Двадцять п’ятого тиждень вагітності: початок третього триместру

Ваш малюк росте не по днях, а по годинах. Його зріст досягає 35 сантиметрів, а вага коливається від 600 до 700 грамів. Триває формування кровоносної системи, до кінця 25 тижня утворюються і наповнюються кров’ю капіляри, в легенях збільшується кількість повітряних мішечків, малюк активно дихає, вдихаючи і видихаючи навколоплідні води, готуючись до першого вдиху. Однак народжений в цей час дитина не зможе дихати самостійно, без апарату штучної вентиляції легенів. До речі, про дихання: крихітні ніздрі дитини, досі закриті, починають відкриватися, а його голосові зв’язки готуються до першого крику.

Організм матері на 25 тижні вагітності

Подивимося правді в очі: деякі супутні вагітності нездужання доставляють чималий дискомфорт, особливо геморой. Більше половини всіх вагітних жінок стикаються з набряканням і свербінням вен прямої кишки, що виникають унаслідок тиску на кишечник збільшеної матки. Так, геморой безпечний для здоров’я матері і дитини, але викликає дуже хворобливі відчуття, тому постарайтеся його уникнути. Для цього слід правильно харчуватися, щоб не було запорів, виконувати вправи для м’язів таза (вправи Кегеля) і намагатися не напружуватися під час дефекації. Якщо вам пощастить, геморой зникне після пологів.

Здоров’я зубів

Хочете, щоб малюк благополучно «досидів» у вашій утробі до кінця відведеного терміну? Користуйтеся зубною ниткою і дотримуйтесь гігієни порожнини рота. Дивно, але дослідження виявили зв’язок між хорошим станом зубів і гігієною порожнини рота і виношуванням вагітності. Звучить підозріло, чи не так? Тим не менш, це так. Досить чистити зуби мінімум двічі в день і регулярно користуватися зубною ниткою, щоб знизити ризик гінгівіту — поширеного захворювання, при якому ясна запалюються, червоніють і навіть починають кровоточити. При відсутності своєчасного лікування гінгівіт може перейти в пародонтит — більш серйозну інфекцію зубів, яку пов’язують з передчасними пологами та підвищеним ризиком розвитку прееклампсії. Стежте за здоров’ям зубів — і доведете безпідставність старої приповідки про те, що з кожною вагітністю жінка позбавляється одного зуба.

Характерні особливості

 • Печія або розлад шлунка: чи виникає у вас відчуття, ніби шлункова кислота випалює стравохід і груди горить, як у вогні? Завжди тримайте під рукою засіб від печії, щоб позбавити себе від зайвого дискомфорту.
 • Хропіння: хропіння — досить часте явище під час вагітності. Його причиною може бути збільшення припливу крові до слизових оболонок носа. Але якщо хропіння заважає вам спати і не дає нормально висипатися, це може бути ознакою того, що у вас апное сну, тому це питання слід обговорити з лікарем.
 • Поколювання руки (зап’ястя): збільшення об’єму крові під час вагітності може викликати пухлину, яка тисне на нерви в зап’ястях, в результаті чого розвивається тунельний синдром кисті. У деяких випадках лікарі рекомендую носити спеціальні браслети або застосовувати голковколювання, щоб полегшити біль.
 • Варикозне розширення вен: збільшення об’єму крові також підсилює тиск на кровоносні судини і призводить до їх опуклості, і як наслідок варикозного розширення вен. Щоб поліпшити кровотік, не носіть тісний одяг.
 • Дисфункція (розбіжність) лонного зчленування: біль в області лобкової кістки може бути викликана дисфункцією лонного зчленування, яка виникає внаслідок розслаблення і розтягування зв’язок, що утримують суглоб тазу (лонное зчленування) в нормальному положенні. Виконуйте вправи Кегеля і нахили тазу для зміцнення м’язів. Якщо біль дуже сильний, зверніться за напрямком до фізіотерапевта.
 • Синдром неспокійних ніг: поряд з поколюванням рук, вагітні жінки часто відчувають поколювання і неприємні відчуття в ногах, які з’являються в стані спокою (частіше у вечірній і нічний час) і змушують їх чинити полегшують руху. Пройдіть обстеження на залізодефіцитну анемію, так як деякі експерти пов’язують синдром неспокійних ніг з цим захворюванням. Рекомендується також вести щоденник харчування — у деяких жінок симптоми синдрому загострюються після вживання певної їжі.
 • Зміна стану шкіри, волосся і нігтів: оскільки нормальна втрата волосся не відбувається через зміни рівня гормонів, ви можете помітити, що волосся стали більш густим і блискучим. На жаль, ці позитивні зміни недовговічні — після пологів ви позбудетеся всіх волосся, які повинні були випасти під час вагітності.
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.