Дитяче ожиріння — чим воно небезпечне?

У медичних джерелах ожиріння визначається як накопичення надмірної маси тілесного жиру. Про ожирінні можна говорити, якщо масу тіла складає більше 25% жиру у хлопчиків і понад 32% у дівчаток. Хоча дитяче ожиріння часто визначається як порушення співвідношення ваги / зросту, що перевищує ідеальну масу тіла на 20%, більш точним показником повноти слід вважати товщину шкірних складок.

Проблема ожиріння

Далеко не всі пухкі немовлята згодом перетворюються на повних дітей, і не всі угодовані діти виростають у страждаючих від ожиріння дорослих. Тим не менш, з віком повнота посилюється як у чоловіків, так і у жінок, і існує чимала ймовірність того, що ожиріння, що з’явилося ще в ранньому дитинстві, буде супроводжувати вас до гробової дошки.

Повнота і ожиріння викликають у дитини безліч проблем. Крім того, що дитяче ожиріння загрожує підсилитися з віком, воно є основною причиною дитячої гіпертонії, пов’язане з діабетом II ступеня (diabetes mellitus), збільшує ризик розвитку коронарної хвороби серця, сприяє збільшенню тиску на суглоби, що несуть вагове навантаження, знижує самооцінку і впливає на взаємини з ровесниками. На думку деяких експертів, найбільш серйозними наслідками ожиріння є саме соціальні та психологічні проблеми.

Причини дитячого ожиріння

Як і ожиріння у дорослих, ожиріння у дітей викликано цілою сукупністю причин, однак найголовніша з них — невідповідність енергії вироблюваної (калорії, отримані з їжі) і розтрачує (калорії, спалені в процесі основного обміну речовин і фізичної активності) організмом. Дитяче ожиріння найчастіше розвивається в результаті складної взаємодії дієтичних, психологічних, спадкових і фізіологічних факторів.

Сім’я

Ожирінню найбільш схильні діти, батьки яких також страждають зайвою вагою. Це явище можна пояснити спадковістю або моделюванням батьківського харчової поведінки, що опосередковано впливає на енергетичний баланс дитини. Половина батьків школярів початкових класів ніколи не займалися спортом і уникають фізичних навантажень.

Лікування дитячого ожиріння

Метою програм лікування ожиріння дітей і підлітків рідко є втрата ваги. Вони радше орієнтовані на уповільнення або зупинку збільшення у вазі, що повинно дозволити дитині з часом досягти нормальної ваги.

Раніше і правильне втручання особливо важливо. Існують переконливі докази, що харчова та фізична поведінка підлітків і дітей легше піддається корекції, ніж поведінка дорослих. Ось три форми втручання:

Фізична активність

Дотримання формальної програми тренувань або збільшення фізичної активності дозволяє спалити зайві калорії, збільшити витрату енергії і підтримувати придбану форму. Більшість досліджень дитячого ожиріння показали, що тренування не приносять відчутного результату, якщо не поєднуються з іншою формою втручання, наприклад, дієтологічні вихованням або зміною поведінкових стереотипів. Тим не менш, фітнес приносить додаткову користь для здоров’я. Навіть якщо тілесний жир і вага тіла дитини не змінюються після 50 хвилин аеробних вправ тричі на тиждень, подібні тренування покращують ліпідні профілі крові і кров’яний тиск.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями:

Схожі статті:
Попереднє з категорії:
Запис опублікована в рубриці Вагітність і діти. Додайте в закладки постійне посилання.