Дієта при алергії на молоко — для матері і дитини

загрузка...

Алергія на коров’яче молоко найбільш актуальна для дітей до року. У більш пізньому віці і у дорослих молоко цілком можна замінити на інші продукти. Алергія на коров’яче молоко в дітей до року навіть при грудному вигодовуванні являє собою проблему, а при змішаному і штучному вигодовуванні ця проблема багаторазово ускладнюється.

Алергія на коров’яче молоко в дітей до року

Харчова алергія у дітей до року зазвичай розвивається на білки коров’ячого молока, ще ніким не було доведено, що така реакція може виникати на білок жіночого молока, так як в крові дітей не було виявлено антитіл до білків жіночого молока. Алергія на коров’яче молоко частіше розвивається у дітей зі спадковою алергією, обумовленої індивідуальними особливостями організму (атопією). Вона може виникнути також при порушенні діяльності шлунково-кишкового тракту дитини і при постійних порушеннях в харчуванні матері-годувальниці.

У дитини до року можливі такі порушення травлення, як недостатня освіта травних ферментів, недостатній місцевий імунітет слизових оболонках шлунково-кишкового тракту (через слизову оболонку в кров надходять алергени), підвищена проникність слизової оболонки кишечника для великих молекул (білка коров’ячого молока ), несформована мікрофлора кишечника.

Посилити алергію до коров’ячого молока може вживання матір’ю, яка годує великої кількості прісного молока та інших продуктів, що володіють підвищеними алергенними властивостями і раннє припинення грудного вигодовування.

Алергія на коров’яче молоко може проявлятися по-різному. Це можуть бути різноманітні шкірні висипання (атопічний дерматит) або порушення травлення у вигляді нестійкого стільця, метеоризму, зригування і відставання у вазі. Рідше у дітей до року алергії проявляються у вигляді задишки, кашлю, нежиті, кон’юнктивіту.

Будь алергія небезпечна тим, що якщо не звертати на неї уваги, поступово формується підвищена чутливість до інших видів алергенів (пилкових, побутових і так далі) і збільшується кількість її симптомів.

Особливості дієти при алергії на молоко у дітей на грудному вигодовуванні

Алергія на молоко зустрічається навіть при грудному вигодовуванні, але потрібно чітко уявляти, що це алергія саме на білки коров’ячого молока, а не жіночого. Тому переривати грудне вигодовування ні в якому разі не варто. Таку дитину варто обстежити у алерголога, щоб точно визначити, на що саме у нього алергія.

Якщо підтвердилася алергія на коров’яче молоко, то годує матір повинна дотримуватися гіпоалергенну дієту, тобто виключити зі свого раціону всі продукти, що володіють високою алергенність. Це яйця, рибна ікра, риба, морепродукти, гриби, горіхи, мед, кава, какао, овочі, фрукти і ягоди червоного і оранжевого кольору, ківі, ананаси, авокадо. Створюють алергічний настрій м’ясні, грибні та рибні бульйони, шинка, сосиски, маринади, солоні і гострі страви, консерви, прянощі, квашена капуста, редька, редиска, продукти, до складу яких входять різні хімічні речовини (барвники, консерванти і так далі), солодкі газовані напої, квас, пиво. Не варто вживати прісне молоко і молочні продукти. Повинен бути також органічний прийом солодощів, здоби і солі.

Рекомендується прийом кисломолочних продуктів, каш і гарнірів з цілісних круп, зелених овочів і фруктів, овочевих і круп’яних супів, нежирних сортів м’яса у відвареному і тушкованому вигляді, підсушеного білого хліба.

Особливості дієти при алергії на молоко у дітей на змішаному і штучному вигодовуванні

При алергії на коров’яче молоко в дітей, що перебувають на змішаному вигодовуванні рекомендації такі ж, як і при грудному вигодовуванні: збереження навіть невеликої частини грудного молока у складі харчового раціону дитини і сувора гіпоалергенна дієта для матері. Догодовування дитини проводиться сумішами на основі гідролізату молочного білка і соєвими сумішами.

У гидролизатах коров’ячого молока молочний білок піддається спеціальній обробці (гідролізу) і його молекули стають значно менше (молоко краще засвоюється) і знижується їх сенсибілізуюча (підвищувальна чутливість організму) здатність. Соєві суміші являють собою ізоляти сої — гіпоалергенні суміші, що містять високоочищений білок сої.

При штучному вигодовуванні дитина повністю переходить на гіпоалергенні суміші на основі гідролізатів білка та ізоляту сої. Всі ці суміші поділяються на три групи:

 • лікувальні (практично без алергенів) — їх призначають при високій чутливості до білок коров’ячого молока (Альфаре, Нутрилон пепти ТСЦ, Нутрілак пептиди СЦТ, Туттелі-пептид, Фрісопеп);
 • лікувально-профілактичні — їх призначають при середній і слабкій чутливості до білок коров’ячого молока (Нутрілак ГА, ХіПП ГА 1 і ГА 2, Хумана ГА 1 і ГА 2, Хумана ГА 0);
 • профілактичні — їх призначають після купірування прояви харчової алергії і для попередження харчової алергії (НАН ГА).
 • Всі вікові прикорми таким дітям також вводяться з урахуванням харчової алергії.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.