Дванадцятий тиждень вагітності: кінець першого триместру

Плід росте й усе більше стає схожим на маленького чоловічка. У нього розвивається м’язова система, він починає активно рухатися. Звичайно, дитина ще дуже маленький, але всі органи і системи в нього вже працюють так, як треба. На цьому тижні закінчується формування плаценти, і більшість жінок відчувають полегшення — обмін речовин плода налагоджується, ознаки токсикозу йдуть.

Як справляється з вагітністю організм жінки

Стан вагітної жінки з кожним днем стає все краще — дає знати про себе уже майже повністю сформувалася плацента, яка виводить з організму дитини продукти обміну речовин. Нарешті настає час, коли жінка повинна зайнятися собою: стежити за своїм харчуванням, більше гуляти і насолоджуватися станом вагітності. Це час для відпочинку, після пологів ж його не стане зовсім, адже весь час буде присвячено малюкові.

Не варто забувати в цей час про свою вагу, адже якщо жінка набере зайву вагу в першому триместрі вагітності, у другому та третьому триместрі це обов’язково позначиться на її здоров’ї.

У жінки збільшується об’єм циркулюючої крові, так як кров постачає живильними речовинами і киснем два організму — матері і дитини. Це починає потроху відбиватися на стані вен, особливо якщо жінка недостатньо багато рухається. Розширюються вени нижніх кінцівок, це проявляється в появі звивистих синіх судин на шкірі гомілок і стегон. Можуть з’явитися і перші ознаки геморою, особливо, якщо вагітність супроводжується постійними запорами. З цими явищами потрібно боротися: більше рухатися (особливо шкідливо довго стояти на ногах або сидіти), після прогулянки давати ногам відпочинок, переводячи їх в злегка піднесене положення, робити прохолодні ванни з настоями трав (ромашки, звіробою).

Особливе значення має боротьба з запорами. Для цього потрібно їсти більше клітковини (овочів, фруктів, каш), на ніч випивати склянку свіжого кефіру (якщо кефіру більше доби, то він зміцнює), є сушені сливи і інжир.

Для попередження запорів і застою крові в нижніх кінцівках велике значення має лікувальна фізкультура. Є спеціальні вправи, які попереджають появу всіх цих неприємних явищ. Але робити будь-які фізичні вправи потрібно тільки за призначенням лікаря, так як деякі з них провокують скоротливу здатність м’язів матки.

До кінця дванадцятого тижня вже можна сходити до стоматолога, так як настає безпечне для плода час для проведення різних процедур: після 12-го тижня вагітності можна буде навіть приймати деякі (призначені тільки лікарем) таблетки. Якщо у жінки є каріозні зуби або захворювання ясен, то їх необхідно вилікувати, адже це постійне джерело інфекції, яка може відбитися на рості і розвитку дитини.

У зв’язку з тим, що знижується імунітет, слизова оболонка порожнини рота і зуби вимагають особливого догляду. Зуби під час вагітності особливо схильні до карієсу, так як вони втрачають кальцій, який йде на побудову тканин плода. Тому щоденний правильний догляд за порожниною рота дуже важливий, адже якщо на зубах не буде нальоту, то і карієсу (тобто вогнища інфекції) не буде теж.

Зміна гормонального фону часто викликають запалення і підвищену кровоточивість ясен. Це так званий гінгівіт вагітних. При правильному догляді за порожниною рота він не страшний і після пологів проходить. При гінгівіті вагітних можна полоскати порожнину рота після кожного прийому їжа настоями ромашки, кори дуба, календули і так далі.

Догляд за порожниною рота — це полоскання рота після кожного прийому їжі, чищення зубів два рази в день, своєчасне лікування карієсу, обмеження прийому солодкої їжі.

Розвиток плоду на дванадцятому тижні вагітності

Дванадцятий тиждень — це кінець першого триместру, до цього часу довжина плоду досягає 9 см, вага — 20 г. Майже половину довжини плоду складає голова, всі частини тіла добре диференційовані. До цього часу вже можна визначити стать плоду (але на УЗД це вдається побачити зазвичай на 16-ому тижні вагітності). У його кістковій системі з’являються точки окостеніння.

До кінця дванадцятого тижня органи плоду майже повністю сформовані. Добре працюють серцево-судинна і сечовидільна системи, печінка виробляє жовч, яка надходить у кишечник і сприяє переробці їжі (дитина ж заковтує навколоплідні води), розвинені статеві органи. Обличчя дитини все більше стає схожим на обличчя людини: на ньому є оченята, прикриті століттями, ніс, рот, губи, вуха.

На дванадцятому тижні проводиться ультразвукове дослідження плоду, під час якого можна виявити багатоплідної вагітність і різні дефекти розвитку плоду. Під час ультразвукового дослідження визначаються: відповідність розмірів і загального розвитку плоду терміну вагітності, частота серцевих скорочень і правильність співвідношення різних ділянок тіла і органів.

На даному терміні вагітності можна повністю виключити грубі пороки розвитку плоду («каліцтва»): відсутність головного мозку, відсутність або деформацію кінцівки, деформацію хребта і так далі.

Крім самого плоду проводиться дослідження плаценти, навколоплідних вод, плодових оболонок, стінок матки (на наявність пухлинних, вузлів), шийки матки, яєчників.

Отже, з дванадцятої тижнем закінчується перший триместр вагітності і починається другий триместр — найбільш спокійний час для жінки і дитини.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.