Дитячі ревнощі: бути єдиним і неповторним

Чому більшість дітей дуже болісно реагують на народження молодшого брата або сестри? Багато психологи схильні пояснювати це тим, що діти сприймають свою сім’ю як якесь комфортне особистий простір, де їм забезпечена любов батьків і всякі життєві блага на зразок іграшок і так далі. Дитяча ревнощі є великим випробуванням як для самого маленького людини, як і для його батьків, оскільки за напруженням пристрастей вона деколи нічим не поступається дорослому ревнощів.

Нічого катастрофічного і патологічного у дитячій ревнощів як такої немає. Це цілком нормальне явище. Дитина не вміє керувати своїми почуттями, а його бажання бути єдиним і неповторним у очах старших членів сім’ї цілком природно. На одному з жіночих інтернет-форумів літня жінка розповіла історію про те, як грунтовно і делікатно вона разом з невісткою готувала старшого онука — хлопчика шести років від роду — до появи на світ молодшого. Той начебто спочатку нічого не мав проти і навіть вже будував плани на майбутнє, в яких відводилося місце і маленькому братикові. Але коли братика привезли з пологового будинку і навколо нього почало товпитися цілими днями все сімейство, дошкільник не витримав і заявив: «Довго це все буде продовжуватися? Давайте везіть його назад туди, звідки привезли! ».

Прояви дитячої ревнощв

Коли старша дитина неприязно ставиться до молодшого — наприклад, віднімає іграшки, намагається як би випадково штовхнути, вдарити або ще як-небудь образити, — сумнівів не залишається: ось це і є дитяча ревнощі в чистому вигляді. Однак, ревнуючи батьків до брата чи сестри, дитина далеко не завжди може демонструвати це зовні, в той час як в душі в нього часом розігрується справжня трагедія.

Дитяча ревнощі можуть проявлятися і в таких, здавалося б, несподіваних формах, як розлади сну і апетиту, відмови від їжі, різні страхи: може раптом з’явитися страх темряви, незважаючи на те, що перш малюк спокійно засинав у темній кімнаті. Часом дитина стає непосидючим, неуважним, примхливим, по будь-якому приводу закочує тривалі істерики. Насправді всіма цими способами він лише намагається звернути на себе увагу батьків. Головне — простежити за тим, щоб справа не дійшла до невротичних реакцій на зразок тиків і заїкання, а в разі, якщо вже і ці симптоми дали про себе знати, не варто зволікати з візитом до хорошого психотерапевта.

Не можна лаяти дитину за прояви ревнощів. На думку американського дитячого психіатра і психоаналітика Дональда Вудса Віннікотт, вона виникає лише через те, що діти дуже люблять своїх батьків. «Дитина не проявить ревнощів лише тоді, коли він нездатний до любові», — стверджує Віннікотт.

Інколи старша дитина починає ревнувати до молодшого не відразу після того, як той народився, а через деякий час. Це особливо часто трапляється в період так званих вікових кризів: перший з них, як правило, припадає на другий-третій рік життя дитини, а другий трапляється на п’ятому-шостому році. Дитина поступово готується до того, щоб стати самостійною особистістю, але психологічно він ще дуже вразливий і залежний від батьків і від їхнього ставлення до нього.

Як боротися з дитячою ревнощами?

Правильніше було б сказати, що з дитячою ревнощами потрібно не боротися, а просто м’яко і делікатно зводити її нанівець. Багато батьків чинять неправильно з педагогічної точки зору, вселяючи старшій дитині, що у нього тепер перед молодшим — суцільні зобов’язання: він повинен ділитися з ним своїми іграшками, рахуватися з тим, що батьки не зможуть приділяти йому увагу в колишніх обсягах і так далі. Але ж набагато розумніше буде ввести певні обмеження і для молодшої дитини: наприклад, заборонити йому без попиту брати іграшки, що належать старшому брату чи сестрі.

Дуже важливо весь час нагадувати кожній дитині, що насправді мама і тато не роблять між ними відмінностей і люблять всіх однаково. Наприклад, якщо в сім’ї двоє дітей, ніколи не слід їх порівнювати: критикувати одного на користь іншого або, навпаки, хвалити. І ще не варто відразу нав’язувати старшій дитині функції няньки, якщо ви бачите, що поява малюка в родині викликало у нього не дуже трепетні почуття. Якщо він буде відчувати себе оточеним любов’ю, він і сам якось захоче дарувати її іншим, в тому числі і новим членам родини.

Світлана Усанкова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.