Допплерометрия плода: необхідне дослідження

У середині XIX століття австрійський фізик і астроном Х. І. Допплер відкрив ефект зміни частоти коливань хвиль при русі їх джерела і спостерігача відносно один одного. Ефект Допплера використовується сьогодні для дослідження матково-плацентарного кровоплину, по якому до плоду надходять поживні речовини і кисень, а виводяться токсичні продукти обміну речовин і вуглекислий газ.

Що таке доплерометрія плода

Допплерометрия (доплерографія) плода відноситься до додаткових методів ультразвукового дослідження і проводиться з метою дослідження характеру і швидкості кровотоку в системі мати — плацента — плід. Проводиться допплерометрії на апаратах УЗД при наявності спеціального датчика. Це дослідження має велике значення для виявлення фетоплацентарної недостатності у затримки внутрішньоутробного розвитку плода (ЗВУР).

Метод застосовується майже двадцять років, відрізняється простотою і високою інформативністю. Сутність ефекту Допплера, застосовуваного при дослідженні матково-плацентарного кровообігу, зводиться до того, що ультразвукові коливання заданої частоти, що посилаються в тканини, відбиваються від рухомих в судинах еритроцитів і назад, до датчика повертається ультразвук зміненої частоти. Величина змін частоти ультразвуку залежить від швидкості і напряму руху еритроцитів.

Зміни параметрів відбитого сигналу реєструються у вигляді кривих швидкостей кровотоку (КСК), які в подальшому аналізуються і виявляються зміни кровотоку в судинах матері і плаценти.

Зазвичай реєструється допплерограмм наступних судин: маткової і клубової артерії матері, у плода — артерій пуповини, аорти, іноді — судин головного мозку і внутрішньої сонної артерії.

В залежності від терміну вагітності характер і швидкість кровотоку в маткових артеріях і в аорті плода змінюється. Швидкість кровотоку в артерії пуповини значно нижче, ніж швидкість в аорті, що пояснюється великою віддаленістю цього кровоносної судини від серця плода. Особливий інтерес представляють дані співвідношення кровотоку в маткових артеріях і артерії пуповини плода, які дозволяють виявити плацентарну недостатність, тобто порушення повноцінного кровопостачання плоду, що призводить до уповільнення або зупинки його розвитку. Додаткову інформацію про особливості кровообігу плоду можна отримати при оцінці і порівнянні кровотоку в аорті та судинах головного мозку плода. Доплерометрія плода допомагає своєчасно вжити заходів з відновлення матково-плацентарного кровотоку та запобігання ускладнень з боку плода.

Кому показана доплерометрія плода

Допплерометрия плода проводиться при підозрі на порушення матково-плацентарного кровоплину. У групі ризику по цій патології знаходяться жінки з пізніми токсикозами вагітності, гіпертонічною хворобою, пієлонефриту, колагеновими захворюваннями (системним розростанням сполучної тканини), цукровий діабет, резус-несумісністю крові матері і плоду. Крім того, має значення наявність усіх цих ознак при попередніх вагітностях.

Показання для допплерометрії є і з боку плоду, вони виявляються під час ультразвукових досліджень та кардіотокографії (КТГ — моніторинг серцевих скорочень плода). Це затримка розвитку плода, передчасне дозрівання плаценти, виражене маловоддя, невідповідність розмірів плода терміну вагітності, вроджені вади серця, неправильний розвиток плодів при багатоплідній вагітності, водянка головного мозку плода, зміни на кардіотокограмм, підозра на хромосомні захворювання (наприклад, хвороба Дауна), неправильне розвиток пуповини.

Допплерометрия проводиться, починаючи з 20 тижнів, але іноді й раніше при відповідних показаннях.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.