Другий тиждень вагітності: відвідайте жіночу консультацію

Ви вагітні вже півтора місяця й, швидше все, вже знаєте про це. До того ж з’явилася сонливість, дратівливість і загострилися всі почуття. Змінилося ваше відношення майже до всіх оточуючих людей, предметів і явищ: те, що раніше дратувало, стало залучати і, навпаки, улюблені страви і запахи почали викликати огиду.

Самопочуття жінки під час 6-го тижня вагітності

Шість тижнів — достатній термін для того, щоб звикнути до свого нового становища. Важче вставати вранці, дуже мінливий настрій, іноді накочує дратівливість, яку неможливо зупинити, ось вже і товариші по службі помітили, що щось не так. Дуже сильно змінюється смак, загострюється нюх, з’являються запаморочення і короткочасні непритомність. Грудні залози продовжують збільшуватися і нагрубают.

Часто саме на 6-му тижні вагітності з’являються перші ознаки раннього токсикозу. Рано називається токсикоз, який розпочався до 20-го тижня вагітності і проявляється розладами функції травлення. Існує багато теорій виникнення раннього токсикозу вагітних. В даний час його розглядають як наслідок порушення нейроендокринної регуляції обміну речовин.

Проявами раннього токсикозу вагітності є, нудота, слинотеча, блювання, судомні посмикування м’язів обличчя і верхніх кінцівок.

Частим ознакою токсикозу є нудота, вона турбує майже всіх жінок. Іноді буває й блювота, але якщо вона трапляється по кілька разів на день і жінка при цьому втрачає у вазі, то необхідно звернутися до лікаря, адже організм втрачає рідину і мінеральні солі, а це ще більше погіршує порушення обміну речовин.

Часто блювоту вагітних супроводжує слинотеча, але іноді воно буває і самостійним проявом токсикозу вагітних. При вираженому слинотеча втрата слини за добу може перевищувати літр. Рясна слинотеча пригнічує психіку вагітної жінки, призводить до зневоднення і втрати білка. Якщо блювота і слинотеча сильне, то потрібно звернутися до лікаря.

Якщо ж прояви токсикозу не дуже виражені, то намагайтеся пити більше рідини (не дуже солодкі компоти, морси, фруктові соки, неміцний чай або кава, чисту питну воду) — разом з рідиною з організму видаляються токсичні продукти обміну речовин. Їжу краще приймати невеликими порціями і частіше. Страви мають бути відвареними, тушкованими або приготованими на пару — така їжа менше дратує шлунково-кишковий тракт. Виключити гострі, солоні, копчені і жирні страви. Краще їсти більше овочів і фруктів. Для того щоб зменшити нудоту, можна посмоктати невеликий шматочок лимона.

Вагітна жінка повинна більше відпочивати: нічний сон не менше 8 годин, звільнення від важких фізичних і психічних навантажень, часті піші прогулянки на свіжому повітрі в тіні дерев.

Стан плоду на шостому тижні вагітності

На шостому тижні вагітності вага ембріона становить близько 2-х грамів, довжина близько 4 мм, а об’єм навколоплідних вод — 3 мл. Але він не тільки збільшується у вазі і об’ємі, але і розвивається. Чітко видно головка (дуже велика, це справжній пуголовок), на якій є оченята і ротик, з’являються зачатки кінцівок, є невеликий хвостик, зяброві щілини. З середнього зародкового листка (мезодерми) поступово розвиваються м’язи, а з внутрішнього зародкового листка (ентодерми) формуються органи дихання і кровообігу. У ембріона вже є серце, але воно ще двокамерне, а не чотирикамерне, тому кровообіг працює не на повну силу. Закладаються і починають розвиватися органи травлення (шлунок, підшлункова залоза, печінка), нирки і сечовивідні шляхи, ендокринні залози.

Продовжує розвиватися нервова система дитини. У головному мозку починають формуватися півкулі з першими звивинами і борознами, формується і спинний мозок та відходять від нього нервовими вузлами і спинномозковими нервами.

На шостому тижні внутрішньоутробного розвитку в місці прилягання зовнішньої оболонки до стінки матки починає формуватися плацента — ворсинки оболонки вростають глибоко в стінку матки і проростають кровоносними судинами. В інших же місцях ворсинки зовнішньої оболонки (хоріона) зникають і вона стає гладкою. В цей же час поживних речовин, які були всередині заплідненої яйцеклітини, стають все менше.

Якщо ви ще не стали на облік в жіночій консультації, то зараз саме час. З лікарем можна буде порадитися з приводу свого стану і розповісти про всі свої страхи і сумніви (більшість з них будуть тут же розвіяні). Не тягніть з постановкою на облік, адже це дає впевненість у тому, що з вами і з вашою дитиною все буде добре.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.