Дитячі капризи — тактика поведінки для батьків

Каприз в перекладі з французької означає «примха, примха »; по відношенню до дітей примхами називають нерозумні і недоцільні дії, вимоги виконати власне бажання (деколи абсурдне і зовсім не потрібний) наперекір батьківському забороні. Стремленіе достічь собственних целей, пусть пока і не осмисленних, ще не так страшно, как ужасен аккомпанемент етого действа. Як правило дитина, капризуючи, ниє, плаче, кричить, репетує і вимагає. Часом до голосового супроводу додається рухове, дитина може трясти ручками, падати, бити ногами або головою. Дитячі капризи і дитячі істерики — два невід’ємних компоненти дитинства, мабуть, немає на світі жодної дитини, яка б жодного разу не вередував і не влаштовував істерик.

Яка мета примх?

Чому дитина влаштовує «концерт»? Найважливіше для дитини — результат, тобто реакція батьків на його дії. Достатньо один раз піти на поводу у дитини і потім вже неможливо буде позбутися такої патологічної форми поведінки. Особливо, якщо дитина влаштувала «показові виступи» на публіці (у громадському місці, магазині) і вони виявилися результативними, тобто дитина отримав бажану іграшку чи солодощі, то надалі таких концертів не уникнути.

Перші капризи з’являються у дитини досить рано, вже до року він починає розуміти, що у батьків своєрідна реакція на плач, вони намагаються з’ясувати, що маляті потрібно. Адже плач і крик це єдині сигнали, які може подати новонароджена дитина, висловлюючи свої потреби в їжі, воді, чистому одязі. Пізніше коли малюк підріс, він починає використовувати ті ж сигнали, якщо він хоче отримати іграшку, солодощі або інший не життєво важливий предмет.

Особливо яскраво проявляється примхливе поведінку в періоди вікових криз, які в перші роки життя відбуваються із завидною регулярністю. Вчені виділяють декілька кризових періодів, під час яких капризи дитини проявляються з найбільшою силою: криза першого року життя, кризу двох років, криза трьох років. Протягом усього цього часу дитина індивідуалізується і вивчає світ навколо себе. Вивчення відбувається методом тестування, все, що знаходиться навколо нього, треба помацати, спробувати на смак, штовхнути, кинути, загалом, дізнатися як воно працює і як від цього користь. Те ж саме відбувається і з батьками, треба дізнатися, як вони реагують на ту чи іншу форму поведінки, як вони себе ведуть, якщо не реагувати на їх зауваження і т.д. Перші капризи це теж частина вивчення світу, дитина експериментує, дізнається, і якщо його проба увінчалася успіхом, він отримав бажаний результат, цей спосіб поведінки сприймається як найдієвіший.

Оцінюючи поведінку своєї дитини, потрібно не забувати, що капризи це саме примхи і примхи, а не інші реакції. Часом малюк плаче, тому що йому страшно, наприклад він боїться залишатися в кімнаті один або боїться великого скупчення людей. Крик і сльози це також і вираз протесту, проти авторитарного ставлення з боку батьків, а також протест проти гіперопіки. Недолік уваги, любові і ласки малюк також намагається покрити за рахунок криків і істерик. Коли малюк розуміє, що крім як на крик, батьки не реагують, він починає його використовувати, щоб привернути увагу.

Що робити батькам примхливої дитини?

Перед кожним батьком стоїть складне завдання, необхідно виробити таку лінію поведінки, щоб дитина відчувала себе потрібною, коханою, був самостійним і не надто опікується. Спокійно дивитися і слухати, як розривається дитина від крику неможливо, проте необхідно зібрати всю волю в кулак і не йти на поводу у маленького експериментатора. Осадити малюка за другим або третім разом буде взагалі неможливо, малюк буде кричати і плакати до тих пір, поки його прохання не буде задоволено.

Кричати у відповідь на крики і сльози безглуздо, малюк може почати кричати з подвійною силою. Вихід один — знайти середнє, відвернути дитину від його примх і самим відволіктися від ситуації. Тільки привід повинен бути вагомий і дієвий, «дивися, пташка полетіла, дивися, кішечка побігла» на дітей практично не діє.

Приділяйте дитині увагу, завжди пояснюйте йому причину відмови, при цьому аргументуючи. «Тому що не можна!» Або «Я так сказав!» Для дитини не аргумент, навпаки, спостерігаючи такі форми поведінки, малюк починає розуміти, що вимогливим тоном і наказом можна чогось досягти.

Щоб малюк не вередував, тактика поведінки і виховання батьків має бути обопільною. Якщо мама дозволила, їсти цукерки і дивитися мультики, а завтра тато за це карає, то малюк в будь-якому випадку почне просити цукерки і мультики, адже вчора було можна. Вимоги і з боку матері, і з боку батька повинні збігатися, тоді малюк буде розуміти чітко, що можна і що не можна, і що будь-які його спроби домогтися бажаного не увінчаються успіхом. Знаючи, що сили будуть витрачені даремно, дитина не почне вередувати.

Марина Курочкіна

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.