Достинекс і вагітність — наслідки на рівні припущень

Клінічні дослідження по впливу Достинексу на вагітну жінку і плід не проводилися, тому ніхто з достовірністю не може сказати, як прийом цього препарату відіб’ється на даному контингенті пацієнтів. У зв’язку з цим Достинекс під час вагітності приймати протипоказано.

Як діє Достинекс

Дія Достинексу заснована на стимуляції допамінових рецепторів лактотропного клітин гіпофіза. Така стимуляція приводить до придушення секреції пролактину, який у свою чергу стимулює секрецію жіночого молока. Але крім цієї функції пролактин шляхом впливу на інші гормони впливає на ряд функцій в організмі жінок. Велика кількість пролактину може викликати порушення менструального циклу, безплідність і інші неприємні наслідки.

Достинекс застосовується при деяких порушеннях дітородної функції у жінок — він відновлює овуляцію (вихід яйцеклітини з яєчника) у жінок з порушеннями менструального циклу, викликаних підвищеним вмістом пролактину в крові.

Чому Достинекс не слід приймати під час вагітності

Достинекс призначається тільки після виключення вагітності. Крім того, рекомендується, щоб між закінченням курсу лікування Достинексом і вагітністю була перерва не менше місяця, тому що цей препарат дуже повільно виводиться з організму.

Таке обережне ставлення до застосування Достинексу під час вагітності викликано тим, що контрольованих клінічних досліджень із застосуванням цього препарату у вагітних жінок не проводилося і ніхто не зможе з упевненістю сказати, що він не робить негативного впливу на організми матері та плоду.

Що буде, якщо приймати препарат

Тим не менш, при порушеннях менструального циклу, пов’язаних з підвищеним вмістом пролактину в крові, коли Достинекс призначають тривалими курсами, вагітність іноді наступає до початку повного відновлення менструального циклу, жінка не завжди відразу розуміє, що вагітна і продовжує приймати Достинекс. У такому випадку Достинекс слід негайно припинити приймати і звернутися до лікаря.

Для того щоб максимально скоротити час прийому Достинексу під час вагітності, потрібно проводити тести на вагітність не рідше разу на місяць протягом періоду, коли відсутня менструація, а після відновлення нормального менструального циклу — кожен раз, коли з’являється затримка менструальної кровотечі більше, ніж на три дні. Жінкам, які проходять курс лікування Достинексом, а також ще місяць після відміни цього препарату, рекомендується застосовувати негормональні методи контрацепції, краще бар’єрні (наприклад, презерватив).

Але не все так погано: практика застосування Достинексу, в тому числі під час вагітності, показує, що прийом його в дозі до 2 мг на тиждень з приводу порушень, пов’язаних з підвищеним вмістом пролактину в крові, не викликав передчасного переривання вагітності ( передчасних викиднів і пологів), багатоплідної вагітності і вроджених аномалій розвитку плоду.

Основна небезпека в даному випадку полягає в тому, що під час вагітності швидко ростуть пухлини гіпофіза, які і могли стати причиною підвищеного виділення пролактину. Тому жінка, що приймає Достинекс з метою лікування порушень менструального циклу і безпліддя, повинна перебувати під наглядом лікаря для своєчасного виявлення ознак збільшення гіпофіза.

Побічні ефекти Достинексу і вагітність

Достинекс чинить значний вплив на ендокринну систему, що не може не відбиватися на стані інших органів і систем. Під час вагітності побічні ефекти Достинексу можуть мати непередбачувані наслідки.

Для вагітних особливо небезпечні побічний ефект з боку органів кровообігу у вигляді різкого зниження артеріального тиску, у тому числі при переході з горизонтального положення у вертикальне. Це називається ортостатическим ефектом і може призвести до непритомності, падіння і травмування вагітної.

З боку шлунково-кишкового тракту можуть виникати нудота, блювання, біль у животі, запори або проноси. А так як у вагітної жінки і самі по собі такі симптоми можуть бути, на фоні прийому Достинексу вони посиляться.

З боку центральної і периферичної нервової системи можуть виникати головний біль, запаморочення, млявість, слабкість, сонливість, поганий настрій, порушення чутливості шкіри. І ці симптоми також можуть негативно накладатися на стан вагітності.

Достинекс не слід застосовувати при вагітності, в той же час даних про тяжкі наслідки для вагітних жінок такого прийому немає.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.