Дитячі істерики — як правильно себе вести?

Капризи, крики, відмови від їжі і метання посуду , іграшок — це знайомо кожному з батьків. Діти, що ще не навчилися говорити, вже вимагають уваги до своїх потреб і незручностей, і, як правило, роблять це голосно. У яких випадках варто надавати значення дитячим істерикам, і яка реакція не буде сприйнята дитиною як заохочувальна?

Як визначити істерику?

Дитяча істерика не повинна провокувати в батьках почуття жалості, не тіште дитини під час приступу — підвищена увага — найсприятливіше середовище для прогресування істеричного стану. У визначенні стану дитини важливо не припуститися помилки — істерику нескладно сплутати з збудженим станом, викликаним поганим самопочуттям, втомою. Істерику відрізняє від інших станів неадекватність поведінки, непослідовність дій, «гра на публіку».

Під час нападів істерики можна помітити, як дитина ненавмисно «розгойдує» збудження як маятник, підкріплюючи його кожною своєю дією. Так крики стають голосніше, руху все різкіше й агресивніше, дитина може заплакати, почати битися головою або впасти і кататися по підлозі. Під час істеричного припадку можуть початися судоми, дитина починає вигинатися дугою, неприродно заламувати руки. Ці симптоми нескладно сплутати з ознаками епілептичного нападу, але поставити такий діагноз як епілепсія можуть тільки фахівці.

Як вибрати лікаря

Якщо напади істерики у дитини почастішали і стали тривалішими, або мають більш важкі прояви, ніж раніше, необхідно звернутися до невропатолога. При необхідності лікар направить вас до психолога або психоневрології. З самого початку до цих лікарів звертатися не варто, недостатньо досвідчений фахівець може проінформувати дитини про будь психічний розлад.

Ця інформація тільки посилить істеричність, що не дивно, адже дитина отримує моральне право на каприз. Лікаря необхідно вибирати за рекомендацією фахівців або друзів і родичів, впоралися з цією проблемою. Досвід — дуже важливий критерій, для роботи з дітьми потрібно більше практики, ніж для ведення дорослих пацієнтів, адже всього одна помилка психолога може спричинити за собою порушення в розвитку дитячої психіки.

Як попередити, або вчасно припинити істеричний напад

У місцях великого скупчення людей ймовірність того, що у дитини почнеться істерика, підвищується, також цьому сприяє втома, некомфортна одяг або погане самопочуття (часто — біль у животі, кольки, газоутворення, запори). Напружена атмосфера може викликати напад, наприклад, сварка батьків, присутність серед некомфортних для дитини людей.

Необов’язково причиною істерики стає дискомфорт або обмеження потреб дитини, напад може викликати і потурання бажанням, надзвичайно вільна обстановка, ситуації, в яких «все можна». Наприклад, Дні народження часто закінчуються примхами і скандалами, дитина, відчуваючи прагнення батьків і гостей догодити йому, перевіряє, наскільки безмежні рамки його свободи.

У способах боротьби з істерикою слід уникати крайнощів. Не можна «виходити на хвилю» дитини, проявляти хвилювання, жалість — це тільки розохотить його. Чим більше ви будете потурати дитячим примхам, тим частіше дитина буде користуватися цим, істерика стане способом задоволення бажань і компенсації недостатньої уваги з боку старших.

Деякі західні психологи стверджують, що істерика корисна дитині, адже вона сприяє енергетичної та психологічної розрядки, але якщо ви будете керуватися цією думкою у вихованні, швидше за все, скоро помітите зміну характеру дитини не в кращу сторону. Часті істерики розхитують нервову систему, знижують психологічну самостійність і стійкість дитини. Не дозволяйте істериці увійти у звичку, в подальшому дитина, що звикла таким чином добиватися свого, буде спілкуватися з оточуючими безпосередньо за допомогою провокацій, ультиматумів, шантажу.

Крики, покарання, агресія з боку батьків також повинні виявлятися тільки в крайніх випадках. Зриваючись на дитину, ви виходите на його «частоту» і починаєте розгойдувати «маятник» нападу разом з ним. Холоднокровність — найскладніша для батьків та сама вірна позиція. Ігноруйте істерику, не звертайте уваги на крики — діти в більшості випадків прагнуть натиснути на жалість, викликати почуття провини, таким чином, вони роблять вас об’єктом маніпуляцій. Не здавайтеся перед вимогами дитини, не допускайте, щоб інші люди втішали його — чим менше уваги, тим швидше закінчиться напад. Один з досить дієвих способів — відверніть дитини, займіть його чим-небудь. Продовжуючи вести себе спокійно і доброзичливо, так, як ніби не чуєте криків дитини, дайте йому в руки якийсь предмет і вказівки щодо його застосування, наприклад, вручіть йому м’яч і попросіть негайно віднести його татові. Можливо, дитина сторопів і не викине предмет, за викинутий предмет його слід також доброзичливо відчитати, і так далі.

Однозначно правильної методики виховання дітей немає, все індивідуально — ситуації бувають різні, батьки і діти теж різні і до всіх необхідний свій персональний підхід. Викладаючи нашим найдорожчим маленьким людям уроки життя, ми завжди будемо самі вчитися чомусь новому.

Марія Храмова

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.