Дієти для підлітків — що потрібно зростаючому організму?

загрузка...

Відомо, що підлітковий вік — проблемний. У цей час відбувається справжній гормональний вибух, на тлі якого «вилазять» такі проблеми, як вугрової висип, з’являються хронічні захворювання внутрішніх органів і вогнища інфекції. Не останнє значення в подоланні проблем підліткового віку має харчування.

Основні принципи харчування підлітків

Особливістю дітей та підлітків є те, що їх організм росте, а значить, йому постійно потрібні білки (для побудови додаткових клітин), жири (для правильного обміну речовин) і вуглеводи (як джерело енергії). Крім того, необхідна достатня кількість вітамінів і мінералів, адже якщо в їжі не буде міститися достатньої кількості цих речовин, сповільняться всі обмінні процеси.

В першу чергу порушення харчування відіб’ється на зростанні, і розвитку окремих органів, знизиться імунітет (адже для утворення імунних клітин не буде вистачати білка) і почнуться нескінченні простудні та гнійничкові захворювання. Бичем підліткового віку є вугровий висип. При правильному харчуванні з цією бідою справитися буде значно легше. Ну і, звичайно ж, велике значення, особливо для дівчаток, має зайву вагу.

Правильне харчування підлітка може вирішити всі ці проблеми. Але саме правильне харчування, а не дієти. Основні принципи такого харчування — це часте дробове харчування, наявність в раціоні всіх необхідних інгредієнтів і виключення продуктів, які сприяють нарощуванню ваги і посилення вугрової висипки (це одні і ті ж продукти).

Підліток не може дозволити собі застосовувати екстремальні навіть короткострокові дієти без загрози раз і назавжди підірвати своє здоров’я. Адже якщо на дорослих, з усталеним постійним гормональним фоном і не зростаючим організмом ці дієти часто роблять негативний вплив, то що ж говорити про підлітків.

Екстремальні дієти для схуднення в цьому віці можуть привести а порушення менструального циклу і безпліддя у дівчаток, до тривалого гормонального збою і порушення потенції у хлопчиків.

Так як же харчуватися підліткові?

Основним принципом дієт для підлітків, сприяють зниженню ваги, позбавленню від вугрів і зміцненню імунітету є загальне зниження калорійності раціону на 20-30% в порівнянні з віковою фізіологічною нормою за рахунок значного обмеження надходження легкозасвоюваний вуглеводів і тугоплавких тваринних жирів. Але при цьому одночасно повинен бути збільшений прийом білкових продуктів.

Білки (особливо тварини) тривало затримуючись у шлунку, створюють відчуття ситості і дозволяють легко переносити обмеження в дієті, підтримуючи при цьому правильний розвиток організму.

Хороший ефект досягається і за допомогою розвантажувальних днів (м’ясо-молочно-сирних або молочно-сирно-яблучних дієт) з низькою калорійністю — до 1000 ккал на добу. Більш значне зниження калорійності і тим більш повний голод в розвантажувальні дні викличуть різні порушення в організмі підлітка, в тому числі перезбудження центру апетиту в головному мозку, що призведе до зриву і поїдання всіх продуктів поспіль. Влаштовувати розвантажувальні дні краще один раз на тиждень або на місяць по одному дню.

Крім того, з раціону підлітка повинні бути виключені всі солодощі і здоба — торти, морозиво, пироги, цукерки, солодкі газовані напої, тобто легкозасвоювані вуглеводи. Та ж доля повинна спіткати жирні продукти тваринного походження: жирне м’ясо, жирну рибу, молочні продуті підвищеної жирності. Не можна буде вживати гострі приправи, копчені, смажені і консервовані продукти.

Все це цілком можна компенсувати іншими продуктами: нежирним м’ясом і рибою, знежиреним сиром і кисломолочними продуктами (але вони повинні бути несолодкими), гречаною кашею, овочами в будь-якому вигляді (тільки не в смаженому, а картоплю можна їсти тільки без масла) , фруктами і ягодами.

Голодувати не потрібно, але ось дотримувати певні правила харчування — обов’язково.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.