Допомога при харчовому отруєнні: зняти симптоми і відновити травлення

загрузка...

При харчовому отруєнні найголовніше — це своєчасне надання допомоги. І тут велике значення має, наскільки підготовленими до надання такої допомоги будуть родичі або просто знайомі потерпілого, які опинилися поруч з ним в момент отруєння.

Харчове отруєння — що потрібно робити в першу чергу

Будь харчове отруєння — це попадання в шлунково-кишковий тракт їжі, в якій містяться токсини. Це можуть бути харчові токсикоінфекції (отруєння розмножилися в продуктах бактеріями та їх токсинами), ботулізм (отруєння ботулінічного отрутою, який найчастіше міститься в домашніх консервах), отруєння рослинними або тваринними отрутами. У будь-якому випадку організм намагається позбутися від отруйного продукту блювотою (очищається шлунок) і поносом (очищається кишечник).

Тому допомога, яку потрібно надати потерпілому на даному етапі, — це видалення з організму отрути. З цією метою в першу чергу потрібно промити шлунок. Чим раніше це буде зроблено, тим краще, але навіть і через кілька годин промивання шлунка не буде марним, оскільки видалить з організму залишки отрути.

Якщо хворий рве і в блювотних масах є залишки їжі, не потрібно переривати блювоту небудь медикаментозним способом — це тільки посилить симптоми отруєння. Потрібно дати хворому випити якомога більше рідини (від літра до півтора літрів) і викликати блювоту, натиснувши на корінь язика. Процедура ця не одноразова — промивати шлунок потрібно до чистої води.

Для промивання можна використовувати такі розчини кімнатної температури: содовий розчин (з розрахунку чайна ложка хлібної соди на склянку води) або слабо-рожевий розчин марганцівки. Марганцівка небезпечна тим, що в розчині може виявитися її нерозчинений кристалик, який здатний викликати опік слизової оболонки шлунково-кишкового тракту. Тому марганцівку спочатку розводять у невеликій кількості води у вигляді концентрованого розчину, а потім вже цей розчин додають у воду, призначену для промивання шлунка, стежачи за тим, щоб там не було кристаликів.

Можна промивати шлунок і просто водою, також кімнатної температури. Для підвищення ефекту видалення з шлунка токсинів в літр води можна додати 10 розтертих таблеток активованого вугілля або пакетик смекти. І активоване вугілля, і смекта, адсорбують на собі отрути і виводять їх з організму.

Після того, як шлунок промити до чистої води, потрібно зробити очисну клізму просто з водою. Але іноді таке інтенсивне промивання буває недостатнім і потерпілий продовжує втрачати рідину у вигляді блювоти і проносу. У такому випадку треба негайно викликати швидку допомогу.

Медична допомога при отруєнні також починається з промивання шлунка, на цей раз за допомогою зонда — це більш надійно видалить зі шлунка всі токсини. Якщо і це не допоможе, то хворого направляють у стаціонар для заповнення втрати рідини і мінеральних солей за допомогою крапельниць.

Як відновити роботу шлунково-кишкового тракту після отруєння

Після отруєння протягом доби краще не вживати ніякої їжі, а пити тільки рідина. Це можуть бути кип’ячена вода, слабозаваренний чай без цукру, мінеральна вода без газу, сольовий розчин (2 неповних чайних ложки солі на літр води), регідрон (спеціальний сольовий розчин, який готується з порошку). Пити спочатку потрібно невеликими ковтками і часто, через кожні 3 — 5 хвилин. Потім, якщо організм утримує рідину, об’єм можна збільшити. За добу можна випити до двох і більше літрів рідини.

На наступний день, якщо немає блювоти, можна приймати рідку їжу — слизисті супи, рідкі каші, картопляне пюре, розведене окропом, а не молоком. При цьому для корекції травної недостатності і більш повного засвоєння їжі призначають зазвичай ферменти — мезим, фестал. Надалі можна буде перейти на неконцентровані м’ясні бульйони, м’ясо молодих тварин, подрібнене і приготоване на пару у вигляді парових котлет або тефтелькою, відварну рибу, густіші каші, сир, киселі, чай. Ферментні препарати зазвичай приймають протягом одного — двох тижнів в залежності від стану.

Надалі для відновлення діяльності шлунково-кишкового тракту і нормальної кишкової мікрофлори призначають курсами пробіотики — бактерії — природні мешканці кишечника, які допомагають перетравлювати їжу, синтезувати деякі вітаміни і стримувати розростання умовно-патогенної мікрофлори, яка може викликати інфекційно-запальні процеси.

До таких препаратів належать біфідумбактерин, пробифор, лактобактерин, біфіформ, колібактерин. Курси лікування у цих препаратів різні, приймають їх у відповідності з інструкцією.

При харчовому отруєнні важливо не тільки надати першу допомогу хворому, але і відновити потім роботу шлунково-кишкового тракту.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.