Для чого потрібен режим харчування?

загрузка...

Під режимом харчування прийнято розуміти якісь правила вживання їжі, які необхідно дотримувати для того, щоб не мати проблем зі здоров’ям і надмірною вагою. Це своєрідний запорука ефективної і ритмічної роботи травної системи, а також фізичної та розумової активності. Адже надмірна або нерегулярний прийом їжі нічого доброго здоров’ю не принесе.

Не існує універсального режиму харчування для всіх людей, в кожному випадку його потрібно підбирати індивідуально. Зрозуміло, що звичайний доросла працююча людина і, наприклад, спортсмен-атлет, будуть харчуватися по-різному, оскільки у них істотно відрізняються фізичні та інтелектуальні навантаження. Більшість людей задовольняється трьох-або чотириразовим харчуванням в день з чотирьох-або п’ятигодинного перервами. Оптимальним режимом харчування все ж медики вважають такий, коли їжа приймається чотири рази на день. І з популярною приказкою «Сніданок з’їж сам, обід розділи з другом, а вечерю віддай ворогові» вони категорично не згодні.

Як є правильно

Вже давно відомо, що їжу під час її прийому необхідно ретельно пережовувати. В іншому випадку вона недостатньо обробляється слиною і створює зайве навантаження на шлунок, в результаті чого погіршується перетравлювання і засвоєння їжі. При квапливої їжі повільніше наступає почуття насичення, і виробляється звичка до переїдання.

Правильний обід не повинен тривати більше півгодини. Зазвичай відразу після прийому рясної і калорійної їжі дає про себе знати сонливість, знижується працездатність. І якщо є необхідність перекусити під час роботи, потрібно мати на увазі, що споживана їжа не повинна перевищувати 35% енергоцінності і маси добового раціону, не включати трудноперевариваемие страви на зразок жирного м’яса, бобових та інших подібних продуктів.

Меню вечері не повинно містити страв, що уповільнюють секреторну і рухову функції травних органів, а також викликають підвищене газоутворення, метеоризм і нічну секрецію шлунка. Такими можуть виявитися будь-які смажені страви, продукти, багаті жиром, грубою клітковиною, екстрактивними речовинами, кухонною сіллю. Час для останнього прийому їжі доцільно вибирати не пізніше ніж за півтори-дві години до сну. Він повинен складати 5-10% добової енергоцінності раціону і включати такі продукти, як молоко, кисломолочні напої, фрукти, соки, хлібобулочні вироби.

Чим загрожує відсутність режиму харчування

Більшість людей свідомо чи вимушено нехтують режимом харчування — їдять всухом’ятку, приймають їжу то в мізерно малих, то в непростимо великих кількостях. Все це сприяє виникненню хвороб органів травлення, зокрема гастритів. Звичка досита наїдатися на ніч підсилює можливість виникнення інфаркту міокарда, гострого панкреатиту, загострення виразкової хвороби та інших серйозних захворювань.

Важливо харчуватися в один і той же час, оскільки всі органи людини, в тому числі і травні, орієнтовані на ритмічну роботу. Вчені дійшли висновку, що в стані неспання людина зазвичай відчуває напади почуття голоду в 5-6 годин ранку, потім в 11-12 і 16-17 годин дня, в 20-21 година вечора, а у тих, хто не лягає спати допізна , ще й у 24-1 година ночі. І якщо потреба підкріпитися настійно дає про себе знати, не варто її ігнорувати. Тобто потрібно тоді, коли хочеться, але при цьому не особливо захоплюватися процесом. Але потрібно пам’ятати і про те, що прийоми їжі в різний час сильно вибивають організм «з колії», тому що йому доводиться багаторазово перебудовуватися і пристосовуватися до безладного харчуванню.

Людям, які працюють у нічну зміну, рекомендується після роботи перекусити якими-небудь легкими стравами. Після сну можна достатньо ситно пообідати, а перед відходом з будинку знову на роботу — повечеряти так, щоб на цей прийом їжі доводилося 40-45% калорійності. Вночі на роботі теж не забороняється є, але небагато. Зате можна випити склянку чаю, кави або какао з чим-небудь солодким — це допоможе протриматися в тонусі до ранку.

Світлана Усанкова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.