Дієта при непрохідності кишечника: максимальна обережність

загрузка...

Дієта при непрохідності кишечника залежить від перебігу захворювання (гостра, хронічна, часткова або повна непрохідність) та від стану хворого. Розрізняють дієту до і після операції. Дієта до операції в основному необхідна при хронічному перебігу захворювання.

Дієта після операції з приводу непрохідності кишечника

Після такої операції перші 10-12 годин не можна навіть пити. Хворому вводять через ніс зонд, через який з шлунку періодично знищується увесь вміст. Харчування після операції здійснюється парентерально, тобто, минаючи шлунково-кишковий тракт. Для цього хворому вводять все необхідне внутрішньовенно крапельно, у вигляді поживних розчинів в пряму кишку. А через кілька днів (зазвичай через три-п’ять) починають вводити живильні суміші через зонд. Якщо дозволяє стан хворого, то зонд видаляється, і хворий їсть сам. Це можуть бути живильні суміші або кисломолочні продукти, які вводяться потроху і часто.

Через кілька днів після операції (коли саме — визначає лікар) переходять на нульову дієту, яка розроблена для максимального щадіння шлунково-кишкового тракту. У харчовий раціон хворого входять тільки рідкі легкозасвоювані продукти з обмеженням кухонної солі, харчування при цьому є частим (до шести разів на день) і дуже маленькими порціями.

Поступово, орієнтуючись на стан здоров’я хворого, переходять на дієту № 4 для хворих після операцій на кишечнику. Ця дієта розроблена спеціально для максимального механічного та хімічного щадіння кишечника і зменшення в ньому бродильних процесів. У добовому раціоні хворого обмежуються вуглеводи і жири, прісне молоко, клітковина, гострі, пряні, солоні і копчені страви. Всі страви готуються на пару або відварюються і протираються.

Поступово розширюють цю дієту і з часом переходять на дієту № 4В для хворих із захворюваннями кишечника у стадії одужання. Ця дієта забезпечує повноцінне харчування з щажением кишечника. Харчовий раціон стає більш різноманітним, їжа дається не протертою. Але всі страви також готуються на пару або варяться. І тільки через кілька тижнів (а іноді і місяців, в залежності від стану здоров’я) можна перейти на більш розширену дієту з виключенням жирних, смажених, гострих і копчених страв.

Дієта при хронічної непрохідності кишечника

Основне призначення дієти при хронічної непрохідності кишечника — це регуляція стільця. Для цього хворим призначається помірно механічно щадне харчування. А так як дана дієта є постійною, то вона повинна бути повноцінною, містити достатню кількість всіх необхідних організму білків, жирів, вуглеводів, вітамінів, макро-і мікроелементів. У дієті присутні легко засвоювані продукти (м’ясо, сир та інші), що містять повноцінні білки. М’ясо при цьому має бути перемеленим у вигляді тефтелькою, м’ясного суфле, фрикадельок, парових котлет і так далі. Корисні кисломолочні продукти, вершкове масло, печиво, яблука і так далі. У яблуках рекомендується зрізати шкірку і вживати їх у помірній кількості, залежно від переносимості — занадто велика кількість клітковини може викликати здуття живота. Добре знімає спазм гладкої мускулатури кишечника тепла їжа, що сприяє просуванню по ньому калових мас. Необхідно також вживати достатню кількість рідини — це розріджує калові маси. При запорах рекомендується вживати сушені фрукти (сливи, курагу, інжир) і на ніч випивати склянку свіжого кефіру (триденний кефір викликає запор).

Необхідно виключити гострі і солоні приправи, наваристі м’ясні, рибні та грибні бульйони, чорницю, міцний чай, кава і какао — ці продукти сповільнюють просування калових мас по кишечнику. Не можна вживати продуктів, що сприяють підвищеного газоутворення, таких, як свіжа білокачанна капуста, горох, боби, буряк і так далі. Утворенню оформленого калу сприяють також продукти, що містять велику кількість кальції (сир, сир). Сир необхідний організму, але вживати його в занадто великій кількості при схильності до запорів не варто.

У період загострення хвороби механічне щадіння кишечника має бути максимальним. Можливий перехід на дієти № 4 або № 4Б, а після того, як загострення пройде, дієта поступово розширюється, але основні принципи (механічного і хімічного щадіння, використання легко засвоюваних продуктів та раціонального кількості клітковини) залишаються, також, як і частий дрібний прийом їжі .

Дієта при хронічної непрохідності кишечника може попередити загострення захворювання, що є профілактикою подальшого погіршення стану хворого.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.