Дієта при жовтяниці — як запобігти розвитку хронічного гепатиту

загрузка...

Жовтяниця може виникати при різних захворюваннях, в тому числі при гострих захворюваннях печінки, загостренні хронічних захворювань печінки, а також при закупорці жовчовивідних шляхів. При цих захворюваннях хворому потрібно щадне лікувальне харчування, яке дозволило б не травмувати додатково клітини печінки.

Що таке жовтяниця і чому вона виникає

Жовтяниця — це фарбування в жовтий колір слизових оболонок, склер і шкіри. Жовтяниця є ознакою цілого ряду захворювань і, як правило, пов’язана з підвищенням вмісту в крові жовчного пігменту білірубіну, який утвоюється в клітинах печінки з еритроцитів крові при їх розпаді. Існують наступні види жовтяниці:

 • механічна жовтяниця — механічні перешкоди току жовчі в жовчних протоках (камінь, пухлина);
 • печінкова жовтяниця — порушення роботи печінкових клітин (при гострих або загостренні хронічних захворювань печінки — гепатитах);
 • гемолітична жовтяниця — утворення підвищеної кількості жовчних пігментів внаслідок природженого або придбаного прискореного розпаду еритроцитів крові (гемолізу) при гемолітичних анеміях різного походження;
 • кон’югаціонной жовтяниця — недостатнє утворення деяких ферментів, що беруть участь в утворенні білірубіну.
 • З усіх цих причин особливе значення дієта має при захворюваннях печінки і жовчних шляхів.

  Дієта при печінковій та механічній жовтяниці

  При гострих вірусних гепатитах страждають клітини печінки, що виробляють жовч та знешкоджуючі різні токсичні речовини, що отруюють організм. Це так звана печінкова жовтяниця. Причиною такого процесу є ураження клітин печінки вірусами або гостре отруєння хімічними речовинами. Печінкова жовтяниця може спостерігатися і при цирозах печінки (при них клітини печінки замінюються клітинами сполучної тканини). При закупорці жовчних шляхів клітини печінки також можуть постраждати (через те, що немає відтоку жовчі).

  Основним завданням дієти при жовтяниці є створення оптимальних умов для клітин печінки, що сприяють зменшенню їх ураження. Дієта також повинна сприяти зменшенню запальних явищ в печінці і стимулювати жовчоутворення і жовчовиділення.

  При призначенні лікувального харчування обов’язково враховується період захворювання. У гострому періоді на 1-2 дні призначають цукрово-фруктову дієту з достатнім введенням рідини (чай з цукром, розчин глюкози, компоти з сухофруктів). Легкозасвоювані вуглеводи сприяють поліпшенню вуглеводного обміну в клітинах печінки, що покращує їх стан, а достатню кількість рідини сприяє виведенню токсинів з організму.

  Після того, як гострі явища пройдуть, в раціон вводять відвари з овочів, киселі, протерті молочні каші, свіжі і наполовину розбавлені водою соки. Кількість з’їдається за добу їжі поступово збільшується у міру підвищення апетиту. При зменшенні гострих явищ дієту розширюють за рахунок м’яса і риби нежирних сортів у вигляді різних виробів з фаршу, приготованих на пару, а також круп і овочів, розварених до м’якості і протертих. Супи дозволяються молочні і овочеві, протерті, фрукти і ягоди — у вигляді соків.

  У міру поліпшення загального стану хворий перекладається на дієту № 5а, яка містить підвищену кількість нежирних молочних продуктів, в тому числі сиру. Всі страви відварюються, гасяться або готуються на пару, а потім протираються. Хліб тільки білий, злегка підсушений. М’ясо і риба нежирних сортів даються у вигляді пюре або фрикаделей (кнелей) приготованих на пару, супи овочеві або молочні. Виключаються овочі, багаті грубою клітковиною, що викликають підвищене газоутворення в кишечнику (капуста, ріпа, редис). Гарніри готуються з овочів і круп, розварених до м’якості і протертих.

  По закінченні гострого періоду хвороби хворий переводиться на дієту № 5, якої дотримується весь відбудовний період строком від півроку до року. Ця дієта створює оптимальні умови для відновних процесів в печінці та правильного жовчовиділення. Дієтичному харчуванню належить вирішальна роль у запобіганні розвитку хронічного гепатиту.

  Дієта № 5

  Дієта № 5 рекомендується на стадії одужання при паренхіматозної жовтяниці, а також при механічних жовтяниці, що виникли на тлі захворювань жовчовивідних шляхів.

  Ця дієта містить достатню кількість всіх необхідних харчових інгредієнтів, тому її можна дотримуватися тривалий. До складу дієти № 5 входять продукти, що володіють жовчогінною дією, продукти ж, що містять холестерин, обмежуються. Виключаються спеції, рибні, м’ясні та грибні бульйони, цибуля, часник, редиска, смажені страви, жирне м’ясо, риба і молочні продукти, міцні чай і каву. Всі страви готуються на пару, відварюють або гасять, але не подрібнюються.

  При тривалому хорошому самопочутті можна перейти на зигзагоподібну дієту, коли в дієту № 5 на короткий час вводяться продукти з набору для харчування здорової людини (таким чином тренується шлунково-кишковий тракт).

  При захворюваннях печінки і жовчовивідних шляхів дієта має дуже велике значення.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.