Дону — ліки: інструкція обов’язкова до прочитання

Дона — це лікарський препарат, який надає позитивний вплив на суглобовий хрящ, призупиняє його руйнування, зміцнює, попереджає розвиток остеоартрозу і зменшує запальний процес у суглобі. Застосовується для лікування остеоартрозов різної локалізації.

Механізм дії дони

Дону (активна діюча речовина — глюкозамін) належить до групи лікарських препаратів — стимуляторів обміну речовин в хрящовій тканині. Випускається дона італійської фармацевтичною компанією Роттафарм в пакетиках з порошком для приготування розчину для прийому всередину і у вигляді розчину для внутрішньом’язового введення в ампулах по 2 мл (в якості допоміжної речовини в ампулах міститься анестетик лідокаїн) у комплекті з розчинником.

Механізм дії дони заснований на тому, що глюкозамін є природною складовою хрящової тканини суглоба, він завжди є в організмі людини. Ця речовина з низькою молекулярною масою, в невеликих кількостях він міститься в їжі і проявляє особливу спорідненість до хрящової тканини. Клітки хрящової тканини використовують глюкозамін для синтезу біологічно активних речовин, які забезпечують нормальну структуру і міцність хряща, його здатність протистояти тиску, входять до складу синовіальної рідини — «змащення» суглобів. Глюкозамін сприяє також зростанню сполучної тканини зв’язок і сухожиль суглобів.

Недолік в організмі глюкозаміну, особливо при високих фізичних навантаженнях і у віці після сорока років, здатний викликати порушення стану суглобів і, відповідно, їх функції. Лікарські препарати, що містять глюкозамін (в тому числі дона), заповнюють його недолік в організмі, попереджають руйнуванні хряща, а в разі, якщо процес руйнування хряща вже почався, сприяє відновленню хрящової тканини.

В цілому дона володіє хондропротектівним (захищає хрящову тканину), анаболічними (стимулює відновлення хрящової тканини), протизапальними і знеболюючими властивостями. Вона сприяє відновленню хрящової тканини, зміцнює сполучну тканину, покращує освіту синовіальної рідини. Дона нормалізує ферментативні процеси в клітинах синовіальної оболонки і хрящової тканини, попереджає розвиток дегенеративних (обмінних) порушень в суглобах, і остеоартрозу, відновлює нормальну роботу суглобів, знімає або зменшує суглобові болі. Поліпшення настає вже через два тижні після початку курсу лікування доной, максимальний ефект досягається після досить тривалого курсу лікування (одного — півтора місяців) і зберігається ще протягом двох місяців після лікування.

Показання та протипоказання для призначення

Показаннями для призначення дони є:

 • обмінні порушення в різних суглобах (остеоартроз), в тому числі остеоартроз колінного, тазостегнового і інших суглобів;
 • хондромаляція надколінка — розм’якшення хряща під колінної чашечкою;
 • плечолопатковий періартрит — запалення, потовщення і стиснення капсули, яка оточує плечовий суглоб.
 • Дону приймають усередину або вводять внутрішньом’язово щоденно протягом тривалого часу, до чотирьох-шести тижнів.

  Протипоказанням для призначення дони є:

 • фенілкетонурія — спадкове захворювання, пов’язане з порушенням білкового обміну і викликає важкі зміни в центральній нервовій системі, при цьому захворюванні протипоказаний прийом дони всередину у вигляді порошку, так як в якості допоміжної речовини він містить аспартам, який можна приймати при фенілкетонурії;
 • серцеві блокади важкого ступеня і гостра серцева недостатність — для внутрішньом’язового введення дони, так як в її склад входить лідокаїн;
 • внутрішньом’язове введення дони протипоказано також при епілепсії і судомах нез’ясованого походження у хворого в минулому, дітям до дванадцяти років, під час вагітності та годування дитини грудьми (адекватні клінічні випробування на даних контингентах хворих не проводилися);
 • індивідуальна непереносимість компонентів дони.
 • Побічні ефекти

  При лікуванні донної можливі наступні побічні ефекти:

 • з боку шлунково-кишкового тракту здуття живота, пронос або запор;
 • алергічні реакції можуть проявлятися кропив’янкою, набряком Квінке, свербінням;
 • при внутрішньом’язовому введенні дони можлива поява побічних ефектів лідокаїну — головного болю, запаморочення, нудоти, блювоти, млявості і сонливості, двоїння в очах, оніміння язика і слизової оболонки порожнини рота, тремтіння кінцівок, підвищений настрій, порушення серцевої діяльності.
 • Дона — це ефективний і безпечний препарат для лікування захворювань суглобів.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.