Дієта при гострому панкреатиті — уникайте будь-яких подразників

загрузка...

Панкреатит — це запалення підшлункової залози , органу, який виробляє ферменти, які відіграють важливу роль у процесі травлення. Підшлункова залоза знаходиться з лівого боку черевної порожнини. Порушення її функціонування призводить до сильних болів в животі і може дати серйозні ускладнення, якщо захворювання не лікувати. При таких симптомах панкреатиту, як нудота, блювання і гострий біль у животі, потрібно негайно звертатися до лікаря.

Запобігти гострий панкреатит можна, якщо дотримуватися здорової дієти. Харчуючись овочами, фруктами, нежирним м’ясом, рибою та молочними продуктами, можна захиститися від цієї та багатьох інших хвороб. Жирна, солодка, солона, гостра їжа, а також напівфабрикати і фастфуд краще вживати в мінімальних кількостях. Крім того, рекомендується їсти 4-5 разів на день і невеликими порціями.

Лікування

Якщо напад гострого панкреатиту все ж стався, хворого слід негайно доставити в лікарню. Гострий панкреатит не завжди має небезпечні ускладнення і проходить, як правило, через 3 дні, однак біль, який він викликає, буває нестерпна, так що краще не намагатися уникнути госпіталізації.

Під час нападу і якийсь час після нього пацієнт не може їсти самостійно, і йому будуть вводити живильний розчин через крапельницю. Через кілька днів йому почнуть давати прозорі рідини (чай, бульйон, яблучний сік, воду — все розігріте до температури тіла), через день або два йому можна буде почати пити більше густі рідини, наприклад, кефір, і поступово пацієнт повернеться до нормального харчування.

Харчування після нападу

Найпоширеніші рекомендації по харчуванню пацієнтів після нападу гострого панкреатиту:

 • Є нежирну їжу; в одній порції повинно міститися не більше 30 г жиру
 • Є їжу, багату білками і вуглеводами, щоб полегшити роботу підшлункової залози
 • Уникати дуже солодкої їжі, особливо при підвищеному рівні цукру в крові
 • Обмежити споживання кофеїну, страв з гострими спеціями, а також напоїв і продуктів, що сприяють підвищеного газоутворення
 • Повністю відмовитися від алкоголю і нікотину. Навіть у маленьких дозах вони збільшують ризик повторного нападу гострого панкреатиту
 • Є їжу, багату магнієм, селеном, метіоніном, вітамінами А, С і Е
 • Лікувальне голодування при гострому панкреатиті

  Якщо дозволяє стан хворого, то в хірургічному відділенні його спочатку починають лікувати консервативними методами, в тому числі за допомогою спеціального харчування.

  Перш за все, хворому промивають шлунок і встановлюють спеціальний зонд, який через ніс входить в порожнину шлунка. Через цей зонд вміст шлунка постійно віддаляється. Протягом перших 4-5 діб хворому призначається лікувальне голодування, він отримує тільки парентеральне харчування (живильні розчини внутрішньовенно крапельно). Потроху можна пити содове питво, мінеральну воду слабкої мінералізації без газу (Смирновская, Славяновская, Єсентуки 17). Всі питво має бути холодним — це зменшує активність підшлункової залози.

  Для задоволення потреб організму в білку внутрішньовенно крапельно вводяться амінокислотні розчини (аміон, гідролізат казеїну). Обов’язковою умовою для введення таких розчинів є повне спорожнення шлунка (постійний зонд в шлунку), в іншому випадку введення білка може викликати активацію секреції соку підшлункової залози і погіршення стану хворого.

  В якості джерела енергії призначають внутрішньовенно краплинно жирові емульсії (наприклад, інтраліпід), введення яких не впливає на активність секреції шлунка і підшлункової залози. У якості енергетичного матеріалу хворим вводять також глюкозу.

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.