Дихання по Бутейко: авторський метод

Дихання по Бутейко — це не просто черговий вид дихальної гімнастики, а цілий комплекс методик, спрямований на лікування ряду захворювань легенів. Дихання по Бутейко можна назвати своєрідною гіпоксичної тренуванням — ця методика вчить дихати «правильно», тобто так, щоб дихання не призводило до гіпервентиляції легенів (яка, згідно теорії Бутейко, є «прихованою» причиною деяких захворювань легенів, дуже погано піддаються лікуванню).

Дихання по Бутейко: дихальна гімнастика з науковим підходом

У шістдесятих роках двадцятого сторіччя радянський лікар-фізіолог Костянтин Павлович Бутейко запропонував абсолютно новий метод лікування бронхіальної астми — метод, фактично представляє собою свідому ліквідацію так званого глибокого дихання. Теоретичним підгрунтям для розробки принципово нової системи дихальних вправ стало положення про те, що прихованою причиною багатьох розладів дихання насправді стає хронічна гіпервентиляція легенів — глибоке дихання, що викликає постійний дефіцит вуглекислого газу (гипокапнию) і перенасичення киснем. В основу методу Бутейко лягли три основні принципи: дихання через ніс, неглибоке дихання і розслаблення.

Всі хвороби — від кисню?

В основу теорії Костянтина Павловича Бутейко і численних послідовників методу дихання по Бутейко лягла концепція «прихованої» гіпервентиляції, яка, згідно теорії Бутейко, є справжньою причиною значної кількості різноманітних захворювань — в тому числі і бронхіальної астми. Ще до появи методу Бутейко було відомо, що гіпервентиляція призводить до зниження рівня окису вуглецю в крові (так званої гипокапнии) — а це, в свою чергу, порушує баланс кисню в тканинах і крові. Теорія Бутейко, тим часом, стверджує, що наслідки хронічної гіпервентиляції легких куди більш великі і небезпечні для людського здоров’я: саме гіпервентиляція викликає порушення роботи не лише легенів, але й інших систем організму. Таким чином, основна мета дихання по Бутейко — це нормалізація, «відновлення» природного ритму і глибини дихання для запобігання хронічної гіпервентиляції і гипокапнию.

Наскільки ефективно дихання по Бутейко

Ефективність дихальних методик Бутейко була підтверджена численними дослідженнями — причому проводилися не тільки на території колишнього СРСР, але і в країнах Заходу. Висновки десятків досліджень, що проводилися для перевірки ефективності запропонованої Бутейко методики, в цілому повторюють один одного: подих по Бутейко безпечно для пацієнта (зрозуміло, за умови контролю лікаря-методиста) та дійсно допомагає контролювати і пригнічувати симптоми астми і ряду інших захворювань легенів. В цілому дослідження виділяють два види ефектів, викликуваних методом Бутейко — або поліпшення контролю бронхіальної астми, або скорочення необхідної дози препаратів для лікування захворювання. Так, наприклад, проведене в 2008 році канадськими вченими дослідження методу Бутейко показало прямий взаємозв’язок між дихальними вправами і дозуванням лікарських засобів: за півроку регулярних гіпоксичних тренувань дозу ліків, необхідних для придушення симптомів бронхіальної астми, вдалося знизити на рекордні вісімдесят-дев’яносто відсотків. Фактично сьогодні в деяких країнах Європи метод Бутейко отримав практично офіційний статус додаткового виду терапії астми — навіть у консервативній Великобританії в 2008 році було дозволено застосовувати метод Бутейко як додатковий метод контролю симптомів астми.

Втім, панацеєю, чарівним засобом від всіх хвороб дихальної системи дихання по Бутейко вважати ні в якому разі не можна. У цього методу є кілька суттєвих обмежень, найголовніше з яких — заборона на самолікування. Спроба самостійно займатися по запропонованій Бутейко методикою без консультації з фахівцем може завдати істотної шкоди здоров’ю (зрештою, експерименти з диханням і балансом кисню і вуглекислого газу в організмі — далеко не безпечне заняття).

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Здоров'я. Додайте в закладки постійне посилання.