Достинекс: свідчення — припинення грудного вигодовування і гормональні розлади

Достинекс є лікарським препаратом для лікування захворювань, спричинених або поєднаних з підвищеним вмістом в крові гормону гіпофіза пролактину. Це можуть бути порушення менструального циклу (МЦ), безпліддя, гормонозалежні пухлини гіпофіза, різні ендокринні захворювання. Крім того, Достинекс призначають з метою пригнічення лактації.

Достинекс — препарат для пригнічення секреції пролактину

Достинекс (міжнародна непатентована назва — каберголін) випускається італійською фармацевтичною компанією Пфайзер в таблетках по 500 мкг. Іншими фармацевтичними фірмами каберголін випускається під торгівельними назвами каберголін, агалатес, берголак.

Достинекс є інгібітором (пригнічує секрецію) секреції пролактину. Кількість пролактину в крові знижується вже через три години після прийому цього препарату і зберігається протягом однієї-чотирьох тижнів у хворих із спочатку підвищеним вмістом пролактину в крові і протягом двох-трьох тижнів при придушенні лактації після народження дитини. Придушення виділення пролактину відбувається досить повільно — протягом від двох до чотирьох тижнів після початку курсу лікування.

Такі властивості Достинексу дозволяють застосовувати його не тільки для пригнічення післяпологової лактації, але і для лікування багатьох гормональних порушень.

Достинекс для пригнічення післяпологової лактації

Механізм дії Достинексу пов’язаний зі стимуляцією секреції і просування по нейронам (нервовим клітинам) нейромедіатори (речовини, за допомогою якого передається нервове збудження по нейронах) допаміну. Це призводить до зниження в крові гормону гіпофіза пролактину, який стимулює вироблення жіночого молока. У деяких випадках потрібно придушити лактацію і тоді призначається Достинекс.

Для пригнічення післяпологової лактації (наприклад, якщо дитина загинула в пологах або матері не можна його годувати за медичними показаннями) Достинекс призначають в дозі 1 мг (дві таблетки) відразу ж після пологів. Зазвичай цієї дози буває достатньо для того, щоб придушити ще не почалася лактацію. Для придушення вже усталеною лактації препарат призначають по половині таблетки (250 мкг) двічі на добу протягом двох днів. Приймають Достинекс під час їжі, запиваючи водою.

Достинекс у складі комплексного лікування порушень менструального циклу

Придушення Достинексом секреції пролактину може сприяти відновленню менструального циклу, якщо порушення були пов’язані з підвищеним вмістом цього гормону в крові. В результаті зменшення вмісту пролактину в крові відновлюється почергова секреція гормонів гіпофіза, що впливають на менструальний цикл (гонадотропних гормонів — фоллікулстімулірующего — ФСГ, він діє в першій половині МЦ і лютеінезірующій — ЛГ, діє в другій половині МЦ) та кількість жіночих статевих гормонів естрогенів. Збільшення секреції ЛГ в середині МЦ призводить до формування овуляторного (з виходом яйцеклітини з яєчника) менструального циклу, тобто до подолання безпліддя.

Так як підвищується концентрація естрогену в організмі, поліпшується стан жінок, у яких був недолік цих гормонів, що супроводжується такими симптомами, як підвищення маси тіла, набряки, втрата кісткової тканиною кальцію (стеопороз). Естрогени пригнічують дію чоловічих статевих гормонів андрогенів, що сприяє поліпшенню таких захворювань, як вугрової висип, оволосіння за чоловічим типом і так далі.

Для лікування захворювань і порушень, пов’язаних з підвищеним вмістом пролактину в крові, Достинекс призначають по половині таблетки (250 мг) один-два рази на тиждень. У подальшому дозу збільшують (якщо в цьому є необхідність і під контролем лабораторних досліджень) до двох таблеток на тиждень (1 мг), також розділених на два прийоми.

Достинекс при лікуванні порушень статевої функції у чоловіків

У деяких чоловіків також може бути підвищений вміст пролактину в крові. Це призводить до зниження статевої функції у вигляді відсутності статевого потягу і імпотенції. Може також розвиватися збільшення молочних залоз, з’являються виділення із сосків — таке захворювання називається гінекомастією.

Достинекс пригнічує виділення пролактину, при зниженні його кількості в крові відразу ж зростає рівень чоловічих статевих гормонів. Застосовують його так само, як і при підвищенні вмісту пролактину в крові у жінок.

Пролактин при лікуванні гормонозалежних пухлин гіпофіза

До гормонозалежних пухлин гіпофіза, які пов’язані з підвищеним вмістом пролактину в крові, відноситься, перш за все, аденома гіпофіза. При зменшенні вмісту в крові пролактину аденома може піддаватися зворотному розвитку. Доза Достинексу в цьому випадку підбирається індивідуально під контролем лабораторних і рентгенологічних досліджень.

Достинекс — це лікарський препарат, який чинить активний вплив на всю репродуктивну систему, тому він повинен застосовуватися під контролем лікаря.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.