Дитяче злодійство: причини асоціальної поведінки

Будь-які зміни в поведінці дитини в гіршу сторону — це тривожні знаки, які не можна пропускати. Дитяче злодійство може стати проблемою будь благополучної сім’ї. І зіткнувшись з нею, слід шукати причини, перш за все, не в самій дитині, а в його відносинах з батьками та близькими. У більшості випадків злодійство — це сигнал того, що дитина просто потребує уваги.

Всі можливі причини дитячого злодійства не перерахувати, проте психологи розрізняють три основних: психологічне неблагополуччя, нерозвинені уявлення дитини про моральність і просто сильне бажання мати певну річ.

Крадіжка як реакція на психологічну травму

Систематичні крадіжки, які дитина скоює у своїх близьких — це серйозний привід для тривоги і звернення до психолога. Найчастіше таким злодійством не переслідується мета збагачення або помсти. Як правило, діти самі не усвідомлюють, навіщо вони це роблять. Причина такої поведінки криється в емоційній холодності і навіть ворожості між батьками, недостатній увазі дитині — таким дивним чином діти сигналізують про те, що їм потрібна підтримка, турбота і увага всіх членів сім’ї. Однак, починаючи красти, дитина ще більше відштовхує від себе батьків, що в підсумку призводить до незворотних наслідків, замкнутому колу.

Напружені відносини в родині, холодність батьків по відношенню до дитини можуть привести і до того, що в якості розради він буде шукати відповідну компанію поза домом. Іноді діти не знаходять нічого кращого, як купити дружбу однолітків і завоювати їхню прихильність якими засобами, і злодійство — одне з них.

Крадіжка як прогалину в моральному вихованні

Моральне формування дитини відбувається під впливом його найближчого оточення. Всі моральні принципи і норми, в тому числі і поняття про своєї і чужої власності, закладаються в ранньому дитинстві. І якщо вчасно батьки не пояснили різницю між своєю і чужою річчю, то навряд чи дитина здогадається про це самостійно.

Зазвичай до чотирьох років у дитини вже чітко формується поняття про «свою» і «чужу» речі. Однак буває, що навіть шестирічні діти можуть просто взяти й присвоїти собі вподобаний предмет, не розуміючи, що здійснюють щось неприпустиме. І в цьому випадку відповідальність повністю лежить на батьках, які не зуміли вчасно пояснити дитині елементарного: що таке чужа річ, що ні в якому разі її не можна брати без попиту, які наслідки можуть бути у такого проступку.

Якщо не можна, але дуже хочеться

Є така народна приказка: «Якщо не можна, але дуже хочеться, то можна». Дитина, навіть усвідомлюючи, що надходить погано, іноді не може втриматися від злодійства. Таке зазвичай відбувається в тому випадку, якщо батьки з певних причин обмежують дитину в кишенькових грошах, солодощах і іграшках. У підсумку він може просто не зуміти протистояти сильному бажанню володіти якоюсь річчю, про яку давно мріяв.

Найчастіше випадки такого злодійства не повторюються, тому що в дитини вже достатньо сформоване самосвідомість і моральні уявлення. Він чудово розуміє те, що чуже брати не можна, соромиться свого вчинку і в майбутньому крадіжок не вчиняє.

Профілактика дитячого асоціальної поведінки

Головною умовою психологічного благополуччя дитини є дружнє участь і підтримка батьків у всьому, що його стосується. Уважне ставлення до дитини дозволяє вчасно виявляти можливі відхилення в поведінці. І як головна профілактика багатьох проблем, у тому числі дитячого злодійства, виступає відверта розмова, заснована на взаємній довірі між батьками і дитиною. Крім того, спокійне обговорення проблеми може стати серйозною зброєю в усуненні її наслідків.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.