Дієта Аткінса — занадто екстремальна

загрузка...

Добре просмажений стейк з підливою, яєчня з беконом, омлет з сиром і наваристий суп зі сметаною … Здавалося б, менш корисні для схуднення страви складно уявити, але саме вони є складовими одночасно і надзвичайно популярною, і постійно критикованої дієти Аткінса.

безвуглеводної дієта Аткінса, ймовірно, допомагає не тільки худнути, не страждаючи від постійного відчуття голоду, але і зміцнювати здоров’я серцево-судинної системи і покращувати функци пам’яті. Дієта Аткінса заснована на виключенні з раціону вуглеводів. І вуглеводи, і жири — основні джерела енергії для людського організму, але вуглеводи організм «спалює» в першу чергу. Виключаючи з раціону вуглеводи і вживаючи в їжу більше білків і жирів, можна, як стверджують творці дієти, змусити організм спалювати жирові відкладення більш ефективно — і, завдяки цьому, швидше худнути.

Як працює дієта Аткінса

Різке обмеження кількості вживаних в їжу вуглеводів (фактично — повне виключення вуглеводів з раціону) провокує стан кетозу, при якому організм починає спалювати жирові відкладення. Основним джерелом енергії в такому стані стають кетони — органічні сполуки, що утворюються в процесі розщеплення жирових відкладень. У стані кетоза апетит знижується, тому людина вживає менше їжі, ніж у звичайному стані. У такого «екстреного режиму» є й кілька вельми неприємних побічних ефектів — зокрема, запори, неприємний запах з рота.

В результаті кетоза організм в якості енергії використовує не вуглеводи, а жири — причому жири, які впродовж часу відкладаються «про запас», перетворюючись на жирові відкладення на стегнах, животі, сідницях. Прямий наслідок кетоза — швидке зниження ваги.

Раціон з великою кількістю вуглеводів дуже часто провокує появу жирових відкладень. Цукор з вуглеводів проникає в кров, і організм в якості відповідної реакції починає виробляти інсулін, який запобігає занадто різке підвищення рівня цукру в крові. Інсулін сприяє запасеної надлишкового цукру в печінці і м’язової тканини у формі глікогену, а надлишки перетворює в жир — той самий, який і стає «винуватцем» зайвих кілограмів.

Згідно теорії Аткінса, в умовах постійної необхідності вироблення інсуліну для компенсації надлишкової кількості цукру в крові організм «звикає» до інсуліну — і в результаті ефективність цього гормону, що знижує рівень цукру в крові, поступово знижується, що призводить до розвитку діабету — порушення обмінних процесів в організмі. А ось обмеження кількості вуглеводів змушує організм спалювати жирові відкладення і — згідно теорії Аткінса — поступово нормалізує обмінні процеси. Хоча дуже велика кількість жирів у раціоні, передбаченому дієтою Аткінса, може підвищити рівень холестерину, таке підвищення, як правило, короткочасно, і в процесі позбавлення від жирових відкладень рівень холестерину і тригліцеридів знижується.

Правила дієти Аткінса: що можна і що не можна їсти

Щоб спровокувати стан кетозу, вживання вуглеводів необхідно обмежити до сорока грамів в день. Хоча схуднення за Аткінсом додаткових фізичних навантажень не вимагає, автори дієти стверджують, що в деяких випадках для настання фази кетоза необхідні регулярні фізичні вправи. Ще одна важлива складова дієти Аткінса — вітамінні добавки, оскільки овочі та фрукти, джерела вуглеводів, з раціону, передбачуваного дієтою Аткінса, практично виключені.

Дієта Аткінса дозволяє вживати такі продукти, про які багато жінок, які сидять на дієті, можуть тільки мріяти: основні складові раціону — м’ясо, яйця, сири, інші джерела протеїнів і жирів. Зворотний бік медалі — сувору заборону, який дієта Аткінса накладає на багато інших продуктів: слідуючи правилам дієти, з раціону необхідно повністю виключити цукор, молоко, білий рис, будь-які вироби з білого борошна, будь то хліб, здоба або макарони.

Дотримуючись дієту Аткінса, можна практично в необмежених кількостях вживати білкову і жирну їжу: червоне м’ясо, рибу і морепродукти, сири з будь-яким відсотком жирності. Страви можна готувати на вершковому маслі, заправляти оливковою олією або майонезом.

З іншого боку, будь-які джерела вуглеводів з раціону необхідно виключити, обмеживши вживання вуглеводів двадцятьма грамами в день протягом перших двох тижнів дієти. Винятків із цього правила бути не може, оскільки різке обмеження кількості вуглеводів (фрукти заборонені, дозволено лише вкрай малу кількість зелених листових овочів) стимулює біохімічні процеси в організмі і «включає» режим швидкого схуднення. Дієта Аткінса не вимагає підрахунку калорій (більше того, за рахунок складається з білкової і жирної їжі раціону кількість уживаних у день калорій, як правило, збільшується). Через два тижні після початку дієти Аткінса в раціон можна включити невелику кількість вуглеводної їжі, багатої на клітковину — фрукти, овочі, цільнозернові продукти. Під суворою забороною залишаються цукор, молоко, білий рис, білий хліб та інші вироби з білого борошна, картоплю. На стадії стабілізації досягнутого в процесі дієти Аткінса ваги кількість вуглеводів можна поступово збільшувати.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.