Дієта після операції зі зменшення шлунку — обмеження на все життя

загрузка...

Хірургічна операція , спрямована на зменшення просвіту шлунка — один з найбільш радикальних, але і максимально ефективних методів лікування ожиріння. Основна мета таких операцій — за рахунок вертикальної гастропластіка або лапароскопічного бандажування шлунка зменшити обсяг шлунка і, як наслідок, зменшити загальний обсяг їжі, необхідної для появи відчуття ситості, наповненості шлунку. Зрозуміло, настільки радикальне хірургічне втручання легко може порушити природний механізм травлення, тому після перенесеної операції по зменшенню шлунку завжди необхідно дотримуватися спеціальної дієти.

Основні правила харчування

Одне з ключових правил дієти після операції зі зменшення шлунку — це зміна звичного режиму харчування: після перенесеної операції необхідно зменшити розмір порцій, але вживати їжу частіше — це допоможе знизити «навантаження» на шлунок після операції і забезпечить нормальну роботу шлунка по розщепленню надходить в організм їжі. В ідеалі необхідно є п’ять-шість разів на день або ж доповнювати класичну схему триразового харчування «перекусами», одночасно обмежуючи розмір порцій.

Ще одне правило дієти після операції зі зменшення шлунку стосується вживання рідини. Щоб нормалізувати роботу шлунка, рідини необхідно вживати окремо від їжі — як мінімум за тридцять хвилин до прийому їжі, щоб не виникало відчуття наповненості шлунку. Замість води, чаю або кави краще вживати напої з підвищеним вмістом поживних речовин — наприклад, свіже молоко або фруктові соки. Особливо це актуально для тих випадків, коли перенесена операція по зменшенню шлунка супроводжується різким зменшенням маси тіла, потенційно небезпечним для здоров’я.

М’яка дієта після операції зі зменшення шлунку

Протягом перших декількох днів після перенесеної операції раціон складається тільки з рідкої їжі — зокрема, не жирних рідких супів або поживних бульйонів. Після нетривалого періоду адаптації починається наступний етап дієти після операції зі зменшення шлунку — протягом двох-трьох тижнів необхідно вживати тільки м’яку їжу, яку шлунок здатний перетравлювати набагато легше і швидше. На цьому етапі дієти необхідно відмовитися від будь-якої твердої їжі: твердих сортів сиру, м’яса, хліба і цільнозернових продуктів, «твердих» фруктів і овочів (наприклад, апельсинів, винограду, бобів, моркви, селери). Основу дієти після операції зі зменшення шлунку на цьому етапі можуть скласти продукти з невеликим вмістом клітковини, молоко та молочні продукти типу сиру або м’яких сортів сиру, яйця, риба, м’яке, ніжне м’ясо. Відмінне джерело вітамінів — пюре з відварених овочів або свіжих фруктів. Від продуктів з великим вмістом клітковини необхідно на період дієти відмовитися — за рахунок клітковини такі продукти займають більше місця в шлунку і викликають відчуття наповненості шлунка навіть за умови нестачі поживних речовин. До нормального режиму харчування з деякими обмеженнями можна повертатися мінімум через чотири тижні після перенесеної операції.

Профілактика ускладнень

Правильне харчування після перенесеної операції корисно і як додатковий захід для профілактики ускладнень, які можуть спостерігатися після операції зі зменшення шлунку.

Якщо зменшення шлунка привело до появи частих нападів печії:

 • урежьте розмір порцій — їжте менше, але частіше
 • Відмовтеся від гострої або кислої їжі, здатної спровокувати печію — наприклад, гострих соусів, цитрусових соків
 • Обмежте вживання міцного чаю, кави, спиртних напоїв
 • Не вживайте одночасно рідини і тверду їжу — після перенесеної операції по зменшенню шлунку найкраще вживати напої за півгодини або через півгодини після прийому їжі
 • Не їжте перед сном
 • Якщо після операції спостерігається постгастректоміческій синдром (розлад травлення, викликане занадто швидким надходженням вмісту шлунку в кишечник):

 • Їжте повільніше, не запиваючи їжу рідиною (вживати рідини можна через тридцять-шістдесят хвилин після їжі)
 • Обмежте вживання продуктів з підвищеним вмістом цукру — десертів, меду, сиропів, шоколаду, кондитерських виробів
 • Після їжі на п’ятнадцять-двадцять хвилин прийміть горизонтальне положення (це допомагає уповільнити просування їжі по травному тракту)
 • Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.