Дієздатність — коли ви втрачаєте свої права?

загрузка...

Необхідність гуманного ставлення до психічно хворих людей і законне рішення всіх питань , пов’язаних з їх правами та обов’язками визнавалися ще в давнину. Але вперше питання про права таких хворих на державному рівні постало лише в 19-му столітті, коли у Франції з’явився перший законодавчий акт, який охороняє права та інтереси душевнохворих.

Правоздатність і дієздатність громадян

Правоздатність — це наявність цивільних прав та обов’язків, які відповідно до закону даються людині при народженні на все життя незалежно від стану його здоров’я. Цивільні права дають людині можливість приймати різні рішення і здійснювати діяльність в особистому і суспільному житті, дотримуючись законів даної країни.

Але в деяких випадках людина в силу стану свого здоров’я не може приймати жодних рішень і здійснювати дій, тоді постає питання про позбавлення його такої можливості, тобто питання про те, наскільки дієздатний дана людина. Дієздатність — це здатність громадянина здійснювати дії у відповідності зі своєю правоздатністю. Тільки дієздатність може наділяти людину правами і покладати на нього якісь обов’язки. Вона передбачає усвідомленість і правильну оцінку людиною скоєних ним дій з точки зору законів даної країни, а це залежить від ступеня психічної зрілості даного громадянина. Повна дієздатність настає після досягнення особою повноліття, вважається, що з цього віку людина досягає психічної зрілості і набуває той життєвий досвід, який дозволяє психічно здоровій людині приймати правильні рішення і здійснювати всі дії.

Як і чому психічно хворої людини можна позбавити дієздатності

Психічно хворий чоловік володіє як правоздатністю, так і дієздатністю і не може бути в них обмежений на підставі того, що він знаходиться на диспансерному обліку або лікується в психіатричній лікарні з приводу психічного захворювання.

Але якщо в силу свого стану він не може приймати рішень і відповідати за свої дії, то постає питання про позбавлення його дієздатності. Це рішення приймається тільки судом на підставі проведеної судово-психіатричної експертизи.

Для того щоб суд визнав психічно хворої людини недієздатним необхідно поєднання медичного критерію з юридичною, на питання, чи є ці критерії у даного конкретного хворого, відповідає судово-психіатрична експертиза.

Судово-психіатрична експертиза

Судово-психіатрична експертиза проводиться за постановою судово-слідчих органів. Вона може проводитися як в амбулаторних умовах, так і в стаціонарі. Підставою для призначення експертизи є сумнів у психічній повноцінності громадянина.

Психічне захворювання може призвести до безпорадності хворого, неможливості обслужити себе, відсутності критичного ставлення до себе і навколишнього його обстановці. Така людина не може виконувати свої обов’язки, користуватися своїми громадянськими правами, оцінювати свої вчинки. Оцінити наявність і ступінь таких змін в людині може тільки лікар-психіатр у процесі судово-психіатричної експертизи.

У завдання судово-психіатричної експертизи входить визначення стану психічного здоров’я (відсутності або наявності хронічної душевної хвороби, тимчасового розладу душевної діяльності, слабоумства чи іншого хворобливого стану — медичний критерій) і ступінь вираженості цього порушення (збережена або відсутня здатність віддавати собі звіт в своїх діях або керувати ними — юридичний критерій). Поєднання цих двох критеріїв служить підставою для винесення висновку щодо недієздатності.

Правильність будь-якого експертного рішення має важливе соціальне значення. Лікар зобов’язаний бути активним захисником законних інтересів своїх пацієнтів і інтересів суспільства, він несе повну юридичну відповідальність за завідомо неправдивий експертний висновок. Це необхідно тому, що рішення про недієздатність повністю змінює соціальний статус хворого.

Судово-психіатричні експертизи проводяться постійними судово-психіатричними комісіями, наявними у складі психоневрологічних диспансерів. У деяких випадках, коли ці комісії стикаються з труднощами в постановці правильного діагнозу, судово-слідчими органами хворий направляється на експертизу в НДІ загальної та судової психіатрії ім. В.П. Сербського, де встановлюється остаточний діагноз і дається висновок про ступінь вираженості психічної недуги.

Що вирішує суд

Суд на підставі висновку судово-психіатричної експертизи вирішує питання і дієздатності психічно хворої людини, враховуючи, що самостійне здійснення хворим своїх прав може завдати йому чи іншим людям серйозної шкоди і тільки визнання її недієздатною і своєчасне призначення опікуна здатні захистити інтереси, як самого хворого, так і оточуючих.

Якщо суд позбавляє хворого дієздатності, то він втрачає право самостійно приймати будь-які рішення та вчиняти будь-які дії та угоди, передбачені законодавством. Недієздатна людина може бути підданий психіатричному огляду, лікуванню або напрямку в психоневрологічний інтернат без своєї згоди. Без його згоди з ним може бути розірвано шлюб, його дітей можуть передати в дитячий будинок або усиновити і так далі.

Для того щоб цивільні права хворого були дотримані, суд призначає їй опікуна. При поліпшенні психічного стану хворого можливо так само через суд відновлення його дієздатності і зняття опіки.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Психологія. Додайте в закладки постійне посилання.