Ефірні олії та їх застосування в медицині

загрузка...

Ефірні олії знайшли широке застосування в сучасного життя. Їх використовують у косметичній промисловості для додання продукції запаху й тих або інших косметичних властивостей, у харчовій промисловості — для поліпшення смаку продуктів харчування. Але головне їх застосування — це в області фармації, де використовуються найрізноманітніші властивості окремих ефірних масел.

Ефірні олії та їх хімічну будову

Ефірні олії — це багатокомпонентні леткі запашні речовини рослинного походження, належать до різних класів хімічних сполук.

За хімічною будовою ефірні масла являють собою суміші різних органічних сполук, що складаються, головним чином, з окремих видів жирів, вуглеводів, терпенів (вуглеводнів, одержуваних в основному з хвойних дерев і деяких інших рослин) і їх похідних .. У вільному або зв’язаному стані ефірні масла містяться в клітинах різних органів рослин (коренях, листках, стеблах, кольорах і плодах). Їх кількість в рослинній сировині коливається від 0,001 до 20% в перерахунку на суху речовину. Відомо більше 2500 видів ефіроолійних рослин.

Ефірні олії зазвичай являють собою маслянисті рідини різного забарвлення. Деякі з них при кімнатній температурі мають щільну консистенцію. Загальними властивостями ефірних масел є характерний запах, пекучий смак, хороша растворяемость в органічних розчинниках і здатність ароматизувати воду.

Дія ефірних олій на організм людини

Більшість ефірних масел володіють антибактеріальними і снимающими спазм (стиснення) гладкої мускулатури (вона знаходиться в області внутрішніх органів і кровоносних судин) властивостям. Багато ефірні масла мають протизапальну дію. Крім того, вони мають позитивну дію на загальний обмін речовин в організмі людини, пригнічують або підвищують активність центральної нервової системи, впливають на роботу серцево-судинної системи. Окремі ефірні масла стимулюють або пригнічують дихальну систему, надають відхаркувальну дію.

Токсичність (отруйні властивості) більшості ефірних олій, особливо, при їх інгаляційному (при вдиханні) і зовнішньому застосуванні невисока. Однак деякі ефірні масла досить токсичні і при введенні всередину надають гемолитическое дію (склеюють червоні кров’яні тільця — еритроцити, що викликає недокрів’я або анемію).

З організму ефірні масла виводяться через нирки, збільшуючи при цьому об’єм сечі (діурез), а також через легені, з чим пов’язане їх місцеве антисептичну і пряме відхаркувальну дію.

Ефірні олії широко застосовуються у фармацевтичній промисловості при виготовленні лікарських форм для поліпшення їх смаку, запаху, консистенції та інших властивостей. Найбільш широко використовуються наступні лікувальні препарати, що містять ефірні масла: настойки, екстракти та олії арніки, валеріани, анісу, м’яти перцевої, звіробою, евкаліпта, ромашки аптечної і так далі.

Ефірна олія валеріани

Ефірна олія валеріани міститься головним чином в корінні рослини. До складу його входить складні ефіри, біологічно активні речовини, ізовалеріанової кислота, що надає маслу характерний запах, і терпени (вуглеводні, одержувані їх хвойних дерев та інших рослин).

Препарати валеріани справляють заспокійливу дію на нервову систему. Валеріана є антагоністом судомного отрути Бруцин, а також знімає збудження, викликане кофеїном. Валеріана посилює процеси гальмування в центральній нервовій системі, усуває явища неврозу (захворювання, що розвивається на тлі стресів), в деякій мірі регулює гормональний фон (впливаючи на гіпоталамус — відділ головного мозку, який регулює секрецію всіх гормонів в організмі), знімає спазми гладких м’язів внутрішніх органів і кровоносних судин.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Народні поради. Додайте в закладки постійне посилання.