Дієта при сальмонельозі — більше моркви та яблук

загрузка...

Сальмонельоз — це гостре захворювання шлунково-кишкового тракту, при якому запалюється і дратується його слизова оболонка. Дієта при таких захворюваннях має велике значення, так як саме їжа може, як збільшити, так і зменшити подразнення шлунково-кишкового тракту.

Що таке сальмонельоз

Сальмонельоз — це гостре інфекційне захворювання, що викликається бактеріальною інфекцією (сальмонелою) і характеризується ураженням шлунково-кишкового тракту. При сальмонельозі може дивуватися переважно стінка шлунка, тонкої або товстої кишки, а іноді і всього шлунково-кишкового тракту.

Джерелом захворювання найчастіше є домашні і дикі тварини (рогата худоба, свині, кішки, собаки, птахи, гризуни). Людина заражається, з’ївши м’ясо чи яйця тварин, заражених сальмонельозом.

Через 2-3 години після зараження (максимум через добу) і хворого з’являються ознаки сальмолнеллеза. Якщо уражається в основному шлунок, то це блювота, переймоподібні болі в животі, невеликий підйом температури. Захворювання триває 3-4 дні.

Якщо уражаються шлунок і тонкий кишечник, то до вищеописаних ознак приєднується рідкий стілець з водянистими випорожненнями коричневого або зеленуватого кольору з різким смердючим запахом і домішкою слизу. Температура піднімається до більш високих цифр, тривалість захворювання також більше (до 4-7 днів).

Якщо уражається шлунок, тонкий і товстий кишечник, в перші ж дні захворювання з’являються ще й болі внизу живота схваткообразного характеру. Випорожнення стають мізерними, складаються їх каламутній зеленої слизу, іноді з домішкою крові. Таке захворювання може тривати довго, до декількох місяців.

Сальмонельоз може протікати дуже важко і ускладнюватися гострою нирковою недостатністю, менінгіт, гепатит (запалення печінки), пневмонією.

Дієта при гострих явищах сальмонельозу

При тяжкому перебігу сальмонельозу хворих госпіталізують, промивають шлунок. При легкому та середньої важкості перебігу захворювання призначають часте дробове питво спеціальних розчинів, при важкому — введення сольових розчинів внутрішньовенно крапельно.

Розчин для прийому всередину зазвичай складається з хлориду натрію (повареної солі), бікарбонату натрію, хлориду калію і глюкози, розчинених у питній воді. Розчин дають пити малими порціями або вводять через шлунковий зонд. Обсяг введеної рідини повинен відповідати втратам рідини з блювотою і проносом. Дорослим хворим із середньотяжким перебігом сальмонельозу зазвичай призначають 2-4 л рідини.

Щадна дієта при сальмонельозі

Після того, як найбільш гострі явища пройдуть, хворим призначається щадна дієта (дієта № 4). Порушення функції травних залоз і роздратування стінок шлунка і кишечника вимагають введення легкозасвоюваній, подрібненої, щадною шлунково-кишковий тракт їжі.

Для лікувального харчування при гострих запальних захворювань кишечника широко використовуються кисломолочні продукти, овочі (морква, картопля) і фрукти (яблука, банани). Застосування таких страв сприяє більш швидкому зникненню токсикозу (отруєння організму продуктами розпаду тканин і токсинами, які виділяються збудниками інфекції), нормалізації стільця, більш короткому течією захворювання. Сприятливий вплив їх на перебіг хвороби пояснюється рядом причин:

 • вмістом в овочах і фруктах великої кількості пектину — колоїду, здатного зв’язувати воду і набухати; пектин осаджує на своїй поверхні залишки харчових речовин і хвороботворні бактерії;
 • в кислому середовищі від пектину легко від’єднується кальцій, що чинить протизапальну вплив на стінку кишечника;
 • в овочах і фруктах міститься багато органічних кислот, які вбивають хвороботворні мікроорганізми.
 • Особливо корисні морква та яблука, що роблять протизапальну дію. Вони механічно очищають кишечник своєї губчастої масою і адсорбують на своїй дорозі всі шкідливі речовини. Рекомендується пюре з свіжих, натертих на дрібній тертці моркви та яблук.

  Хворим сальмонельозом не варто вживати бобові, буряк, огірки, квашену капусту, редиску. Не рекомендується ряд фруктів (апельсини, мандарини, груші, сливи, виноград) через погану перевариваемости шкірки і междолевих оболонок.

  Хворим можна давати кавуни, чорницю, лимони. Рекомендуються киселі з різних ягід, компоти, рисова, манна, гречана каші на воді (вівсяна каша не рекомендується, оскільки посилює рухову активність кишечнику). Солодощі обмежуються, оскільки вони сприяють бродильних процесів в кишечнику. Дозволяються білі сухарі. Білка в їжі повинна бути достатня кількість у вигляді сиру, нежирного м’яса і риби. Жирне м’ясо, риба, прісне молоко виключається. Всі продукти повинні бути добре проварені і подрібнені.

  Тривалість дієти залежить від стану хворого. Але в будь-якому випадку є сенс дотримуватися дієти ще деякий час після одужання.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.