Дитячі страхи: де живе бабай?

Страх відчувають всі, це нормально. Ненормально бути абсолютно безстрашним — це може погано закінчиться, адже наше вміння бояться — ефективний еволюційний механізм самозахисту.

Чого і чому бояться діти?

Вважається, що страх — це сама перша емоція людини. У всякому разі, психологи вважають, що дитину, що проходить через родові шляхи, охоплює позамежний жах. Може, тому раніше існувало повір’я, що діти, що з’явилися за допомогою кесаревого розтину, відрізняються особливим безстрашністю.

Період росту й дорослішання

За даними досліджень, двоє з трьох дітей у тому чи іншому віці відчувають страхи, але найбільш часто до цього схильні діти від двох до дев’яти років. У цьому віці дитина вже багато що бачить, і багато знає, але ще не все розуміє, неприборкана дитяча фантазія ще не стримується реальними уявленнями про світ.

Так, наприклад, для малюка семи місяців нормально боятися незнайомих дорослих, незвичайних предметів, дивно розвивається ситуації. У 2-3 роки діти зазвичай бояться тварин. Після 3 років багато дітей бояться темряви, швидше за все це відбувається під час бурхливого розвитку уяви. Не відокремлюючи вигадку від реальності, багато дітей бояться казкових персонажів, героїв фільмів та розповідей. У цьому віці особливо не рекомендується лякати дитини чаклунами, міліціонерами або чужими дядямb, дозволяти дивитися невідповідні фільми або розповідати страшні казки. Реальне чи уявне відсутність мами викликає страх у всіх без винятку нормально розвиваються діточок дошкільного віку.

З п’яти-шести років у дитини починає формуватися абстрактне мислення, він починає усвідомлювати деякі речі, страшні і для багатьох дорослих. Це вік «розуміння смерті», в 5-7 років смерть, втрати близьких — основна тема дитячих страхів. У багатьох дітей ці страхи супроводжуються похмурим настроєм. Пояснити дитині процес земного життя людини практично неможливо … Щоб якось втішити його і полегшити розуміння таких важливих для його подальшого розвитку речей, багато батьків саме в цьому віці заговорюють про релігію, про життя після смерті. Але переводити тему, відволікати дитину марно. Говорити, що він буде жити вічно, а мама ніколи не помре — безглуздо. Категорія смерті в 6 і 7 років — це реальність, яку дитина повинна визнати як щось рано чи пізно неминуче в його житті. Саме небажання визнати це відразу і породжує страх, що означає емоційне неприйняття «раціональної» необхідності померти. До речі, якщо дитина росте в благополучній родині, його розуміють і підтримують батьки — адаптація проходить легше. Як кажуть психологи, і хлопчики, і дівчатка у віці 6-7 років найчастіше реагують появою страхів на конфлікт батьків. Емоційна чутливість дітей до конфлікту батьків має тенденцію збільшуватися з віком — запам’ятайте це.

Зі зміною соціального статусу дитини — наприклад, коли ваш малюк стає школярем — з’являються інші страхи. «Чи зможу я?», «Чи встигну?», «Чи зрозуміють мене?», «Не будуть мене ображати на новому місці?», І, навіть, якщо хочете, «Не загублюся Чи я по дорозі в школу?» Чутливі діти весь час надто контролюють себе, як би підсилюючи «зовнішній контроль» за собою. Такі діти в емоційно напружених ситуаціях здатні навіть хворіти.

Що ж робити?

Можна махнути рукою і сказати: «Чи переросте!» Так часто і трапляється. Але дуже часто з «особливими» страхами справа йде зовсім не так втішно. Дитина росте, і страхи ростуть разом з ним. У малюка все більше розширюються пізнання, розвивається уява, фантазія, і тому він все більше усвідомлює ті небезпеки, які його підстерігають в житті. По-перше, батькам слід усвідомити: дитина не винна в тому, що у нього з’явився страх. По-друге, треба трошки «забути» про проблему крихти, тобто не акцентувати на цьому увагу, не корити, не засуджувати. По-третє: придивіться до себе. Чи не занадто ви вимогливі до дитини, не перевищуєте ви свої запити, чи реальні ваші очікування. Чи часто дитина опиняється в ситуації «неуспіху», чи часто ви його хвалите? По-четверте, говорите про страхи ос своєю дитиною. Але в інтимній обстановці, заспокійливим тоном і цілком серйозно. Іноді допомагає «чарівне» дію, талісман, «закляття», молитва. Організуйте «рісовательную» терапію, читайте і придумуйте казки.

Але пам’ятайте: якщо у вас недостатньо досвіду і часу, а дитина замкнулася і неозброєним оком помітні його переживання — зверніться до фахівця.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.