Дратівливість — постарайтеся контролювати свій настрій

Нервова система — одна з найважливіших систем в організмі людини, саме вона регулює всі психічні процеси і відповідає за стан людини. Найактивніше нервова система реагує на подразники, ними є всі предмети і відчуття, що викликають у людини реакцію. Іноді ця реакція може бути надмірною і навіть не адекватною, в такому випадку ми говоримо про дратівливості, тобто про такий психічний стан людини, при якому він реагує на події занадто виражено. Є такий вислів: «роздратований не той, хто тарабанить пальцями по столу, а той, кого цей стукіт вивів з рівноваги».

Дратівливість найчастіше проявляється у вигляді емоцій агресії і гніву, людині складно контролювати себе, змінюється інтонація і гучність мови, змінюються форми поведінки, навіть рухи стають різкішими, руху очних яблук швидше. Іноді про погляді роздратованого людини говорять «виблискує, як блискавка». Нерідко подразнення супроводжується реакцією вегетативної нервової системи: пересихає в роті, пітніють долоні, з’являються «мурашки» на тілі.

Причини дратівливості

Дратівливість проявляється з різних причин: психологічним, фізіологічним, це може бути побічною реакцією на медичний препарат або бути наслідком вживання алкогольних напоїв.

 • Психологічними причинами дратівливості є: перевтома, хронічне недосипання, стрес, підвищена тривожність, страх, депресія і афективний розлад і ін
 • До фізіологічних причин можна віднести: передменструальний синдром, гормональні зміни, захворювання щитовидної залози та травного тракту, пухлини головного мозку, нестача вітамінів і мікроелементів.
 • Роздратування завжди настає у відповідь на дію, яка не влаштовує небудь. Наприклад, вранці, хочеться спати, а сусіди роблять ремонт і включають різний будівельний інструмент. Від того, що бажання спати більше, ніж бажання слухати «пісні» дрелі або перфоратора, нерідко виникає роздратування, яке у міру виконання або невиконання основної потреби може або посилюватися, або навпаки затихати.

  Деяким людям вдається себе контролювати, вони ніколи не виказують свого роздратування, і славляться як стійкі і вольові. Однак нерідко в такому випадку, роздратування просто придушується, а нервова напруга, яка була насильно пригнічене всередині, може дуже скоро позначитися у вигляді психосоматичних захворювань.

  Ще однією властивістю дратівливості є здатність до накопичення. Роздратування, яке не знайшло виходу починає накопичуватися і незабаром може наступити такий момент, коли людина просто не в силах буде себе стримати, він буде дратуватися з приводу.

  Найчастіше дратівливість є наслідком внутрішньоособистісний незадоволеності в оточуючих, в собі, в своїй роботі. Чим більше людина незадоволений якимись обставинами, тим більше він буде дратуватися, чим частіше виникає подразнення, тим більше вірогідність того, що закріпиться невротичний стан, а неврози виліковуються не за один день. Щоб виключити негативний вплив, треба постійно працювати над собою. Необхідно розвивати свої адаптивні механізми, вчиться аналізувати і контролювати свій стан.

  Навчіться сприймати реальність такою, якою вона насправді є, чим менша різниця між уявленнями всередині особистості і ситуацією, яка оточує, тим менше ймовірність настання роздратування. Дратівливість, як риса характеру не прикрашає, і може навіть серйозно перешкодити людині в процесі побудови своєї кар’єри.

  Як впорається з дратівливістю

  Працюйте над собою, дивіться на речі реально, не будуйте ілюзій і не прикрашав, навчитеся сприймати речі такими, які вони є.

  Почніть відвідувати психологічні тренінги. У деяких країнах, відвідування групових занять на тему «Управління емоціями» є обов’язковим, і проводиться в рамках державних програм.

  Знайдіть конструктивний спосіб викиду емоцій, скидайте роздратування так, щоб інші люди цього не бачили і не знали. Агресія, гнів, роздратування мало кого прикрашає, і краще їх не демонструвати.

  Марина Курочкіна

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.