Дозрівання плаценти: як росте життя

Плацента є важливим органом, який утворюється тимчасово, тим Проте, несе на собі основні функції забезпечення дитини всіма необхідними речовинами для правильного розвитку. По тому, як швидко дозріває плацента, судять про стан матково-плацентарного кровообігу — основного шляхи сполучення між матір’ю і дитиною.

Для чого потрібна плацента

Плацента (дитяче місце) — це диск, який з одного боку прикріплюється до стінки матки і вростає в неї, а з іншого від нього в складі пуповини йдуть кровоносні судини до плоду. Між стінками диска знаходиться складний клубок артерій і вен, по яких живильні речовини і кисень надходять до плоду, а з плоду виводяться продукти обміну і вуглекислий газ. Плацента захищає також дитину від інфекцій і токсичного впливу різних речовин, які можуть знаходитися в організмі матері. Плацента виконує і гормональну функцію, забезпечуючи матку і зростаючий плід всіма необхідними гормонами.

Зачатки плаценти з’являються вже в кінці другого тижня вагітності, після того, як зародок виходить з маткової труби і потрапляє на слизову оболонку матки, проникаючи в неї якомога глибше. У перші 10-12 днів зародок живиться поживними речовинами, що входять в плодове яйце, тому він не пов’язаний з кров’ю матері і йому не може пошкодити прийом матір’ю будь-яких токсичних речовин. А ось після цього терміну прийом жінкою алкоголю, ліків і будь-яких інших токсичних речовин обов’язково буде впливати на зародок.

Плацента починає функціонувати з 14-16 тижня вагітності, але вона не залишається незмінною протягом всієї вагітності, а змінюється так, щоб забезпечувати життєдіяльність плода і підтримувати стан вагітності. У плаценті з’являються все нові кровоносні судини, а її ворсини все глибше впроваджуються в стінку матки.

Як дозріває плацента

Плацента дозріває поступово, досягаючи повної зрілості приблизно до 36 тижня вагітності. Спочатку її обсяг і вага постійно збільшується, але після повного дозрівання починається її поступове старіння з запустеванием частини кровоносних судин і появою всередині плаценти місць звапніння. Зменшується також її обсяг і вага. Народжується плацента після народження плоду і важить близько 500 р.

Ступінь дозрівання плаценти можна визначити при ультразвуковому дослідженні (УЗД), так як при дозріванні змінюється щільність її тканин (ехоструктура). У процесі дослідження порівнюється ступінь зрілості плаценти з терміном вагітності. На УЗД також видні вапняні відкладення в плаценті.

Ступінь зрілості плаценти визначають починаючи з 26 тижня вагітності — саме з цього часу в ній починаються специфічні зміни по краях плаценти, які поступово переходять на її середину. Всі ці зміни прийнято ділити на чотири стадії (від нульової до третьої). У нормі нульова стадія дозрівання виявляється в плаценті приблизно на 27-30 тижні вагітності, перша — на 27-36 тижні, друга — на 34-39 тижні, третя — після 36 тижнів.

На третій стадії дозрівання відбувається зменшення об’єму і ваги плаценти і появи в ній ділянок звапнення — цей процес носить назву старіння плаценти.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.