Ефедрин — природний адреналін?

Ефедрин — алкалоїд, що виділяється з рослин сімейства ефедрових. За специфікою впливу на організм людини ефедрин близький до адреналіну, а за хімічною структурою — до напівсинтетичним аналогам амфетаміну та метамфітаміну. Ефедрин підсилює дію норадреналіну на адренергічні рецептори (адренорецептори), стимулює центральну нервову систему. У чистому вигляді ефедрин застосовується рідко, а от гідрохлорид ефедрину (з’єднання ефедрину з воднем і хлором) використовується для лікування ряду захворювань — у тому числі бронхіальної астми, алергічних розладів, а також при гіпотензії (зниженні артеріального тиску), викликаної наркозом.

Ефедрин в лікуванні бронхіальної астми

Ефедрин як ефективні ліки від різних захворювань легенів був відомий ще кілька століть тому — так, наприклад, в традиційній китайській медицині протягом тисячоліть для лікування астми і бронхітів застосовувалася ефедра китайська (китайська назва «ма-хуан»), що містить ефедрин. Ефедрин діє як бронхолітичну засіб і застосовується для полегшення нападів астми як у дорослих, так і у дітей. Оскільки в умовах постійного і тривалого прийому ефедрину його дія може слабшати, при появі симптомів «звикання» застосовується комбіноване лікування — наприклад, ефедрин в поєднанні з зуфілліном, ще одним препаратом для лікування астми.

Інші застосування ефедрину

Ефедрин застосовується не тільки для лікування різних видів астми, але і в деяких інших ситуаціях. Так, наприклад, при діагностиці деяких офтальмологічних захворювань розчин ефедрину застосовується для розширення зіниць і звуження кровоносних судин. Ефедрин добре зарекомендував себе в усуненні наслідків отруєнь снодійними препаратами і наркотичними речовинами. Іноді ефедрин в поєднанні з іншими препаратами застосовується для лікування захворювань алергічного характеру (сінна лихоманка, кропивниця). У медичній практиці ефедрин використовується як засіб для підвищення артеріального тиску, що знизився при анестезії, або для лікування гіпотонії (хронічно зниженого артеріального тиску). У деяких випадках ефедрин показаний при риніті (запальному захворюванні слизової оболонки носа).

Побічні ефекти

Побічні ефекти ефедрину частіше спостерігаються при системному застосуванні препарату (ін’єкції, прийом перорально), ніж при місцевому застосуванні (краплі в ніс). Прийом ефедрину може спричиняти такі побічні ефекти:

 • З боку серцево-судинної системи: тахікардія, аритмія, звуження кровоносних судин з подальшим підвищенням артеріального тиску
 • З боку шкіри: «припливи» (епізодичне підвищення температури), акне, підвищене потовиділення
 • З боку шлунково-кишкового тракту: нудота, анорексія
 • З боку сечостатевої системи: зниження частоти сечовипускання внаслідок звуження ниркових артерій, в деяких випадках — утруднення сечовипускання
 • З боку нервової системи: безсоння, неспокійний, збуджений стан, напади паніки, тривожність
 • З боку дихальних шляхів: диспное (задишка), набряк легень
 • Крім того, можуть спостерігатися запаморочення, головний біль, тремор, сухість у роті
 • Протипоказання

  Не рекомендується приймати ефедрин одночасно з деякими антидепресантами (зокрема, інгібіторами зворотного захоплення серотоніну-норепінефрину), оскільки одночасний прийом цих препаратів збільшує ризик побічних ефектів у силу різкого підвищення рівня норадреналіну в сироватці крові.

  З обережністю ефедрин призначається при порушенні функцій надниркових залоз, гіпертиреозі, гіпоксії, гіперкапнії (підвищеному вмісті діоксиду вуглецю в крові), ацидозі, гіпертрофії передміхурової залози, діабеті, захворюваннях серцево-судинної системи.

  Заборонено приймати ефедрин при закритокутовій глаукомі, феохромоцитомі, обструктивній формі гіпертрофічної кардіоміопатії, алергії на ефедрин або інші стимулятори, а також при одночасному прийманні інгібіторів моноаміноксидази (антидепресантів). Ефедрин не можна приймати під час вагітності, якщо тільки лікар не рекомендував прийом саме цього препарату.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.