Дихання під час пологів — як допомогти своєму тілу

Про необхідність правильного дихання під час пологів знали ще в стародавніх племенах. Для цього дівчат ще до заміжжя навчали співу під час пологів. Такий спів складалося з чергуються голосних звуків, які й визначали ритм і глибину дихання під час пологів.

Для чого необхідно правильне дихання під час пологів

При жіночих консультаціях завжди є курси, на яких навчають правильному диханню на тому чи іншому етапі пологів. І це не просто формальність: під час пологів саме правильно поставлене дихання дозволяє зняти або значно зменшити біль і полегшити дитині поява на світ. Жінці воно допомагає в тому, що відволікає, розслабляє і дозволяє не пручатися природному перебігу пологів, знімаючи тим самим частину болю і дозволяючи родових шляхах максимально розкриватися.

Але найбільше від правильного дихання матері «виграє» дитина: під час сутичок він страждає від недоліку кисню (гіпоксія плоду), так як м’язи матки здавлюють кровоносні судини. Гіпоксія — це небезпечний стан, особливо при затяжних пологах, адже страждає в першу чергу головний мозок дитини та наслідки від такого впливу можуть залишитися на все життя. Але якщо мати дихає під час пологів правильно, у відповідності з етапом пологів, то кров краще насичується киснем і дитина страждає менше.

Правильне дихання — це кероване дихання, коли жінка може ставити йому такий ритм і глибину, які допомагають на тому чи іншому етапі пологів. Тому на різних етапах подих буде різним. Секрет полягає в тому, що такому диханню неможливо навчитися теоретично: навіть дуже добре вивчивши принципи дихання під час пологів, ви все це забудете і не зумієте скористатися. Тому правильному диханню потрібно вчитися поступово, протягом всієї вагітності, спочатку теоретично, а потім у стані спокою, і, нарешті, практикуючись в будь-якому положенні і під час руху. І через деякий час (для кожної жінки цей час індивідуально) настане момент, коли ви легко і вільно зможете перейти на той чи інший тип дихання, просто згадавши про нього — це означає, що ви готові до пологів.

Кероване дихання під час пологів може бути трьох видів: повільне, поверхневе і змінне. Поєднання цих видів дихання допоможе на всіх етапах пологів.

Види правильного дихання

 • Повільне дихання. Воно проводиться з частотою не більше 10 вдихів в хвилину (у здорової людини норма — 16). Це дихання краще використовувати під час сутичок, тобто в першому періоді пологів. Повільне дихання поетапно: глибоко вдихнути через ніс і видихнути через рот (видих повинен бути довшим за вдих, його можна збільшувати поступово), уявивши собі, як разом з видихом з вашого тіла йде напруга; затримати дихання на кілька секунд (цей інтервал також можна збільшувати) і знову спокійно повільно вдихнути, залишаючи розслабленим все тіло. Згадавши стародавні методики, під час особливо інтенсивних і хворобливих сутичок на видиху можна пропевать голосні звуки — А, О, У, И. Останній звук И особливо інтенсивний, так як має низьке звучання. Після того, як чергова сутичка закінчиться, дихання переходить на звичайний ритм.
 • Поверхневе дихання є легким і прискореним, воно застосовується також у першому періоді пологів, під час сутичок, у тому випадку, коли вони дуже болючі і повільне дихання не допомагає. Частота поверхневого дихання — до 60 дихальних рухів у хвилину, дихання проводиться через рот: легкий вдих і звучний видих. Видих повинен бути звучним і інтенсивним, так як він допомагає скинути напругу з м’язів всього тіла. Швидкість поверхневого дихання повинна наростати відповідно сутичці і поступово знижуватися до її кінця, потім переходять на повільне і звичайне дихання.
 • Змінне дихання також можна використовувати під час сутичок. Воно являє собою чергування поверхневого дихання з більш довгими і звучними видихами. Поступово поверхневе дихання стає все більш інтенсивним (до двох вдихів в секунду). Довгий звучний видих робиться приблизно через кожні три цикли. Після закінчення битви потрібно зробити кілька глибоких вдихів і видихів і перейти на звичайне дихання.
 • Правильне дихання під час різних періодів пологів

  Перший період пологів (сутички і розкриття родових шляхів) некерований, жінка може тільки підлаштуватися до ритму перейм, зменшуючи тим самим їх болючість В цей час жінка, попередньо навчена різним видам дихання, повинна поступово підібрати підходящий ритм дихання. Зазвичай у цей період використовують спочатку повільне дихання, якщо воно не допомагає — поверхневе або змінне.

  Другий період пологів (потуги і вигнання плоду) більш піддається управлінню. Тут досвід керованого дихання знадобиться жінці ще більше. У період потуг від жінки можуть знадобитися різні види дихання: потуги іноді починаються раніше, ніж повністю відкриються родові шляхи, в цей час їх треба стримувати. Якщо родові шляхи відкриті повністю, потуги потрібно підсилювати. Коли потрібно робити перше або друге визначає акушер-гінеколог, який приймає пологи.

  Затримати потуги можна наступним способом: на початку потуги зробити видих, потім глибокий вдих, після чого — три частих поверхневих вдиху і видиху; повторіть цей ритм кілька разів, поки не пройде потуга.

  Посилити потуги можна, тужачись на висоті вдиху, намагаючись спрямувати всі сили в область тазу. Для цього спочатку потуги потрібно кілька разів глибоко вдихнути і видихнути, потім вдихнути, злегка видихнути, затримати дихання і тужитися протягом 5-7 секунд (чим довше, тим ефективніше), після чого повністю видихнути, вдихнути і повторити цикл.

  Третій період пологів (народження плаценти) вимагає такого ж дихання, як і другий, але зазвичай проходить швидко і майже безболісно.

  Правильне дихання під час пологів — це не міф і не формальність, воно дійсно допомагає.

  Галина Романенко

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.