Двадцять третій тиждень вагітності: час відпочинку

На двадцять третьому тижні вагітності дитина вже може відчувати ваші рухи, так що якщо ви, наприклад, будете танцювати, він це помітить. Довжина тулуба малюка зараз близько 28 см, вага — майже 500 г; його руху чітко відчуваються і можуть бути видні на поверхні вашої шкіри. Кровоносні судини в легенях продовжують розвиватися, готуючи дитину до дихання поза тілом матері; його вуха розпізнають все більше звуків. Наприклад, йому вже можуть бути знайомі деякі гучні звуки, такі як гавкіт вашої собаки або шум пилососа — ймовірно, вони не будуть турбувати.

Стан майбутньої мами

Напевно, ви вже помітили, що ваші щиколотки і ступні все частіше набрякають, особливо до кінця дня і / або в жарку погоду. Погіршення циркуляції крові поряд з деякими змінами її хімічного складу можуть викликати застій рідини в деяких частинах тіла, особливо в нижніх кінцівках — зовнішнім проявом цього є набряк.

Організм позбавиться від зайвої рідини після народження, саме тому протягом декількох днів після пологів у жінок відзначається часте сечовипускання і підвищене потовиділення. До тих намагайтеся при будь-якій можливості сідати, піднявши ноги вище. Справитися з набряками також допомагають регулярні фізичні навантаження, спеціальні підтримуючі панчохи або колготки, а також зручне взуття. У вас може з’явитися спокуса пити менше рідини, щоб впоратися з набряками, але насправді вам потрібно пити якомога більше. По-перше, вода необхідна як вам, так і дитині, по-друге, досить зволоження організму може запобігти появі набряків або хоча б зменшити їх.

Хоча набряки нижніх кінцівок є нормою під час вагітності, дуже сильні набряки можуть бути ознакою серйозного порушення, яке називається прееклампсія. Зателефонуйте лікарю, якщо у вас на ногах раптово з’явилися великі набряки, а також при появі навіть незначних набряків на руках, обличчі та навколо очей.

Порушення сну — ще одна проблема двадцять третього тижня вагітності, яка може зберігатися аж до самих пологів. Одним з найкращих засобів проти цього є щоденні прогулянки на свіжому повітрі. Гуляйте хоча б півгодини на день, і скоро ви помітите, що стали засипати швидше, і спати спокійніше.

Банк пуповинної крові

На цьому тижні варто подумати ось про можливість збереження пуповинної крові вашої дитини. Пуповинну кров забирають з пуповини і плаценти дитини після народження, після чого зберігають при низькій температурі для використання в майбутньому. Пуповинна кров є багатим джерелом стовбурових клітин, свого роду будівельних блоків крові та імунної системи. Стовбурові клітини можуть використовуватися для лікування цілого ряду захворювань, у тому числі лейкемії та серповидноклітинної анемії. Зрозуміло, при зборі пуповинної крові всі сподіваються, що вона ніколи не знадобиться дитині, і тільки батьки можуть прийняти рішення про її зборі.

В даний час можливості використання пуповинної крові не вивчені до кінця і викликають багато суперечок, однак багато вчених в цьому відношенні оптимістичні. Вони вважають, що незабаром пуповинну кров можна буде використовувати для лікування діабету, пошкоджень спинного мозку, хвороб серця, інсульту і серйозних неврологічних захворювань.

Проте слід врахувати й те, що в даний час не можна навіть приблизно сказати, коли пуповинну кров можна буде використовувати для лікування цих захворювань у людини. Лікарі поки не рекомендують збір та зберігання пуповинної крові, хоча не заперечують, що іноді це виявляється корисним. Потрібно мати на увазі і те, що вартість послуг банків пуповинної крові досить висока.

У будь-якому випадку, подумати про це і прийняти рішення потрібно вже зараз, так як здійснення збору пуповинної крові можливо тільки відразу після пологів.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.