Дитячий суїцид: жахлива безвихідь

Дитячий суїцид — словосполучення, просто неможливе за своїм змістом . Але близько трьох відсотків дітей і підлітків, у яких все ще попереду, замислюються обірвати своє життя з тих чи інших причин, про які батьки навіть і не здогадуються. Самогубства вчиняють як діти з неблагополучних сімей, так і з цілком благополучних. Іноді вони це роблять навіть за компанію, або групою. Так що ж це таке — дитячий суїцид?

У групі ризику

 • Діти у віці від десяти до вісімнадцяти, що знаходяться в процесі переходу від дитинства до дорослого життя, пов’язаному з повним перестроюванням психіки, ламкою стереотипів і багатьма іншими чинниками, які супроводжують дорослішання. В інших вікових групах суїцидальні спроби зустрічаються значно рідше.
 • Діти, що втратили психологічну зв’язок з рідними, особливо з матір’ю, яким нікому допомогти пережити стресовий період.
 • Діти, що потрапили у ворожу обстановку, наприклад, які переїхали в інше місто або переведені в іншу школу, клас.
 • Діти, які перенесли втрату близької людини, причому ризик посилюється, якщо втрат було кілька за короткий проміжок часу.
 • Вразливі і ранимі діти, світовідчуття яких стає несумісним з життям.
 • Діти, які проводять багато часу за комп’ютерними іграми, у яких втрачається вроджене почуття небезпеки, і вони, уособлюючи себе з комп’ютерними героями, сміливо крокують під колеса машини, забуваючи про те, що у їх всього одне життя.
 • Як це відбувається

  Дитина може покінчити зі своїм життям будь-яким відомим йому способом, про який він знає з фільмів, мультфільмів, книг, розповідей оточуючих людей і новинних стрічок. Вибирає зазвичай швидкий і доступний: стрибає з вікна, з балкона або даху, кидається під колеса автомобіля, вішається. Діє так стрімко, як ніби боїться передумати, тому припинити суїцидальну спробу дитини практично неможливо.

  У віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років дуже поширені групові самогубства, які відбуваються або одночасно, або один за одним. Так, закохані підлітки можуть вистрибнути разом з вікна в якості протесту проти того, що їм забороняють зустрічатися. Однокласники можуть таким чином виказати своє невдоволення поведінкою вчителя. Серію самогубств викликає і невчасний відхід з життя кумира підлітків, причому, якщо кумир володів світової популярністю, то і самогубства серед підлітків прокотяться по всьому світу.

  Зафіксовані випадки суїцидального відходу з життя дітей в шість років. У цьому віці дитина таким чином намагається привернути до себе увагу, не розуміючи, що з гробу вже не встане.

  Як запобігти

  Яким би спонтанним не було самогубство дитини, у свідомості дитини якийсь час все одно йде підготовка до нього, що може виражатися цілком реальними діями:

 • Дитина починає заговорювати про смерть, в тому числі і про самогубства і жадібно слухає інформацію, часто фантазуючи на цю тему, спостерігаючи за реакцією близьких.
 • З’являється бажання побути одному.
 • Весь час проскакують фрази: «Мене ніхто не любить», «Я нікому не потрібен».
 • Дитина раптом починає дарувати свої речі оточуючим, підліток наводить ретельний порядок в кімнаті і в своїх речах.
 • Якщо батьки помічають підозрілу поведінку дитини, потрібно відкласти всі справи і бути в цей час з ним: поїхати разом в поїздку, зайнятися спільною справою, а, може бути, і звернутися до психолога.

  Статистика говорить про те, що більше половини батьків не помічали змін у поведінці і психологічному настрої дитини, оскільки діти часто бояться розладнати батьків, вони можуть ретельно приховувати свої емоції і вирішувати свої проблеми доступними їм способами, в тому числі і вчиненням самогубства .

  Багато дітей при цьому зовсім не хочуть помирати, вони просто висловлюють так свій протест.

  Тому батькам, які мають дітей шкільного віку, потрібно бути завжди дуже уважними і доброзичливими до них, пам’ятаючи, що тільки любов може утримати людину на цій землі.

  Світлана Шимкович

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

  Схожі статті:
  Попереднє з категорії:
  Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.