Дихання при пологах: правила вдиху-видиху

Правильному диханню під час пологів навчав ще Гіппократ . Таке дихання може полегшити болі в першому періоді пологів (при переймах), а також забезпечити нормальне протікання другого періоду (вигнання плоду), попередивши травмування плода і матері в цей відповідальний відрізок часу.

Чи потрібно вчитися правильному диханню при пологах

Давно встановлено, що правильно підготовлена до родів жінка менше страждає під час сутичок, у неї буває менше розривів м’яких тканин і рідше зустрічаються родові травми у дитини. В значній мірі усе це забезпечується правильним диханням під час пологів.

Особливо важливо таке дихання при перших пологах, які тривають більш довгостроково, ніж повторні. Якщо пологи тривають довго, то дитина завжди страждає від гіпоксії (нестачі кисню), так як під час переймів і потуг м’язи матки здавлюють кровоносні судини, порушується кровообіг в матці, в тому числі доставка плоду нових порцій кисню. Без кисню особливо страждає головний мозок дитини, тому майже завжди при тривалих пологах діти страждають перинатальними ураженнями головного мозку.

Правильним називається таке дихання, яким жінка може довільно керувати. Навчитися такому диханню непросто, потрібно не тільки знати, як це робиться, але ще і дати організму час звикнути до нього і повністю, до автоматизму освоїти всі прийоми правильного дихання, так як на різних етапах пологів вони можуть бути різними. Правильному диханню потрібно спеціально навчатися, для цього при жіночих консультаціях є спеціальні курси, які бажано відвідувати кожній жінці.

Правильне кероване дихання, яке допоможе під час пологів, буває повільним, поверхневим і змінним. Зустрічаються й інші види дихання, але вони застосовуються рідше. Як правило, під час пологів доводиться застосовувати всі види керованого дихання.

Окремі види правильного керованого дихання при пологах

У першому періоді пологів під час сутичок найчастіше використовується повільне дихання, при якому виробляється не більше десяти вдихів з хвилину (зазвичай їх буває 16-20). Для цього жінка вчиться вдихати глибоко через ніс, на кілька секунд затримувати подих, а потім видихати через рот. При цьому видих повинен бути довшим за вдих, але цей процес подовження видиху і паузу між вдихом і видихом потрібно нарощувати поступово, уявляючи, як під час такого дихання розслабляється все тіло і з нього йде напруга. Видих можна поєднувати з співом голосних звуків, це допомагало при пологах ще в давнину.

У першому періоді пологів, коли сутички особливо інтенсивні і хворобливі і повільне дихання не приносить полегшення, можна застосовувати поверхневе дихання. Це швидке (до 60 дихальних рухів у хвилину) дихання через рот з легким швидким вдихом і шумним інтенсивним видихом. При цьому, чим сильніше і болючіше стає сутичка, тим більш інтенсивним і швидким повинно бути дихання. Після того, як чергова сутичка закінчується, переходять на звичайне дихання. Таке дихання добре допомагає зменшити напругу всього тіла, у тому числі напруга м’язів матки.

Під час переймів можна також застосовувати змінне дихання, яке складається з чергування поверхневого дихання з більш довгими видихами, що супроводжуються інтенсивними звуками. При цьому на кожні три дрібних поверхневих вдиху припадає один інтенсивний видих.

Як застосовується кероване дихання при пологах

Самим тривалим і болючим періодом пологів є перейми, під час яких відбувається поступове розкриття родових шляхів. Переймами неможливо управляти, але можна під них підлаштуватися і знизити інтенсивність болю. Саме для цього і призначений кероване дихання. Але таке дихання повинно бути дуже добре вивчено, застосування його повинно дійти до автоматизму, тільки тоді його можна буде використовувати в пологах. Згадати небудь, вивчене чисто теоретично в цей період абсолютно неможливо. Якщо ж жінка добре володіє всіма методами та може застосувати їх миттєво, то під час сутичок вона чисто інтуїтивно починає застосовувати той метод, який їй найбільше підходить і зменшує біль. Найчастіше — це поєднання повільно дихання з інтенсивним.

Під час потуг (це вже другий період пологів) також необхідно володіти керованим диханням, його потрібно то затримувати, то робити все більш інтенсивним. У цей період за допомогою дихання можна навіть призупинити потуги, якщо на даному етапі пологів це буде потрібно (наприклад, якщо потуги почалися до повного розкриття родових шляхів). Якщо ж родові шляхи повністю розкриті, то потуги потрібно посилювати для того, щоб дитина якомога швидше з’явився на світ і менше страждав від нестачі кисню.

Гасять потуги шляхом видиху на початку потуги, потім глибокого вдиху і трьох частих поверхневих дихальних рухів (вдих-видих). Таке дихання повторюють кілька разів, поки не закінчиться потуга.

Якщо потрібно, навпаки, збільшити силу потуги, то потрібно тужитися на висоті вдиху, намагаючись спрямувати всі сили вниз, а не в область голови. Спочатку потрібно кілька разів глибоко вдихнути і видихнути, потім вдихнути і злегка видихнути, затримати дихання і тужитися протягом декількох секунд. При необхідності такий подих повторюють після повного видиху і вдиху.

Народження посліду (плаценти) зазвичай менш болісно, але при цьому також може знадобитися кероване дихання такого виду, як під час потуг.

Галина Романенко

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.