Дихальна гімнастика Стрельникової — чи допомагає вона?

Людина, яка хворіє давно, сподівається на одужання, хапаючись за різні сумнівні і дорогі методи лікування свого захворювання, не помічаючи або не вірячи в прості і безкоштовні способи, які можуть полегшити його стан. Одним з таких способів лікування є дихальна гімнастика, придумана Олександрою Стрельникової. Гімнастика була придумана нею спільно з матір’ю для швидкого відновлення голосу співаків ще в сорокові роки минулого століття, а в 1972 році вона стала офіційним автором способу лікування хвороб, що супроводжуються втратою голосу. Пізніше виявилося, що гімнастика допомагає при самому широкому спектрі захворювань.

Принцип дії

Гімнастика грунтується на творі серії коротких галасливих вдихів через ніс, при яких про видихах не думається (вони спонтанно), в поєднанні з певними рухами тіла, спрямованими на стиск грудної клітки. В результаті правильно виконуваних вправ зростає легенева вентиляція, активно насичується киснем головний мозок, відновлюється тонус судин, проходить головний біль і відновлюється пам’ять, включаються механізми власної регуляції організму.

Дихальна гімнастика доступна кожному, починаючи з трьох років і до глибокої старості. Не потрібен ніякий інвентар — тільки бажання людини і правильна методика, при цьому значно полегшуються хронічні захворювання легенів і бронхів, у тому числі бронхіальна астма, хронічні риніти, синусити і ларингіти, заїкання. Гімнастика Стрельникової за рахунок поліпшення тканинного дихання стимулює імунітет, а, значить, сприяє позбавленню від стресових станів, нормалізує вагу, знижує будь-які види залежностей, у тому числі — алкогольну та нікотинову. Вона покращує якість життя пацієнтів при таких складних захворюваннях, як цукровий діабет, гіпертонічна хвороба, неврози і при багатьох інших.

Основи методики

Шумний вдих носом з частотою приблизно рівної 60 в хвилину — головне в гімнастиці Стрельникової. Перші спроби зробити серію вдихів зазвичай зазнають невдачі, тому що при удаваній простоті виконати їх правильно складно. Тому починати потрібно з малого — з двох правильних коротких вдихів. Людина робить з напіввідкритим ротом короткий, триває секунду, вдих і тут же, не думаючи про видиху — другий вдих. При цьому вдихи вийдуть неглибокими, швидше поверхневими. Якщо вдається зробити два вдиху поспіль — робимо чотири, потім — шість і вісім. Обов’язково робити парна кількість вдихів, а правильно — кратне восьми, але це прийде не відразу, а в міру тренувань.

Гімнастику потрібно робити стоячи, однак при важких станах її можна починати в положенні сидячи і навіть лежачи. Головне — правильні чіткі, кратні восьми, вдихи, які не викликають у пацієнта «роздування», задишки і запаморочення. Якщо такі симптоми з’явилися — значить, вправа робиться неправильно. Потрібно проаналізувати і спробувати знову, ідеально — під контролем знаючого тренера, але якщо його немає, то не зневірятися, а пробувати і пробувати, без стомлення, без поспіху і обов’язково вийде.

Початкові вправи

Після того, як людина навчилася робити підряд вісім вдихів, можна приступити до виконання вправ. Вони прості, але кожне несе навантаження на певні м’язи і в підсумку всі разом забезпечують унікальний ефект. Багато вправи можна обіграти, що цікаво дітям, ще гімнастику можна робити під музику, що дає необхідний ритм і задоволення, як від танцю.

Першими вправами зазвичай рекомендуються «Долоньки», «Вушка» і «Насос».

 • Вправа «Долоньки» виконують в положенні стоячи, при цьому розкриті долоні знаходяться на рівні плечей, в одній площині з тулубом. Під час вдиху долоньки закриваються, перетворюючись в кулачки, і відразу розкриваються, готуючись до наступного вдиху. Ця вправа подобається дітям, особливо якщо його робити під музику.
 • Вправа «Вушка» виконується в положенні стоячи. Голову нахиляють з однієї сторони в іншу, як би торкаючись правим вухом правого плеча, а потім лівим — лівого. Руху коливальні, з невеликою амплітудою. У нижній точці кожного руху — вдих. З обережністю цю вправу потрібно робити при наявності шийного остеохондрозу.
 • Вправа «Насос» виконується в положенні стоячи, злегка зігнувшись вперед і опустивши вільно руки вниз. На кожен швидкий вдих злегка піднімають руки вгору і відразу їх опускають, готуючись до наступного вдиху.
 • Спочатку робиться по вісім вдихів на кожну вправу, потім поступово кількість вдихів збільшується до 96, додаються нові вправи, підвищується кратність підходів для виконання кожної вправи, але в будь-якому випадку — гімнастика робиться не більше 30 хвилин двічі на день.

  Світлана Шимкович

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Краса й особиста гігієна. Додайте в закладки постійне посилання.