон, МІНІЗІСТОН;
 • трифазні препарати: Трізістон, Тріквілар, Три-регол (для невідкладної контрацепції можна застосовувати тільки таблетки третьої фази).
 • Кількість застосовуваних таблеток залежить від дози гормону в одній таблетці, підбирати препарат краще з лікарем, оскільки при неправильно визначеній дозі може наступити вагітність або ускладнення, пов’язані з передозуванням препарату.

  Побічні ефекти: нудота, блювота, головний біль, набухання молочних залоз, пронос, рясна наступна менструація, порушення циклу.

  Протипоказання — тромбоемболії і маткові кровотечі в минулому, тяжкі захворювання печінки, мігрені. Також небажано використання жінками старше 35 років, особливо тими, що палять.

 • спеціально розроблені контрацептиви посткоитального дії. Найвідоміший і доступний — Постінор, він містить ударну дозу одного гормону — левоноргестрелу. Там все просто — потрібно слідувати інструкції. Таблетки застосовуються в два етапи: перша — одразу після статевого акту, але не пізніше 72 годин; друга повинна бути прийнята через дванадцять годин після першої. Переваги: якщо вагітність наступила, препарат не зашкодить ні матері, ні дитині. Недоліки: букет побічних ефектів, менше, ніж при застосуванні комбінованих препаратів, але все одно вражає.
 • При підозрі на інфікування венеричною хворобою негайно звертайтеся до лікаря. Протизаплідні препарати вищеописаних типів від захворювань, що передаються статевим шляхом, не захищають.

  Якщо після застосування таблетки екстреної контрацепції відбувається статевий акт без протизаплідних заходів, то захисний ефект таблетки на нього вже не поширюється.

  Крім того, потрібно пам’ятати, що ці препарати і подібне їх застосування можливе лише в ситуації екстраординарної, коли жінка прагне уникнути загрози аборту. Застосовувати комбіновані препарати за такою схемою постійно вкрай шкідливо для здоров’я, а використовувати Постінор можна не частіше двох-трьох разів на рік.

  Метод ВМС (внутрішньоматкова спіраль)

  Введення ВМС проводиться протягом 5-7 днів після незахищеного статевого акту, ефективність даного методу вище, ніж у всіх інших, вагітність настає тільки в 1% випадків. Однак у разі вагітності дитини не вдасться зберегти. Після введення можливі запалення матки, придатків. Спіраль недоцільно застосовувати в якості екстреної контрацепції не родили дівчаткам, тим жінкам, у яких велика кількість статевих партнерів, так як можуть бути раніше не виявлені зараження, запальні процеси. Зрозуміло, що безглуздо вводити спіраль, якщо з наступного місяця жінка планує відмовитися від її використання. Крім того, спіраль протипоказана жінкам, страждаючим хронічними запаленнями по жіночій частині, при ряді інших захворювань. Коли вводять ВМС, в цей же час доведеться пропити антибіотики.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.